2025 йил 1 апрелдан Ўзбекистонда акциз солиғи таркибида шакар бўлган барча алкоголсиз ичимликларга жорий этилиши мумкин. Бу 2025−2027 йилларга мўлжалланган бюджетнома лойиҳасида назарда тутилган.
Газсиз ширин чойлар, мева шарбатлари, саноат усулида ишлаб чиқарилган компотлар ва таркибида шакар бўлган бошқа газсиз ширин ичимликлар (морслар, лимонадлар, кваслар) учун литрига 500 сўм акциз солиғини жорий этиш таклиф қилинмоқда.
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг 2023 йилги «Таркибида шакар ва ширинлаштирувчи моддалар бўлган ичимликларни солиққа тортиш юзасидан халқаро ҳисобот«ида шакар ва ширинлаштирувчи қўшилган барча ичимликларга акциз солиғини жорий этиш тавсия этилади.
Бунда мева ва сабзавотлардан тайёрланган, табиий ширин (таркибида фруктоза, глюкоза) бўлган ва қўшимча шакар қўшилмаган шарбатлар учун акциз солиғи қўлланилмайди. Хорватия, Малайзия, Мексика, Нидерландия, Саудия Арабистони, Туркия, БАА мамлакатларида ширинлаштирувчи (шакар) моддалар қўшилган шарбатларга акциз солиғи жорий этилган.
Ҳужжатда қайд этилишича, бугунги кунда Ўзбекистонда литрида ўртача 90 грамм шакар бўлган 6 бренд остидаги 18 турдаги шарбатлар, шунингдек, 1 литрида ўртача 73 г шакар бўлган 4 турдаги яхна чой ишлаб чиқарилмоқда.
1 апрелдан бошлаб таркибида ширинлаштирувчи ёки хушбўйлаштирувчи моддалар бўлган газланган ва газсиз ичимликлар учун акциз солиғини 1 литри учун амалдаги 500 сўмдан 300 сўмгача камайтириш таклиф этилмоқда. Гап шакар ўрнига унинг ўрнини босувчи моддалар ишлатиб тайёрланган диетик газли ичимликлар ҳақида кетмоқда.
Солиқ ставкасини пасайтириш 1 литр ичимликнинг чакана нархида акциз солиғи улушини 5 фоиздан 3 фоизга камайтириши кутилмоқда.
2024 йилнинг апрель ойидан жорий қилинган энергетик ва тетиклантирувчи ичимликларга акциз солиғи 1 литр учун 2000 сўм миқдорида қолади.

С 1 апреля 2025 года в Узбекистане акцизный налог могут распространить на все безалкогольные напитки с содержанием сахара. Это предусмотрено проектом бюджетного послания на 2025−2027 годы.
Акцизный налог в размере 500 сумов за 1 литр предлагается установить на негазированные сладкие чаи, фруктовые соки, компоты, произведённые промышленным способом, и другие негазированные сладкие напитки, содержащие сахар (морсы, лимонады, квас).
В докладе Всемирной организации здравоохранения за 2023 год «Международный отчёт о налогообложении напитков, содержащих сахар и подсластители» рекомендуется применять акцизный налог на все напитки с добавлением сахара и подсластителей.
Акцизный налог не будет применяться к сокам, изготовленным из фруктов и овощей, которые имеют природные сахара (содержат фруктозу, глюкозу) и не содержат добавленного сахара. Такие страны, как Хорватия, Малайзия, Мексика, Нидерланды, Саудовская Аравия, Турция и ОАЭ, уже ввели акцизный налог на соки с добавлением подсластителей (сахара).
На сегодняшний день в Узбекистане выпускаются 18 видов соков 6 брендов, содержащих в среднем 90 г сахара на 1 литр, а также 4 вида холодного чая, в 1 литре которых содержится в среднем 73 г сахара, следует из документа.
С 1 апреля акцизный налог на газированные и негазированные напитки, содержащие подслащивающие или вкусо-ароматические вещества, предлагается снизить с текущих 500 до 300 сумов за 1 литр. Речь идёт о диетических газированных напитках, где вместо сахара используется сахарозаменитель.
Ожидается, что снижение ставки налога уменьшит долю акцизного налога в розничной цене на 1 литр с 5% до 3%.
Акцизный налог на энергетические и тонизирующие напитки, введённый с апреля текущего года, сохранится на уровне 2000 сумов за 1 литр.
По данным Spot, заместитель министра экономики и финансов Ахадбек Хайдаров, отвечая на вопрос, почему акцизным налогом облагаются только сладкие напитки, а не вся сахоросодержащая продукция, сказал, что газировки и энергетики имеют большую доступность для потребителей.
В будущем ведомство планирует дифференцировать ставки акциза в зависимости от используемого в продукции количества сахара. Замминистра заявил, что создать информационную систему, содержащую данные о всех сладких напитках, могут в 2026 году.