2030 йилга келиб Ўзбекистон 10−15 миллиард кВт/соат электр энергиясини хорижга экспорт қила олади. Бу ҳақда 6 ноябрь куни Ўзбекистонда бўлиб ўтган Европа иқтисодиёти кунлари мавзусида Spot нашрига берган интервьюсида энергетика вазири ўринбосари Умид Мамадаминов маълум қилди.
«2030 йилда электр энергиясига бўлган эҳтиёж 120−125 млрд кВт/соат атрофида бўлиши прогноз қилинмоқда. Бизда кўплаб генерация объектлари мавжуд — тахминан 135 млрд кВт/соат. Инфратузилма тайёр бўлиши билан электр энергиясини Европага экспорт қилиш мумкин», — деди Энергетика вазирлиги раҳбари ўўринбосари.
Гап электр энергиясини Европага «кабель коридори» — «яшил йўлак» орқали етказиб бериш ҳақида бормоқда. Ўзбекистон 2030 йилдан бошлаб мамлакатда ишлаб чиқарилган ортиқча «яшил» электр энергиясини Озарбайжон орқали Европага экспорт қилишни режалаштирмоқда. Июлда Остона шаҳрида Ўзбекистон, Озарбайжон ва Қозоғистон «Марказий Осиё — Озарбайжон — Европа» «яшил энергетика» йўлагини яратиш лойиҳаси бўйича протокол имзолаганди. Баҳорда Тошкентда бўлиб ўтган инвестициявий форумда энергетика тизимларини интеграциялаш бўйича ҳамкорлик меморандуми имзоланган.
Август ойида энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов Европа мамлакатларига электр энергияси экспорти ҳажми «кабел қуввати ва ҳамкорларнинг хоҳишига боғлиқ бўлишини» айтганди. Энергетика вазирлиги раҳбари Ўзбекистон электр энергиясига бўлган эҳтиёжни тўлиқ қоплаганини, шунга кўра, мамлакат Европага 2 дан 5 ГВтгача энергия етказиб беришга тайёрлигини айтган.
Италиянинг CESI компанияси лойиҳанинг техник-иқтисодий асосларини ишлаб чиқмоқда.
«Биз бир компанияни танладик — CESI. У аллақачон [лойиҳанинг техник-иқтисодий асосини ишлаб чиқиш устида] ишлай бошлаган. Техник-иқтисодий асослашни тайёрлаш учун тахминан бир ярим йил керак бўлади ва улар 2025 йил охиригача ишни якунлайди. Кейин ишлаб чиқилган ТИА бўйича қурилишни бошлаймиз. Бунда узунлиги 2,5 минг км кабель бўлади, жуда қиммат HVDC бўлади (доимий токнинг юқори вольтли линияси — таҳр.). Қийматни техник-иқтисодий асос белгилайди, лекин 2 миллиард доллардан ортиқни ташкил этади», — деди Умид Мамадаминов.
Spot’нинг Европага экспорт қилинаётган электр энергияси нархи ҳақидаги саволига Мамадаминов нархни бозор белгилаши, лекин ҳар киловатт учун камида 4−5 цент бўлишини айтди.
Умид Мамадаминов аввалроқ Ўзбекистон, Озарбайжон ва Қозоғистон раҳбарлари 11−22 ноябрь кунлари Бокуда бўлиб ўтадиган COP29 конференцияси (БМТ иқлим конференсияси) доирасида «Марказий Осиё — Озарбайжон — Европа» «яшил энергетика» йўлагини яратиш лойиҳасини имзолаши ҳақида хабар берган эди.
Европа иқтисодиёти кунлари арафасида Умид Мамадаминов, шунингдек, Ўзбекистон электр энергияси ишлаб чиқариш соҳасида салмоқли ютуқларга эришганини, бироқ ҳозирда мамлакатда уни тўплаш ва ташиш учун инфратузилма зарурлигини таъкидлаганди.
«Инфратузилма шамол ва қуёш каби узлуксиз энергия манбаларини интеграция қилиш учун жуда муҳим ва кўплаб мамлакатлар бу муаммога дуч келмоқда. Бизга камида 5000 км электр узатиш линиялари, жумладан, 500 кВ ва 200 кВ юқори кучланишли линиялар ва подстанциялар керак», — деганди вазир ўринбосари.
Қайта тикланадиган манбаларни тармоққа интеграция қилиш учун қайта тикланадиган манбалар қувватининг камида 80% захира қувватига эга бўлиш зарур, деди у.
«Биз аллақачон умумий қуввати 400 МВт дан юқори бўлган 2000 МВт дан ортиқ энергия сақлаш тизимларини ўрнатиш бўйича шартномалар имзолаганмиз, чунки уларнинг ҳар бири икки даврли тармоқ. Келгуси икки йил ичида биз камида 4000 МВт базавий қувватга эга бўламиз. Бу ҳақиқатан ҳам қуёш энергияси ишлаб чиқаришдаги тебранишларга тезда жавоб беришга ёрдам беради», — таъкидлаган вазир ўринбосари.
Унинг сўзларига кўра, Ўзбекистон яқин йилларда яратиладиган электр энергиясини сотиб олиш ва сотиш бўйича ягона платформа ҳисобига ўз энергетика тизимини мувозанатлаштира олади. «Тожикистон ва Қирғизистон каби қўшни давлатлар муҳим гидроэнергетика ресурсларига эга бўлиб, бу бизнинг қайта тикланадиган энергия манбаларини узлуксиз ишлаб чиқаришимизга тўлиқ мос келади», — дейди Умид Мамадаминов.

В 2030 году Узбекистан будет иметь возможность экспортировать за границу 10−15 млрд кВт⋅ч электроэнергии. Об этом 6 ноября в интервью Spot сообщил заместитель министра энергетики Умид Мамадаминов на полях Дней Европейской экономики в Узбекистане.
«Прогнозируется, что в 2030 году потребность в электроэнергии [в Узбекистане] будет около 120−125 млрд кВт⋅ч. У нас много генерационных объектов — примерно на 135 млрд кВт⋅ч. Вся избыточная мощность будет экспортироваться в Европу. Как только будет готова инфраструктура, электроэнергию можно экспортировать в Европу», — отметил замглавы Минэнерго.
Речь идёт о поставках электроэнергии через «кабельный коридор» — так называемый «зелёный коридор» в Европу. С 2030 года Узбекистан планирует экспортировать излишки «зелёной» электроэнергии, генерируемой в стране, в Европу через Азербайджан. В июле в Астане Узбекистан, Азербайджан и Казахстан подписали протокол по проекту создания «зелёного энергетического» коридора «Центральная Азия — Азербайджан — Европа». Меморандум о сотрудничестве по интеграции энергетических систем был подписан весной на инвестиционном форуме в Ташкенте.
В августе министр энергетики Журабек Мирзамахмудов заявил, что объём экспорта электроэнергии в страны Европы «будет зависеть от мощности кабеля и желания партнёров». Глава Минэнерго заявил, что в Узбекистане полностью покрывается спрос на электроэнергию, соответственно, страна готова поставлять от 2 до 5 ГВт энергии в Европу.
Разработкой технико-экономическоо обоснования (ТЭО) проекта занимается итальянская компания CESI.
«Мы выбрали одну компанию — CESI, которая уже начала работать. Где-то полтора года уйдёт на подготовку ТЭО, к концу 2025 году они закончат. Потом по разработанному ТЭО мы начнём строительство. Там кабель длиной 2500 км, будет очень дорогой HVDC (высоковольтная линия постоянного тока — ред). Стоимость определит ТЭО, но будет больше $2 млрд», — сообщил Умид Мамадаминов.
На вопрос Spot о стоимости экспортируемой в Европу электроэнергии, Мамадаминов ответил, что цена будет определяться рыночном путём, но составит минимум 4−5 центов за один киловатт.
Умид Мамадаминов ранее сообщал, что лидеры Узбекистана, Азербайджана и Казахстана подпишут проект создания «зелёного энергетического» коридора «Центральная Азия — Азербайджан — Европа» в рамках конференции COP29 (конференция ООН по климату), которая проходит в Баку 11−22 ноября.
На полях Дней европейской экономики Умид Мамадаминов также рассказывал, что Узбекистан достиг значительных успехов в области генерации электроэнергии, но теперь стране необходима инфраструктура для её накапливания и транспортировки.
«Инфраструктура крайне важна для интеграции прерывистых источников энергии, таких как ветер и солнце, и многие страны сталкиваются с этим вызовом. Нам необходимо, по крайней мере, 5000 км линий электропередачи, включая линии высокого напряжения на 500 кВ и 200 кВ, и подстанции», — сообщил замминистра.
Для интеграции возобновляемых источников в сеть необходимо иметь резервные мощности в объёме не менее 80% от мощности возобновляемых источников, отметил он.
«Мы уже подписали соглашения на установку более 2000 МВт систем накопления энергии с общей накопительной мощностью свыше 400 МВт·ч, поскольку каждая из них представляет собой двухцикловую сеть. В течение следующих двух лет у нас будет как минимум 4000 МВт базовой мощности. Это действительно поможет оперативному реагированию на колебания в производстве солнечной электроэнергии», — заявил замминистра.
Узбекистан, по его словам, сможет сбалансировать свою энергосистему благодаря единой платформе для купли-продажи электроэнергии, которые будет создан в ближайшие годы. «Соседние страны, такие как Таджикистан и Кыргызстан, обладают значительными гидроэнергетическими ресурсами, что отлично сочетается с прерывистой генерацией возобновляемой энергии у нас», — отметил Умид Мамадаминов.