Буюк Британиянинг собиқ бизнес ва савдо вазири Кеми Баденок Консерватив партиянинг янги раҳбари этиб сайланди. У Британия сиёсий партиясини бошқарадиган биринчи қора танли аёл бўлди, деб ёзади Reuters.
44 ёшли Баденок бу лавозимда Консерватив партиянинг сайловлардаги энг йирик мағлубиятидан кейин партия етакчиси лавозимидан истеъфога чиққан собиқ бош вазир Риши Сунак ўрнини эгаллади — 2024 йил июль ойида консерваторлар Жамоатчилик палатасидаги 650 ўриндан атиги 121 ўринни қўлга киритганди.
Баденок 2016 йилдан бери консерваторларнинг бешинчи етакчиси ҳисобланади. У партия аъзоларининг 57% овозини олди, унинг асосий рақиби, собиқ иммиграция вазири Роберт Женрик — 43%. Сайловда партия аъзоларининг 72,8 фоизи овоз бериш ҳуқуқига эга бўлди.
Британия бош вазири ва Лейбористлар партияси раҳбари Кир Стармер унинг ғалабасини олқишлаб, «Вестминстер партиясининг биринчи қора танли етакчиси — бу мамлакатимиз учун шарафли лаҳза», — деди.
Баденок Консерватив партиянинг ўта ўнг қанотига мансуб бўлиб, сўз эркинлиги, эркин тадбиркорлик ва эркин бозор тарафдори. Ғалаба қозонганидан сўнг у ўз нутқида партия олдида турган иккита вазифани белгилаб берди: лейбористлар ҳукуматини жавоб беришга чақириш ва кейинги бир неча йил ичида 2029 йилда бўлиб ўтадиган парламент сайловларига тайёргарлик кўриш.

Бывший министр бизнеса и торговли Великобритании Кеми Баденок избрана новым лидером Консервативной партии. Она стала первой темнокожей женщиной во главе британской политической партии, пишет Reuters.
44-летняя Баденок сменила на этом посту бывшего премьер-министра Риши Сунака, который подал в отставку с поста партийного лидера после крупнейшего в современной истории поражения Консервативной партии на выборах — в июле 2024 года консерваторы получили только 121 место из 650 Палаты общин.
Баденок — пятая по счету лидер консерваторов с 2016 года. Она набрала 57% голосов членов партии, её главный соперник, экс-министр иммиграции Роберт Дженрик — 43%. Всего в выборах приняли участие 72,8% членов партии с правом голоса.
Премьер-министр Британии и глава Лейбористской партии Кир Стармер приветствовал её победу, заявив, что «первый чернокожий лидер Вестминстерской партии — это момент гордости для нашей страны».
Баденок принадлежит крайне правому крылу Консервативной партии и выступает за свободу слова, свободное предпринимательство и свободный рынок. В своей речи после объявления победы она обозначила две задачи, которые стоят перед партией: призвать лейбористское правительство к ответу и в течение следующих нескольких лет подготовиться к парламентским выборам, который должны пройти в 2029 году.
«Пора заняться делом, пора обновиться», — заявила Баденок.
Reuters отмечает, что Баденок «наверняка встряхнёт» консерваторов, хотя центристы опасаются, что она может оттолкнуть более умеренное крыло партии.