Ўзбекистонлик профессионал боксчи Муроджон Аҳмадалиев (12−1, 9 КО) мексикалик Рикардо Эспиноса Франко (30−4, 25 КО) билан чемпионлик жангини ўтказади, дея хабар бермоқда World of boxing promotions промоутерлик компанияси.
Боксчилар биринчи ярименгил вазнда вактинчалик WBA камари учун жанг қилади. Учрашув 14 декабрь куни Монте-Карлода (Монако) бўлиб ўтади.
бокс, муроджон аҳмадалиев, рикардо эспиноса
Ўтган йилнинг апрель ойида 29 ёшли ўзбекистонлик Муроджон Аҳмадалиев енгил вазн тоифасида WBA ва IBF камарларидан маҳрум бўлиб, филиппинлик боксчи Марлон Тапалесга (39−4, 20 КО) ютқазиб қўйганди. Декабрь ойида у саккизинчи раундда мексикалик Кевин Гонсалесни (27−1−1, 14 КО) нокаутга учратиб, WBA чемпионлиги унвони учун мажбурий даъвогарга айланди.
WBA уни Наоя Иноуэга (28−0, 25 КО) қарши жанг ўтказишини режалаштирганди, аммо кейинчалик унвонни ҳимоя қилиш учун сентябрь ойида япониялик боксчи Ти Джея Доэнига (26−4, 20 ко) қарши жанг қилишга рухсат берди. Наоя Иноуэ эса 24 декабрда IBF ва WBO рейтингида биринчиликда турган Сем Гудман билан учрашади (19−0, 8 КО).
Муроджон Ахмадалиев 1994 йил 2 ноябрда Наманган вилоятида туғилган. У ҳаваскор боксда Осиё чемпиони (2017), жаҳон чемпионатининг 2-ўрин соҳиби (2015) ва 2016 йилги Олимпиаданинг бронза медали совриндоридир. Шунингдек, у 8 та жангда иккита (IBF ва WBA) чемпионлик камарини қўлга киритган ўзбекистонлик ягона спортчи бўлиб турибди.

Профессиональный боксёр из Узбекистана Муроджон Ахмадалиев (12−1, 9 КО) проведёт титульный бой с мексиканцем Рикардо Эспиносой (30−4, 25 КО), сообщает промоутерская компания World of Boxing Promotions.
Боксёры сразятся за титул временного чемпиона мира по версии WBA во втором легчайшем весе. Бой состоится 14 декабря в Монте-Карло (Монако).
бокс, муроджон ахмадалиев, рикардо эспиноса
В апреле прошлого года 29-летний узбекистанец уступил свои пояса в первом полулёгком весе по версиям WBA и IBF, проиграв раздельным решением судей филиппинскому боксёру Марлону Тапалесу (39−4, 20 КО). В декабре он завоевал статус обязательного претендента после нокаута в восьмом раунде мексиканца Кевина Гонсалеса (27−1−1, 14 КО).
WBA назначила ему бой против непобеждённого абсолютного чемпиона Наоя Иноуэ (28−0, 25 КО), но затем позволила японскому боксёру провести защиту титулов в сентябре против Ти Джея Доэни (26−4, 20 КО), а 24 декабря Иноуэ встретится первым номером рейтингов IBF и WBO Сэмом Гудманом (19−0, 8 КО).
Муроджон Ахмадалиев родился 2 ноября 1994 года в Наманганской области. В любительском боксе становился чемпионом Азии (2017), вице-чемпионом мира (2015) и бронзовым призёром Олимпиады-2016. Первый объединённый чемпион мира из Узбекистана, завоевавший два титула (WBA и IBF) за рекордные 8 боев.