Самарқандда автобусда «Аёллар олдинда, эркаклар орқада» плакатини осиб қўйган автобус ҳайдовчиси А.Р. интизомий жавобгарликка тортилди. Кеча ижтимоий тармоқларда плакат суратлари пайдо бўлди.
Самарқанд вилояти транспорт бошқармасининг хабар беришича, 22-йўналиш автобусида (давлат рақами 30/306 WBA) осилган плакат «йўловчиларнинг эркин ҳаракатланишини чеклаган». Ташкилот томонидан чоп этилган фотосуратда плакат расмий шахслар иштирокида йиртилгани кўринади.
автобуслар, воқеалар, самарқанд
Бундай ҳолатлар такрорланмаслиги учун йўналишга хизмат кўрсатувчи «Дилшодтранссервис» корхонаси ҳайдовчилари билан суҳбат ўтказилди. Ҳайдовчиларнинг вазифалари ва уларга қўйиладиган талаблар муҳокама қилинди, дейилади хабарда.
Йўл ҳаракати қоидаларига сўзсиз риоя қилиш, йўловчилар ҳаёти учун хавфли вазиятлардан қочиш, улар билан хушмуомалалик билан мулоқот қилиш ва бошқалар шулар жумласидан.
Муҳокама чоғида кўп йиллик тажрибага эга ҳайдовчилар ёш ҳамкасбларига ўз маслаҳатларини берди, дейилади бошқарма хабарида.
Ҳайдовчи қандай жазога тортилганига аниқлик киритилмаган.
Эслатиб ўтамиз, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 189−2-моддасига кўра, жинс бўйича камситишни тарғиб қилиш, шу жумладан, хотин-қизлар ва эркаклар тенг ҳуқуқлилигини очиқдан-очиқ инкор этиш, ушбу мазмундаги қарашларни, ғояларни ёки чақириқларни тарқатиш БҲМнинг 10 дан 20 бараваригача миқдорда (3,75 миллиондан 7,5 миллион сўмгача) жарима солишга сабаб бўлади.

В Самарканде к диспциплинарной ответственности был привлечён водитель автобуса А. Р., повесивший в салоне плакат «Женщины — спереди, мужчины — сзади». Фото плаката появились накануне в социальных сетях.
В управлении транспорта Самаркандской области сообщили, что плакат, вывешенный в автобусе маршрута 22 (госномер 30/306 WBA), «ограничивал свободное передвижение пассажиров». На опубликованной управлением фотографии видно, что плакат в присутствии чиновников был разорван.
Чтобы подобные случаи не повторялись, с водителями компании «Дилшодтранссервис», обслуживающей маршрут, проведена беседа. На ней были обсуждены обязанности водителей и установленные к ним требования, говорится в сообщении.
Среди них — безусловное соблюдение Правил дорожного движения, недопущение создания ситуаций, опасных для жизни пассажиров, вежливое общение с ними и другие.
В ходе обсуждения водители с многолетним опытом дали свои советы молодым водителям, отметили в управлении.
Какое именно наказание понёс водитель, не уточняется.
Напомним, согласно статье 189−2 Кодекса об административной ответственности пропаганда дискриминации по признаку пола, в том числе публичное отрицание равноправия женщин и мужчин, распространение взглядов, идей или призывов такого содержания, влечёт наложение штрафа от 10 до 20 базовых расчётных величин (от 3,75 млн до 7,5 млн сумов).