Январь-сентябрь ойларида Ўзбекистон аҳолисининг умумий даромадлари 644,1 триллион сўмга етгани президент ҳузуридаги Статистика агентлиги ҳисоботида қайд этилди.
Умумий даромад — аҳоли фаровонлиги даражасининг асосий кўрсаткичларидан бири ҳисобланади. У нафақат меҳнат фаолияти ва мустақил иш билан бандликдан, балки мулкдан (фоизлар, дивидендлар, гонорарлар ва бошқалар) ҳамда трансферлардан (пенсиялар, нафақалар, стипендиялар, пул ўтказмалари) олинган даромадлардан ҳам иборат бўлади. Аҳоли жон бошига тўғри келадиган умумий даромад маълум бир ҳудудда (масалан, мамлакатда) аҳоли томонидан олинган умумий даромаднинг шу ҳудуд аҳолиси сонига нисбатидир. Бу ҳар бир фуқаронинг ўртача қанча даромад олишини баҳолаш ва турли минтақалар ёки мамлакатларнинг турмуш даражасини таққослаш имконини беради.
Номинал ҳисобда ўсиш 17,9 фоизни, реал ўсиш суръати (инфляцияни ҳисобга олмаганда) эса 7,7 фоизни ташкил этди. Ўтган йилнинг шу даврида бу кўрсаткичлар мос равишда 14,3 фоиз ва 3,5 фоиз бўлган эди, яъни даромадларнинг ўсиш кўрсаткичлари яхшиланган.
Аҳоли умумий даромадлари таркибида ўзини ўзи банд қилишдан олинган даромадлар норасмий иқтисодиётни ҳисобга олган ҳолда қайта баҳоланганлиги фонида яхшиланиш юз берди. Илгари тадқиқот доирасида норасмий баҳо 26 трлн сўмга баҳоланган эди. Ушбу рақамларни ҳисобга олган ҳолда, 2023 йилда ЯИМ 1,19 квадриллион сўмга ёки 101,6 миллиард долларга (аввалги маълумотларга кўра — 1,06 квадриллион сўм ёки 86,1 миллиард доллар) ошди.
Аҳоли жон бошига тўғри келадиган умумий даромад 15,5 фоизга (инфляцияни ҳисобга олган ҳолда — 5,5 фоизга) — 14,4 миллион сўмдан 17,4 миллион сўмгача (ойига 1,93 миллион сўм) ошди. Ўтган йилнинг шу даврида ўсиш 11,9 фоиз ва 1,4 фоизни ташкил этган эди.
Аҳоли жон бошига тўғри келадиган ўртача номинал умумий даромад республика ўртача кўрсаткичидан Тошкент шаҳрида (31,98 млн сўмдан 40,1 млн сўмгача), Навоий вилоятида (22,8 млн сўмдан 27,5 млн сўмгача), Бухоро вилоятида (16,98 млн сўмдан 20,1 млн сўмгача) ва Тошкент вилоятида (15,1 млн сўмдан 17,8 млн сўмгача) юқори бўлди.
Энг паст кўрсаткичлар Қорақалпоғистонда (12,08 млн сўм), Наманган вилоятида (12,8 млн сўм) ва Сурхондарё вилоятида (13,2 млн сўм) қайд этилди.
Аҳоли жон бошига даромадларнинг энг юқори реал ўсиши Тошкент шаҳри (+10,5 фоиз), Андижон (7,6 фоиз), Самарқанд (6,5 фоиз) ва Навоий (6,4 фоиз) вилоятларида кузатилди. Фарғона вилояти ва Сурхондарёда ўсиш атиги 1,3 фоиз ва 1,5 фоизни ташкил этди. Бунда ўсиш кўрсаткичлари ўтган йилги маълумотларнинг аниқланишини ҳисобга олган ҳолда келтирилган.
Ҳудудлар ўртасидаги табақаланиш кучайди. Йил давомида аҳоли жон бошига тўғри келадиган даромадлардаги фарқ энг бой ва энг камбағал уч минтақа ўртасида 2,2 баробардан 2,3 баробаргача ошди. Таққослаш учун: 2020 йилда бу фарқ 2,15 баробарни ташкил этган эди. Тошкент ва Қорақалпоғистон ўртасидаги даромадлар фарқи 3,13 баробардан 3,32 баробаргача кўтарилди.
Даромадлар таркибида меҳнат фаолиятининг улуши (ёлланма ишчилар ва ўзини ўзи банд қилганлар) 63,8% дан 62,8 фоизгача пасайди. Ёлланма ишчиларнинг даромади ўтган йилнинг дастлабки тўққиз ойидаги 20,1 фоизга нисбатан 17,4 фоизга, ўзини ўзи банд қилганларники эса 16 фоизга нисбатан 15,3 фоизга ўсди.
Шу билан бирга, трансферлардан олинган даромадлар (пул ўтказмалари, нафақалар, пенсиялар, стипендиялар) улуши 26,8% дан 26,5 фоизгача камайди.
Аҳолининг умумий даромадлари (бошқа жорий трансфертларни қўшган ҳолда) таркибида хориждан олинган пул ўтказмаларининг улуши 16,9 фоизни ташкил этди. Ўтказмаларга энг кўп Андижон (жами даромадлардаги улуши 28,5 фоиз), Фарғона (26,3 фоиз) ва Хоразм (24,5 фоиз) вилоятлари аҳолиси кўпроқ боғлиқ.

В январе-сентябре общий объем совокупного дохода населения Узбекистана достиг 644,1 трлн сумов, следует из доклада Агентства статистики при президенте.
В номинальном выражении рост составил 17,9%, а реальные темпы роста (минус инфляция) — 7,7%. В январе-сентябре прошлого года эти показатели составляли 14,3% и 3,5% соответственно, то есть показатели роста доходов улучшились.
Улучшение произошло на фоне того, что доходы от самостоятельной занятости в составе совокупных доходов населения были переоценены с учётом неформальной экономики. Ранее в рамках исследования неформальная оценка была оценена в 26 трлн сумов. С учётом этих цифр ВВП 2023 года увеличился до 1,19 квадриллиона сумов, или $101,6 млрд (ранее — 1,06 квадриллиона сумов, или $86,1 млрд).
Совокупный доход на душу населения вырос на 15,5% (с учётом инфляции — на 5,5%) — с 14,4 млн до 17,4 млн сумов (1,93 млн сумов в месяц). За этот период прошлого года рост составлял 11,9% и 1,4%.
Среднедушевой номинальный совокупный доход населения оказался выше среднереспубликанского значения в Ташкенте, где он вырос с 31,98 млн до 40,1 млн сумов, в Навоийской области — с 22,8 млн до 27,5 млн сумов, в Бухарской — с 16,98 до 20,1 млн сумов и в Ташкентской области — с 15,1 млн до 17,8 млн сумов.
Самые низкие показатели зафиксированы в Каракалпакстане — 12,08 млн сумов, в Наманганской области — 12,8 млн сумов и Сурхандарьинской области — 13,2 млн сумов.
Наивысший реальный рост доходов на душу населения показали Ташкент (+10,5%), Андижанская (7,6%), Самаркандская (6,5%) и Навоийская области (6,4%). В Ферганской области и Сурхандарье рост составил лишь 1,3% и 1,5%. При этом показатели роста приведены с учётом уточнения прошлогодних данных.
Расслоение между регионами усилилось. За год разница в доходах на душу населения между тремя самыми богатыми и тремя самыми бедными регионами увеличилась с 2,2 раза до 2,3 раза. Для сравнения: в 2020 году этот разрыв составлял 2,15 раза. Разница в доходах между Ташкентом и Каракалпакстаном выросла с 3,13 раза до 3,32 раза.
В структуре доходов доля трудовой деятельности (наёмные работники и самозанятые) снизилась с 63,8% до 62,8%. Доходы наёмных работников выросли на 17,4% против 20,1% в первые девять месяцев прошлого года, самозанятых — на 15,3% против 16%.
При этом доля доходов от трансфертов (денежные переводы, пособия, пенсии, стипендии) уменьшилась с 26,8% до 26,5%.
Доля денежных переводов, полученных из-за границы, в совокупном доходе населения (включая прочие текущие трансферты) составила 16,9%. Больше всего от переводов зависят жители Андижанской (доля в общих доходах — 28,5%), Ферганской (26,3%) и Хорезмской (24,5%) областей.