Ўзбекистон жамоаси 2024 йилнинг сентябридан октябригача ижтимоий лойиҳа устида ишлаш доирасида TechWomen дастурида ғалаба қозонди.
Қайд этилишича, жамоа 9 йиллик иштироки давомида биринчи марта ғалаба қозонди ва ўз лойиҳасини ривожлантиришни давом эттиради. Лойиҳа «Болажоним» деб номланиб, аутизм спектри бузилиши ҳақида ота-оналарнинг хабардорлигини оширишга қаратилган.
Ўзбекистонда аутизм спектри бузилишини (АСБ) эрта ташхислаш хабардорликнинг пастлиги, мутахассисларнинг етишмаслиги ва ижтимоий стигма туфайли қийинчиликларга дуч келмоқда. Бу одатда 5 ёшдан кейин кеч аниқланишга олиб келади, натижада даволаш имкониятлари чекланади. Оқибатда аутизм билан касалланган болалар ривожланишдан орқада қолиб, уларнинг жамиятга ва меҳнат фаолиятига мослашуви қийинлашади.
АҚШ маълумотларига кўра, ҳар 36 боладан биттаси аутизм хавфи остида (Марказий Осиё учун маълумотлар мавжуд эмас). Эрта ташхис қўйиш жамиятга муваффақиятли мослашиш имкониятини 66,67 фоизга оширади. Ўзбекистонда айниқса қишлоқ жойларда соғлиқни сақлаш инфратузилмасининг чекланганлиги ва аутизмни ташхисловчи мутахассисларнинг етишмаслиги вазиятни янада мураккаблаштирмоқда. Кўпчилик ота-оналар стигма туфайли ёрдам сўрашга ботинмайди.
«Болажоним» лойиҳаси ота-оналарга Telegram орқали ўзбек тилида М-CHAT-R/F усули ёрдамида скринингдан ўтишни таклиф этади. Оддий тест аутизм хавфини аниқлаш ва кейинги қадамларни белгилаш имконини беради. Лойиҳанинг асосий қийинчилиги — чекка ҳудудларни қамраб олишдир.
Лойиҳа 400 бола учун хусусий клиникадаги пилот лойиҳа билан бошланади, сўнгра 5 та давлат клиникасига кенгайтирилиб, кейинчалик миллий миқёсда жорий этилади. 2026 йилгача лойиҳанинг барқарорлиги учун телетиббиёт ва пуллик маслаҳатларни ўз ичига олган тўлақонли иловани ишга тушириш режалаштирилмоқда.
TechWomen — STEM (фан, технология, муҳандислик, математика) соҳаларидаги қизлар ва аёллар учун профессионал алмашинув дастури бўлиб, унда иштирокчилар 5 ҳафта давомида Америка компанияларида амалиёт ўтайди ва ўз мамлакатлари учун ижтимоий лойиҳа устида ишлайди.

Команда из Узбекистана одержала победу в американской программе TechWomen в рамках работы над социальным проектом с сентября по октябрь, сообщили «Газете.uz» участницы команды.
Программа TechWomen — это инициатива для девушек и женщин в STEM (наука, технологии, инженерия, математика), в рамках которой участницы на протяжении пяти недель стажируются в американских компаниях и работают над социальным проектом для своих стран. Эту инициативу курирует Бюро по вопросам образования и культуры Государственного департамента США.
За 9 лет участия команда из Узбекистана впервые одержала победу и продолжит заниматься развитием проекта, который называется «Bolajonim» и направлен на увеличение осведомлённости родителей о расстройствах аутического спектра.
В Узбекистане ранняя диагностика расстройства аутистического спектра (РАС) сталкивается с проблемами из-за низкой осведомлённости, недостатка специалистов и социальной стигмы, отметили участницы проекта. Это приводит к позднему выявлению, обычно после 5 лет, что ограничивает возможности лечения. В результате дети с аутизмом испытывают задержки в развитии, что затрудняет их интеграцию в общество и трудовую деятельность.
Согласно данным США, 1 из 36 детей подвержен риску аутизма (данные для Центральной Азии отсутствуют). Ранняя диагностика повышает шансы на успешную интеграцию в общество на 66,67%.
В Узбекистане ситуация осложняется ограниченной инфраструктурой здравоохранения, особенно в сельских районах, и нехваткой специалистов по диагностике аутизма. Многие родители не обращаются за помощью из-за стигмы.
Проект «Bolajonim» предлагает родителям пройти скрининг с помощью метода M-CHAT-R/F на узбекском языке через Telegram. Простой тест позволит выявить риски аутизма и предложить дальнейшие шаги. Основная сложность проекта — охват отдалённых регионов.
Проект стартует с пилота в частной клинике для 400 детей, а затем будет расширен на пять государственных клиник с последующим национальным внедрением. К 2026 году планируется запуск полноценного приложения с телемедициной и платными консультациями для устойчивости проекта.
Команда по разработке проекта состоит из менеджеров и разработчиков — Наталья Ни, Динара Рустами, Шохиста Эргашева, Раъно Сидикова и Дилбар Умарова.