Ўзбекистонда аҳолининг валюта сотиб олиши ва сотиши ўртасидаги ижобий фарқ ўсишда давом этмоқда. Бу Марказий банкнинг статистик бюллетенида келтирилган.
Банкларнинг аҳолидан валюта сотиб олиши, валюта сотиши ва улар орасидаги фарқ. Манба: Марказий банк.Банкларнинг аҳолидан валюта сотиб олиши, валюта сотиши ва улар орасидаги фарқ. Манба: Марказий банк.
Тўққиз ой якунига кўра, банклар жисмоний шахслардан 11,76 миллиард долларлик валюта сотиб олиб, 6,9 миллиард долларга сотган. Сотув ва харид ўртасидаги фарқ 4,86 миллиард долларга етган, бу 2023 йилнинг январь-сентябрь ойларига нисбатан (2,1 миллиард доллар) 2,3 баробар кўп.
Апрелда аҳолининг валюта сотиб олиши ва сотиши ўртасидаги энг кичик фарқ қайд этилган — 305,4 миллион доллар. Максимал фарқ сентябрь ойида кузатилганди — 821,9 миллион доллар (сотиб олиш — 1,53 миллиард доллар, сотиш — 713,5 миллион доллар), бу камида охирги беш йилдаги энг юқори кўрсаткич.
Сўнгги марта олди-сотди ўртасида салбий фарқ 2023 йилнинг январида (-24,6 миллион доллар) кузатилган.
валюта, марказий банк
Январь-сентябрь ойларида юридик шахслар ўртасида валюта айирбошлаш ҳажми 18,2 миллиард долларни ташкил этди, бу 2023 йилнинг тўққиз ойидагига (18,28 миллиард доллар) нисбатан 0,4 фоизга кам. Бунгача кўрсаткичда ўсиш кузатилган — 2021 йилнинг биринчи чораги (8,98 миллиард доллар) ва 2022 йил (14,2 миллиард доллар).
Биржада 5,3 миллиард долларлик валюта сотилди ва 12,88 миллиард долларлик сотиб олинди. Салбий фарқ 7,56 миллиард долларга етди. Бу ўтган йилнинг шу даврига (-9,74 миллиард доллар) нисбатан 22,3 фоизга кам.
Эслатиб ўтамиз, январь-сентябрь ойларида Ўзбекистонга пул ўтказмалари ҳажми 34,8 фоизга ошган — 11,3 миллиард долларгача. Жанубий Корея, Буюк Британия, Польша ва БААдан тушумлар кескин ўсган, Россия улуши эса пасайишда давом этмоқда.
31 октябрь куни бўлиб ўтган матбуот анжуманида МБ раиси Мамаризо Нурмуратов олтинсиз экспорт ҳажми (15,5%) ва трансчегаравий пул ўтказмаларининг (34,8%) юқори суръатларда ўсиши ички валюта бозорида мувозанатни таъминлаб, миллий валютада жамғаришни янада рағбатлантириш ва нисбатан қатъий пул-кредит шароитларини сақлаб қолиш имконини бераётганини таъкидлаганди.

В Узбекистане продолжает расти положительная разница между покупкой и продажей иностранной валюты населению. Это следует статистического бюллетеня Центрального банка.
Покупка банками валюты у населения, продажа валюты и разница между ними. Источник: Центральный банк.Покупка банками валюты у населения, продажа валюты и разница между ними. Источник: Центральный банк.
По итогам девяти месяцев банки приобрели у физических лиц валюты на 11,76 млрд долларов, а продали им на сумму 6,9 млрд долларов. Разница между продажей и покупкой достигла 4,86 млрд долларов, что в 2,3 раза больше по сравнению с январём-сентябрём 2023 года ($2,1 млрд).
В апреле зафиксирована наименьшая разница между покупкой и продажей валюты населению — 305,4 млн долларов. Максимальная разница наблюдалась в сентябре — 821,9 млн долларов (покупка — $1,53 млрд, продажа — $713,5 млн), что является наивысшим показателем минимум за последние пять лет.
В последний раз отрицательная разница между покупкой и продажей была в январе 2023 года (-$24,6 млн).
валюта, центральный банк
За январь-сентябрь объём торгов на валютной бирже между юридическими лицами составил 18,2 млрд долларов, что на 0,4% меньше, чем за девять месяцев 2023 года ($18,28 млрд). До этого наблюдался рост показателя — первый квартал 2021 года ($8,98 млрд) и 2022 года ($14,2 млрд).
На бирже продано валюты на 5,3 млрд долларов, приобретено — на 12,88 млрд долларов. Отрицательная разница достигла 7,56 млрд долларов. Это на 22,3% меньше показателя за аналогичный период прошлого года (-$9,74 млрд).
Напомним, объём денежных переводов в Узбекистан за январь-сентябрь вырос на 34,8% — до 11,3 млрд долларов. Резко выросли поступления из Южной Кореи, Великобритании, Польши и ОАЭ, доля России продолжает сокращаться.
На пресс-конференции 31 октября сообщил председатель Центрального банка Мамаризо Нурмуратов сообщил, что быстрый рост экспорта без учёта золота (+15,5% в годовом выражении) и денежных переводов (+34,8%) обеспечивает баланс на внутреннем валютном рынке, дополнительно стимулирует сбережения в национальной валюте и поддерживает относительно стабильные денежно-кредитные условия.