Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси товар-хом ашё биржасида (ЎзРТХБ) Аи-80 маркали бензин нархининг юқори чегарасини ўрнатди. Бу ҳақда Spot`га бозорнинг бир қанча иштирокчилари маълум қилди.
«Газета.uz» манбаси ушбу маълумотни тасдиқлади ва чора кескин қимматлашган бензин нархини «аҳоли манфаатлари йўлида» пасайтиришга қаратилганини таъкидлади.
Қўмитанинг 12 ноябрдаги топшириғига кўра, чоршанба кунидан бошлаб Аи-80 бензини нархининг сотувчининг бошланғич нархига нисбатан 5 фоиз миқдорида ўсишига чеклов жорий этилди. Бундан ташқари, битта қўлга 4 тонна бензин сотиш чеклови ҳам сақлаб қолинади.
Шундай қилиб, Бухоро нефтни қайта ишлаш заводи ишлаб чиқарган бензиннинг дастлабки нархи бир тоннаси учун 8 931 005 сўмни ташкил этса, жорий этилган чекловни ҳисобга олган ҳолда бир тонна бензиннинг энг юқори нархи 9 377 555,25 сўмга тенг бўлади.
аи-80 бензин, рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси, товар-хом ашё биржаси
12 ноябрь куни айрим битимлар бўйича котировкалар тоннаси учун 10,5−10,6 миллион сўмга етганди. Чеклов жорий этилгандан сўнг нархлар ўртача 10 фоизга — бир тонна учун 9,3−9,4 миллион сўмга тушди.
Эслатиб ўтамиз, 6 ноябрдан бошлаб суюлтирилган газ нархларининг бошланғич нархига нисбатан 20 фоиз миқдорида чеклов жорий этилганди. 1−5 ноябрь кунлари пропаннинг биржа нархи 15,5 фоизга — тоннаси 8,81 миллион сўмдан 10,19 миллион сўмгача кўтарилди. Йиллик ҳисобда, 2023 йил 6 ноябрга (7,04 миллион сўм) нисбатан қиймати 44,7 фоизга ошган. 11 ноябрь куни пропаннинг ёпилиш нархи тоннаси учун 8,83 миллион сўмни ташкил этди.

Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей Узбекистана установил на товарно-сырьевой бирже (УзРТСБ) потолок цен на бензин марки Аи-80. Об этом Spot сообщили несколько участников рынка.
Источник «Газеты.uz» подтвердил эту информацию, указав, что мера направлена на снижение стоимости резко подорожавшего бензина «в интересах населения».
Согласно поручению комитета от 12 ноября, со среды введено ограничение (спред) роста цен на бензин Аи-80 в размере 5% к начальной стоимости продавца. Кроме того, сохраняется лимит на продажу топлива в одни руки — 4 тонны.
Таким образом, если начальная стоимость бензина, произведённого Бухарским нефтеперерабатывающим заводом (БНПЗ), составляет 8 931 005 сумов за тонну, то с учётом введённого ограничения максимальная цена тонны бензина будет равняться 9 377 555,25 сумов.
12 ноября котировки по некоторым сделкам достигали 10,5−10,6 млн сумов за тонну. После введения ограничения цены упали в среднем на 10% — до 9,3−9,4 млн сумов за тонну.
Напомним, с 6 ноября было введено ограничение роста цен на сжиженный газ в размере 20% к начальной стоимости продавца. С 1 по 5 ноября биржевая цена пропана повысилась на 15,5% — с 8,81 млн до 10,19 млн сумов за тонну. В годовом выражении, по сравнению с 6 ноября 2023 года (7,04 млн сумов), стоимость выросла на 44,7%. 11 ноября цена закрытия на пропан составила 8,83 млн сумов за тонну.