Президент Навоий вилоятига ташрифи чоғида Навоий шаҳридаги янги маҳаллалардан бири — Фаровондаги 22-умумтаълим мактабида бўлди, деб хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Хабарда қайд этилишича, бу ердаги 50 дан ортиқ кўп қаватли уйда 15 минг нафардан зиёд аҳоли яшайди. Ҳудудда кўплаб савдо ва хизмат кўрсатиш шохобчалари, театр ва меҳмонхоналар, боғча ва мактаблар қурилган.
22-мактабда 1800 га яқин ўқувчи таълим олади. Ўтган йили қурилиб, фойдаланишга топширилган. Барча синфхоналар, лаборатория, компьютер ва хорижий тил хоналари, спорт зали, футбол майдони, ошхонада замонавий шароитлар яратилган. Кутубхона 3 мингдан ортиқ китоблар билан таъминланиб, Алишер Навоий номидаги миллий кутубхона тизимига ҳам уланган.
Таълим муассасасида «Хавфсиз мактаб» тизими ишлайди. Муассасага кириш-чиқишда Face ID тизими ўрнатилган.
Давлат раҳбари аввалроқ мактабларда таълим сифатини президент ва ихтисослаштирилган мактаблар даражасига яқинлаштириш вазифасини қўйган эди. Шу мақсадда мактабга танлов асосида 104 нафар ўқитувчи танлаб олинди. Таълим энг яхши мактабларнинг илғор тажрибаларидан фойдаланадиган дастурлар бўйича олиб борилади, дейилади хабарда.
Талабаларга камида иккита чет тили ва битта касб ўргатилади. Бунинг учун мактабда амалий санъат, меҳмонхона хизмати, рассомчилик, сураткашлик, IT йўналиши, робототехника каби касб-ҳунарлар бўйича ўндан ортиқ тўгараклар ташкил этилган.
Мудофаа вазирлиги билан ҳамкорликда ҳарбий ватанпарварлик гуруҳи ташкил этилиб, ватанпарварлик тадбирлари, спорт мусобақалари мунтазам ўтказиб келинмоқда.
Мактабда «Иқтидор» тўгараги ҳам фаолият кўрсатади, ўқувчилар мусиқа, театр ва санъат билан шуғулланади.
Президент мактаб фаолияти билан танишди, ўқитувчи ва ўқувчилар билан суҳбатлашди.
«Менинг энг катта ташвишим, мақсадим — ёшлар тарбияси. Биз олган марралар учун билимли авлод керак. Бунинг учун ҳамма шароитларни яратишга ҳаракат қиляпмиз. Сизлар эса вақтнинг қадрига етиб, бор имкониятни ишга солиб, ўқишингиз керак. Олган билимингиз, ўрганган касб-ҳунарингиз келажакда сизларга қанот бўлади», — деди у болаларга.

Президент Узбекистана в ходе поездки в Навоийскую область посетил общеобразовательную школу №22 в одном из новых районов Навои — Фаровон, сообщила пресс-службе главы государства.
Как отмечается в сообщении, в этом районе в более чем 50 многоквартирных домах проживает свыше 15 тысяч человек. В районе построены объекты торговли и сервиса, театры, гостиницы, детские сады и школы.
В школе №22 обучаются около 1800 учащихся,. Она была построена и сдана в эксплуатацию в прошлом году. Во всех классах, лаборатории, кабинетах информатики и иностранных языков, спортивном зале, футбольном поле и столовой созданы современные условия. Библиотека насчитывает 3000 книг, она подключена к электронной системе Национальной библиотеки имени Алишера Навои.
В образовательном учреждении действует система «Безопасная школа». У входа в школу установлена система Face ID.
Глава государства ранее поставил задачу приблизить качество образования в школах к уровню президентских и специализированных школ. С этой целью в школу были отобраны 104 учителя на конкурсной основе. Обучение ведётся по программам, использующим передовой опыт лучших школ, говорится в сообщении.
Учеников обучают минимум двум иностранным языкам и одной профессии. Для этого в школе организовано более 10 кружков по таким направлениям, как прикладное искусство, гостиничное обслуживание, рисование, фотография, IT, робототехника.
Совместно с Министерством обороны организована военно-патриотическая группа, регулярно проводятся патриотические мероприятия и спортивные соревнования.
В школе также действует клуб «Иктидор», где учащиеся занимаются музыкой, театром и искусством.
Президент ознакомился с деятельностью школы и пообщался с учителями и учениками.
«Моя самая большая забота и цель — воспитание молодёжи. Для достижения высоких целей, которые мы перед собой поставили, нужна образованная молодёжь. Мы стараемся создать все необходимые условия для этого. Вы же должны ценить время, использовать все возможности и учиться. Полученные знания и освоенные профессии станут вашими крыльями в будущем», — сказал президент детям.