Шавкат Мирзиёев 4 ноябрь куни бўлиб ўтган йиғилишда энергетика комплекси раҳбарлари билан соҳа корхоналарининг куз-қиш мавсумига тайёргарлигини муҳокама қилди. Бу ҳақда энергетика вазирининг биринчи ўринбосари Бахтиёр Маматкаримов «Ўзбекистон 24» телеканалига берган интервьюсида маълум қилди.
Унинг айтишича, давлат раҳбари авария бригадаларини ташкил этиш, трансформатор ва подстанцияларни режали ва капитал таъмирлаш бўйича топшириқлар берган, шунингдек, газ ва электр энергияси таъминотида узилишларга йўл қўймаслик бўйича алоҳида кўрсатма берган.
Энерговазир биринчи ўринбосарининг сўзларига кўра, барча корхоналар мавсумга тайёргарлиги, ёқилғи-мойлаш материаллари, заҳиралар, махсус техника ва авария бригадалари мавжудлиги ҳақида хабар берган.
«Бу йилги куз-қиш мавсуми бўйича электр энергияси ва табиий газни етказиб беришни аввалги йилларга нисбатан яхшилаш бўйича топшириқ берилди. Куз-қиш мавсуми бўйича берилган топшириқларнинг ҳаммасининг ижроси таъминланади», — деди энергетика вазирининг биринчи ўринбосари.
«Миллий электр тармоқлари» бошқаруви раиси Дадажон Исоқуловнинг айтишича, тузилмадаги 12,5 минг километр магистрал электр тармоқлари ва 90 та юқори вольтли подстанциялар куз-қиш мавсумига тайёр.
Унга кўра, давлат раҳбари тизимдаги операцион харажатлар ва йўқотишларни камайтириш бўйича топшириқ берган.
Энергетика вазири Жўрабек Мирзамахмудов аввалроқ қиш мавсуми учун Ўзбекистоннинг ерости газни сақлаш омборларига 5,1 млрд куб метрдан ортиқ газ захираси жамланганини айтганди. Бу ўтган йилга нисбатан 1,1 млрд куб метрга кўп. Қайта тикланадиган манбалардан электр энергияси ишлаб чиқариш ҳам ортган.
Энергетика вазирлиги раҳбарининг айтишича, куз-қиш мавсумига тайёргарлик жараёнида базавий ва пессимистик сценарийлар ишлаб чиқилган. Фавқулодда вазиятларда -20 даражадан паст ҳарорат бўлганда йирик истеъмолчилар ва ёқилғи қуйиш шохобчаларига газ етказиб бериш чекланади.
Шу билан бирга, Ўзбекистон газ экспортини кўпайтирмоқда, импорт ҳам ўсиб, қазиб олиш камаймоқда. Тўққиз ойда газ импорти 1,28 млрд долларга етди, бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 3,6 баробар кўп. «Кўк ёқилғи» экспорти 479,5 млн долларгача (+16,5 фоиз), сентябрь учун эса 2,2 баробар (бир йил аввалгидан) ошди. Январь-сентябрь ойларида газ қазиб олиш ҳажми 33,5 млрд куб метрни ташкил этди, бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 4,8 фоизга ёки 1,68 млрд куб метрга кам.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на совещании 4 ноября обсудил с руководителями энергетического комплекса готовность предприятий энергосектора к осенне-зимнему сезону. Об этом в интервью телеканалу «Узбекистан 24» сообщил первый заместитель министра энергетики Бахтиёр Маматкаримов.
Он заявил, что глава государства дал поручения по организации аварийных бригад, текущему и капитальному ремонту трансформаторов и подстанций, а также отдельно поручил предотвратить перебои в поставках газа и электроэнергии.
По словам первого замглавы Минэнерго, все компании сообщили о готовности к сезону, наличии горюче-смазочных материалов, резервов, специальной техники и аварийных бригад.
«Дано поручено по улучшению доставки населению газа и электроэнергии населению по сравнению с предыдущими годами. Будет обеспечение исполнение всех поручений по осенне-зимнему сезону», — заявил первый замминистра энергетики.
Председатель компании «Национальные электрические сети» Дадажон Исакулов сообщил, что 12,5 тысячи км магистральных электросетей и 90 высоковольтных подстанций в структуре подготовлены к осенне-зимнему сезону.
По его словам, глава государства поручил снизить операционные расходы и потери в системе.
Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов ранее сообщил, что к зимнему сезону в подземных газохранилищах Узбекистана накоплено более 5,1 млрд кубометров газа. Это на 1,1 млрд кубометров больше по сравнению с прошлым годом. Генерация электроэнергии также увеличилась за счёт возобновляемых источников.
Глава Минэнерго заявил, что в рамках подготовки к осенне-зимнему сезону разработаны базовый и пессимистичный сценарии. В критические моменты, при температуре от -20 градусов, будут ограничены поставки газа для крупных потребителей и заправок.
Одновременно Узбекистан наращивает экспорт газа при росте его импорта и снижении добычи. Импорт газа за девять месяцев достиг 1,28 млрд долларов, что в 3,6 раза больше показателя за аналогичный период прошлого года. Экспорт «голубого топлива» вырос до 479,5 млн долларов (+16,5%), а за сентябрь — в 2,2 раза (год к году). Объём добычи газа за январь-сентябрь составил 33,5 млрд кубометров, что на 4,8%, или на 1,68 млрд кубометров, меньше, чем за аналогичный период прошлого года.