Футбол бўйича Ўзбекистон миллий терма жамоаси сардори Элдор Шомуродов ЖЧ-2026 саралашининг 3-босқичи доирасида Қатарга қарши бўлиб ўтадиган ўйин ҳақида фикр билдирди.
«Кеча [таркибга] келиб қўшилдик. Бугун машғулотларни бошлаймиз. Ҳамма тайёр, ҳамма бор битта Остонни [Ўрунов] йўқотиш демасак. Биринчи навбатда, аввал ҳам айтиб ўтганимдек, бизга энг муҳими жаҳон чемпионатига чиқиш вазифаси. Ҳозир имкониятимиз жуда яхши. Худо хоҳласа, Қатарни ютсак, бундан ҳам яхши имкониятга эга бўламиз. Шу учун фақат уч очко учун ҳаракат қиламиз», — деди у.
«[Турниқ жадвалида] бизнинг ортимизда Қатар келяпти. Иложи борича ҳаракат қилишимиз керак уларни яқинлаштирмаслик учун. Бу томондан ҳам бизга ғалаба муҳим, деб ўйлайман», — дейди футболчи.
Эрон ва БАА терма жамоаларига қарши саралаш босқичининг сўнгги икки ўйинини соғлиғи сабабли ўтказиб юборган миллий терма жамоа бош мураббийи Сречко Катанец Доҳадаги йиғинда жамоага қўшилди.
Эслатиб ўтамиз, Қатарга қарши меҳмондаги баҳс 14 ноябрь куни соат 21:15 да Доҳада бўлиб ўтади. Сўнгра терма жамоа КХДРга қарши сафарда майдонга тушади.
«А» гуруҳидаги тўртта ўйиндан сўнг Ўзбекистон 10 очко билан иккинчи ўринда бормоқда. Эрон тўплар нисбати яхшироқлиги (10) эвазига пешқадам. Учинчи ва тўртинчи ўринларда БАА ва Қатар (4 очкодан), Қирғизистон 5-ўринда (3), КХДР эса охирги (2) ўринда жойлашган.
Жаҳон чемпионатининг учинчи саралаш босқичида 18 та терма жамоа олтитадан учта гуруҳга бўлинган. Гуруҳнинг энг яхши икки жамоаси тўғридан-тўғри ЖЧ-2026 финал босқичига йўл олади. Учинчи ва тўртинчи ўринларни эгаллаган жамоалар тўртинчи босқичда ўйнайди, улар яна иккита тўғридан-тўғри йўлланма, шунингдек, қитъалараро плей-офф йўлланмаси учун кураш олиб боради.
Учинчи саралаш босқичи икки даврада (10 тур) ўтказилади. У 2024 йил 5 сентябрда бошланган ва 2025 йил 10 июнда тугайди.

Капитан сборной Узбекистана по футболу Элдор Шомуродов прокомментировал предстоящий матч против Катара в рамках третьего раунда квалификации к чемпионату мира-2026.
«Мы присоединились к [составу] со вчерашнего дня. Сегодня начали тренировки. Все готовы. Все в сборе, не считая потерю Остона [Урунова]. В первую очередь, как я говорил раньше, для нас важна задача выхода на чемпионат мира. Сейчас у нас очень хорошая возможность. Дай Бог, если победим Катар, наши шансы улучшатся. Будем стараться заработать только три очка», — заявил он.
«[В турнирной таблице] нас преследует Катар. По мере возможности мы должны стараться не подпускать их близко. Эта победа важна и с этой точки зрения», — сказал футболист.
Главный тренер сборной Сречко Катанец, отсутствовавший по состоянию здоровья в последних двух матчах квалификации против Ирана и ОАЭ, присоединился к команде на сборах в Дохе.
Напомним, матч против Катара состоится на выезде в Дохе 14 ноября в 21:15. Затем национальная команда сыграет выездную встречу против КНДР.
После четырёх матчей в группе «А» Узбекистан занимает второе место с 10 очками. Лидером является Иран благодаря лучшей разнице мячей (10). На третьем и четвёртых местах ОАЭ и Катар (по 4 балла), Кыргызстан — на 5-м (3), КНДР — на последнем месте (2).
В третьем отборочном раунде ЧМ 18 команд разделены на три группы по шесть сборных. По две лучшие команды из группы напрямую выходят в финальную стадию ЧМ-2026. Сборные, занявшие третье и четвёртое места, сыграют в четвёртом раунде, где разыграют ещё две прямые путёвки, а также место в межконтинентальном плей-оффе.
Третий отборочный раунд пройдёт в два круга (10 туров). Он стартовал 5 сентября 2024 года и завершится 10 июня 2025 года.