Май ойида қўлга олинган Сирдарё вилояти Ховос тумани ҳокимининг собиқ ўринбосари 7 йилга озодликдан маҳрум этилди. Бу ҳақда Давлат хавфсизлик хизмати матбуот хизмати хабар берди.
Эслатиб ўтамиз, амалдор қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштириш ва экспорт қилиш билан шуғулланувчи корхонага тегишли ерларни ҳокимлик захирасига олмаслик эвазига 20 минг доллар талаб қилган. Шу билан бирга, у ташкилот фаолиятига ҳеч ким аралашмаслигини таъминлаши керак бўлган, бироқ 1000 доллар олган вақтида қўлга олинган.
Мансабдор шахсга нисбатан Жиноят кодексининг 25,168-моддаси 4-қисми «а» банди билан (Жуда кўп миқдорда фирибгарлик), шунингдек, 28,211-модда 3-қисми «а» банди билан (Жуда кўп миқдорда пора бериш) билан жиноят иши қўзғатилган.
Шунингдек, ДХХ бошқа ҳуқуқ-тартибот идоралари билан биргаликда яна бир туман ҳокими ўринбосари ҳамда икки нафар ҳоким ёрдамчисининг маҳаллаларда қўлга олингани ҳақида хабар берди.
Қашқадарё вилояти Деҳқонобод тумани ҳокимининг ўринбосари Корашин шаҳарчасини ободонлаштириш доирасидаги объектни фойдаланишга қабул қилиш далолатномасини имзолагани учун 5 минг доллар олаётган вақтида қўлга олинган.
Олиб борилган тезкор тадбир давомида вилоят ҳокимлигининг «Ягона буюртмачи хизмати инжиниринг компанияси» етакчи мутахассиси ҳам 15 млн сўм олаётган вақтда ушланган. Ушбу маблағ объектдаги камчиликлар бўйича солиштирма далолатнома расмийлаштириш учун мўлжалланган.
Қўлга олинганларга нисбатан Жиноят кодексининг 210-моддаси 2-қисми «а» банди (Тамагирлик йўли билан пора олиш) бўйича жиноят иши қўзғатилган ва қамоқ эҳтиёт чораси қўлланилган.
Навоий вилояти Навоий шаҳрида рўйхатдан ўтган компания раҳбари маҳаллалардан бирида Хатирчи туманидаги ҳоким ёрдамчисининг тақдимномасига асосан бир фуқарога банкдан 100 млн сўм имтиёзли кредит ажратиб беришни ваъда қилиб, 20 млн сўм олаётган вақтида қўлга олинган.
Муқаддам судланган ҳоким ёрдамчиси ўз «хизмати» учун 10 млн сўм ҳамда Хатирчи туманидаги банк мутахассиси тегишли ҳужжатларни тайёрлаб, кредит маблағи ажратиб бериш эвазига 2 млн сўм олган вақтларида ашёвий далиллар билан ушланган.
Ҳозирда мазкур шахсларга нисбатан Жиноят кодексининг 168-моддаси (Фирибгарлик) ва 211-моддаси (Пора бериш) билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Андижон вилояти Шаҳрихон тумани ҳокимнинг маҳалладаги ёрдамчиси фуқарога 9 млн сўм тўласа, 100 млн сўм имтиёзли кредит олишни ваъда қилган. Бироқ у пулларни олаётганида қўлга олинган.
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 168-моддаси ва 214-моддаси (Давлат органи, давлат иштирокидаги ташкилот ёки фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органи хизматчисининг қонунга хилоф равишда моддий қимматликлар олиши ёки мулкий манфаатдор бўлиши) билан жиноят иши қўзғатилган.

Бывший заместитель хокима Хавастского района Сырдарьинской области, задержанный в мае, приговорён к 7 годам лишения свободы. Об этом сообщила пресс-служба СГБ Узбекистана.
Напомним, чиновник требовал у предприятия, занятого в производстве и экспорте сельхозпродукции, 20 тысяч долларов за то, чтобы его земли не были переданы в резерв хокимията, а могли использоваться для сельхозработ. При этом он обещал, что никто не будет вмешиваться в работу компании. Его задержали при передаче 1000 долларов.
В отношении чиновника было возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 4 статьи 168 через статью 25 (покушение на мошенничество в особо крупном размере), а также пункту «а» части 3 статьи 211 через статью 28 (дача взятки в особо крупном размере).
СГБ также сообщила о задержании совместно с другими правоохранительными органами другого заместителя хокима района, а также двух помощников хокимов в махаллях.
Заместитель хокима Дехканабадского района Кашкадарьинской области был задержан при получении 5000 долларов, как сообщается, за подпись акта о принятии в эксплуатацию объекта в рамках работ по благоустройства городка Корашина.
В продолжение оперативного мероприятия при получении 15 млн сумов был задержан также ведущий специалист инжиниринговой компании «Служба единого заказчика» хокимията области. Деньги предназначались за оформление сравнительного акта о недостатках на данном объекте.
В отношении задержанных возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 2 статьи 210 Уголовного кодекса — получение взятки путём вымогательства. Они заключены под стражу.
В Навоийской области руководитель компании, зарегистрированной в Навои, был задержан при получении 20 млн сумов за обещание добиться из банка для одного гражданина получения льготного кредита в 100 млн сумов на основе рекомендации помощника хокима в одной из махаллей Хатырчинского района.
Далее были задержаны помощник хокима (ранее судимый), которому полагалось 10 млн сумов за «услуги» и специалист банка, который должен был подготовить нужные документы за 2 млн сумов.
Все трое стали фигурантами уголовного дела, возбуждённого по статьям 168 (мошенничество) и 211 (дача взятки) УК.
В Шахриханском районе Андижанской области помощник хокима в махалле обещал гражданину получить льготный кредит на 100 млн сумов, если ему будет выплачено 9 млн сумов. При передаче этих денег его задержали.
В отношении мужчины возбуждено уголовное дело по статьям 168 (мошенничество) и 214 (незаконное получение служащим госоргана или органа самоуправления граждан материальных ценностей или имущественной выгоды) УК.