Европа Иттифоқи ва Буюк Британияда 40 000 га яқин бевақт ўлим хона ичидаги газни ёқиш оқибатида ҳосил бўлган азот диоксиди таъсирига боғлиқ бўлиши мумкин. Бу ҳақда Bloomberg Испаниядаги Хайме I университети олимлари тадқиқотига асосланиб хабар бермоқда. Тадқиқотчиларнинг фикрига кўра, газ плиталари, шунингдек, ЕИ ва Британиядаги болалар астма билан касалланган юз минглаб ҳолатлар билан боғлиқ.
Бу газ плиталарининг Европа аҳолиси саломатлигига таъсири бўйича биринчи шундай тадқиқот ҳисобланади, деб ёзди агентлик. Унда айтилишича, ҳозирда Европа хонадонларининг учдан бир қисми газ плиталаридан фойдаланади. Овқат пиширилганда, улар нафас олиш касалликлари ва эрта ўлим билан боғлиқ азот диоксиди ва заррачалар, шунингдек, иқлим ўзгаришига ҳисса қўшадиган иссиқхона газлари, жумладан, карбонат ангидридни чиқаради.
Табиий газ Европа минтақасида уйларни иситишда ҳам кенг қўлланади, деб эслайди олимлар. Умуман олганда, ЕИдаги барча иссиқхона газлари чиқиндиларининг тахминан 25 фоизи уй хўжаликлари ҳиссасига тўғри келади.
«Жамоат саломатлиги нуқтаи назаридан, газ плиталари заҳарли», — деди тадқиқот муаллифи Хуана Мария Дельгадо-Саборит Bloomber’га. Газ плиталари туфайли эрта ўлим муаммоси, деди у, «биз ўйлагандан анча ёмонроқ».
Ҳали ҳам экспертлар томонидан кўриб чиқилмаган тадқиқот нодавлат нотижорат Европа иқлим жамғармаси томонидан молиялаштирилган ва Европа соғлиқни сақлаш иттифоқи томонидан ташкил этилган кенгроқ «тоза тайёрлаш лойиҳаси»нинг бир қисми ҳисобланади.
Дельгадо-Саборитнинг қўшимча қилишича, газ плиталаридан фойдаланувчилар соғлиққа таъсирини камайтириш учун овқат пишириш вақтида майдонни вентиляция қилиши ва уларни электр турига алмаштириш ҳақида ўйлаши керак. Унинг сўзларига кўра, эрта ўлимлар сони ҳақиқатан ҳам кўпроқ, чунки газ плиталари тадқиқотга киритилмаган бошқа ифлослантирувчи моддаларни ҳам чиқаради.
Bloomberg’нинг ёзишича, кўплаб Европа ҳукуматлари иқлим мақсадларига эришиш учун газни босқичма-босқич бекор қилиш мақсадларини жорий қилган. Европа Комиссияси ҳозирда газ плитаси дизайни стандартларини кўриб чиқмоқда — бу NО2 эмиссияси, энергия самарадорлиги ва ифлосланиш белгиларига нисбатан қаттиқроқ чекловларни ўрнатишни ўз ичига олиши мумкин.
• Аввалроқ Стенфорд университети (АҚШ) олимлари ҳам газ плиталари хавфли миқдорда азот диоксиди чиқаришини аниқлаган эди. Улар ушбу бирикма болаларда астма ва бошқа нафас олиш касалликларини келтириб чиқариши, шунингдек, эрта ўлимга олиб келиши мумкинлигини таъкидлаганди. Тадқиқотчиларнинг ҳисоб-китобларига кўра, Америка уй хўжаликларида NO2`нинг узоқ муддатли таъсири ҳар йили 19 минг нафар катталар ўлимига сабаб бўлиши мумкин.

Почти 40 тысяч преждевременных смертей в Евросоюзе и Великобритании могут быть связаны с воздействием диоксида азота, образующегося при сжигании газа для приготовления пищи в помещении. Об этом сообщает Bloomberg со ссылкой на исследование учёных из Университета Хайме I в Испании. По данным исследователей, газовые плиты также связаны с сотнями тысяч случаев астмы у детей в ЕС и Британии.
Это первое подобное исследование влияния газовых плит на здоровье жителей Европы, пишет агентство. В нем говорится, что в настоящее время газовые плиты используют около трети европейских домохозяйств. При приготовлении пищи они выделяют диоксид азота и твёрдые частицы, которые связаны с респираторными заболеваниями и преждевременной смертью, а также парниковые газы, в том числе углекислый, способствующие изменению климата.
Природный газ также широко используется для отопления домов в европейском регионе, напоминают учёные. В целом на долю домохозяйств приходится около 25% всех выбросов парниковых газов в ЕС.
«С точки зрения общественного здравоохранения газовые плиты токсичны», — заявила Bloomberg ведущий автор исследования Хуана Мария Дельгадо-Саборит. Проблема ранней смертности из-за газовых плит, по её словам, «гораздо хуже, чем мы думали».
Исследование, которое ещё не прошло рецензирование, финансировалось некоммерческим Европейским климатическим фондом и является частью более широкого «проекта по чистому приготовлению пищи», организованного Европейским альянсом общественного здравоохранения.
Дельгадо-Саборит добавила, что пользователи газовых плит должны обязательно проветривать помещения при готовке, чтобы свести к минимуму последствия для здоровья, и рассмотреть возможность их замены на электрические. По её словам, число преждевременных смертей, скорее всего, в действительности больше, поскольку газовые плиты выделяют и другие загрязняющие вещества, которые не учитывались в исследовании.
Bloomberg пишет, что многие европейские правительства ввели целевые показатели по поэтапному отказу от газа для достижения климатических целей. Еврокомиссия сейчас пересматривает стандарты проектирования газовых плит — они могут включать установление более жёстких ограничений на выбросы NO2, энергоэффективность и маркировку загрязнения.
• Ранее о том, что газовые плиты выделяют опасное количество диоксида азота, выяснили учёные Стэнфордского университета (США). Они отметили, что соединение может вызвать астму у детей и другие респираторные заболевания, а также привести к ранней смерти. Исследователи подсчитали, что долгосрочное воздействие NO2 в американских домохозяйствах с газовыми плитами может ежегодно приводить к 19 тысячам смертей среди взрослых.