Сурхондарёнинг Бойсун туманидаги «Мустақилликнинг 25 йиллиги» (М-25) газ кони қудуқларидан бирида 1 сентябрь куни бурғилаш ишлари вақтида техноген фалокат юз берган эди, сентябрь ўрталарида «Газета.uz» жамоаси у ердан репортаж тайёрлаган эди. Таҳририят аъзолари 1−2 ноябрь кунлари яна бир бор ҳодиса жойида бўлиб, авариядан икки ой ўтиб, ҳудуддаги аҳвол қандай экани билан танишиб қайтди.
Авария оқибатида қудуқдан таркибида юқори даражада водород сульфиди (олтингугурт) бўлган газ сизиб чиқа бошлаган эди. Шу сабабли маҳаллий аҳоли эвакуация қилинганди. Авария оқибатларини бартараф этиш ишлари икки ҳафта давом этган. 15 сентябрь куни газ сизиб чиқиши тўхтатилди, аммо орадан икки кун ўтиб, қудуқда янги авария юз берди. Бунинг оқибатида 4 киши ҳалок бўлди, яна 11 киши турли даражада тан жароҳати олди.
Ўзбекистон энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов 18 сентябрь куни ўтказилган брифингда конни «мураккаб» деб атаган эди. Вазир октябрь бошида «Лолазор» подкастидаги чиқишида қудуқдаги авария оқибатларини бартараф этиш учун бир неча ой вақт кетиши мумкинлигини таъкидлаганди.
Бойсунликларнинг сўзларига кўра, ўшандан бери вазият жиддий ўзгаргани йўқ. Ижтимоий тармоқларда газ ва унинг ҳидидан нафақат Бойсун аҳолиси, балки Сурхондарёнинг бошқа туманлари ҳам азият чекаётгани ҳақидаги хабарлар, эътирозларни ҳамон учратиш мумкин.
Октябрь охирида фалокат жойидаги бурғилаш минораси олиб ташланганини тасдиқловчи, ноябрь бошида эса йирик ёнғин бўлаётганига доир видеоёзувлар тарқалди.
«Аввал тасвирларда биз кўрган темир иншоот олиб ташланган, — дея хабар берди М-25 кони яқинидаги Кофрун шаҳарчаси „Кўлқамиш“ маҳалласида бўлиб қайтган „Газета.uz“ мухбири Отабек Турдиев. — Қудуқдан ҳали ҳамон заҳарли газ, водород сульфиди сизиб чиқиши давом этаётганини кўриш мумкин. Ёндош томондан иккита туйнук очилиб, газ ёқиб қўйилган».
Миш-мишлар ва мавҳумлик
Маҳаллий аҳоли ҳали ҳам «бойсунликларни ёппасига кўчиришармиш» каби миш-мишлар ва «Бойсунда қурилиш қилиш, уй солиш тавсия этилмайди деб ёзилган варақалар тарқатиляпти экан» қабилидаги тасдиғи йўқ хабарлар ичида яшаяпти. Асоссиз гап-сўзларнинг салбий таъсири ўзига яраша, аммо газнинг зиёни яққол кўринади.
Расмийлар бу газнинг одамларга зиёни йўқлигини таъкидлаётган бўлса-да, аҳолидан хавотир аримаган. Бойсундаги айрим хонадонларнинг оппоқ қисмлари, оқ пластик қопламалари газдан қорайиб кетган. «Шифтлар қоп-қорайиб кетди. Органларимизда нима бўлиб ётибди — кўринмаса энди», — дейди кофрунлик отахонлардан бири.
Уларнинг сўзларига кўра, шамол ҳар куни икки-уч марта газ ҳидини олиб келади. Бошқа бир отахоннинг қўшимча қилишича, баъзан, шамол йўналишига қараб, беш-олти марталаб ҳам келади.
«Ана, газнинг овози келиб ётибди. Ҳаммага чиқ деди, ҳамма қоча-қоч бўлиб, чиқиб кетди. Менда беш-олти мол бор эди, шунинг эвазига ҳеч қаерга чиққаним ҳам йўқ», — дейди у.
Улар бир муддат аввал давлат ОАВларида берилган (хусусан, «Газета.uz» репортажларида берилган ахборот шубҳа остига олинган) материаллар бўйича изоҳ беришни истамади.
«Ана шулар расво қилиб кетди. Нима деган бўлса — деди. Унинг гапига бирор нарса дея олмаймиз — у катта, зўр одам экан», — деди у.
Энди нима қилмоқчисизлар, деган саволга, у кулиб, шундай деди: «Қўлимиздан нима ҳам келарди? Бир жойни ёполмасак, олдига яқинлаштирмаса. Айланиб юрибмиз, ҳозир тушлик қилгани борамиз».
Сентябрдаги биринчи авариядан сўнг кофрунликларнинг бир қисми Бойсундаги техникумларнинг ётоқхоналарига кўчирилганди. Орадан икки ой ўтса ҳамки, улар ётоқхоналарда яшаяпти.
Одамлар ётоқхонада яшашда давом этяпти
«Биринчи портлашдан кейин, ўша кеча Бойсунда бир ошнамизникида беш хўжалик ётдик. Мазам қочиб қолди, бир уйда 50 киши ётиши — уят, деб шундан бери балнисаю гўр-гумроҳ айланиб юрибман, — дейди Орзухол Содиқова. — Бу ерга келганимга бир ой бўлди. Газ ҳамма жойимга таъсир қилади, чунки юрагим касал, қон босимим бор, 46 йилдан бери сурункали бронхит ва астмадан азият чекаман. Болаларим машина билан уёққа олиб қочди, буёққа олиб қочди — у жойларда бир дақиқа ҳам туролмадим — охири ўзим коллежга тиқ, дедим».
Ётоқхонада яшаётган ҳомиладор аёллардан бири болалари учун чидаб, шу ерда қолаётганини айтди.
«Менга зарилми ҳомиладор ҳолимда шу коллежда яшаш? Квартирага чиқсангиз ҳам, камида 2 млн сўм сўрайди. Ҳар хил гап бўляпти, баъзилар: „Булар овқат учун шу ерда ётибди“, деяпти. Шунча йилгача ўзимизнинг хўжайинимиз боқиб келган-ку. Қотган нонимизни есак ҳам, ўз уйимизда еб ўтирсак, ўша яхши», — деди у шахсини ошкор этмаслик шарти билан.
Кўп болали бошқа бир она уйига қайтиб борса, болалари газдан заҳарланиб, йўталиб, қайт қилиб қолгани, боши қаттиқ оғригани ва уч кунгача ҳеч нарса тановул қила олмаганини айтди.
«Сувдан бошқа ҳеч нарса ичмайди, емайди. Икки кун ичи кетди. Кечадан бери иккита чақалоғимнинг иситмаси чиқиб, ярим кечаси, соат 3 да нафаси қайтиб қолди», — дейди у йиғламсираб.
Унинг айтишича, хўжайинининг картасига беш ойдан бери иш ҳақи тушмайди: «Хўжайиним Enter’да ишларди (М-25 заводини Enter Engineering компанияси қуряпти — таҳр.). Ойлик бермаганидан, мана, Тошкентга кетди. 5,7 млн сўм ойлик берарди, шунинг ҳам ярмини, уч ойда бир. [Компания] болаларимнинг ҳақини еб, ишлаган иш ҳақини бермай юрибди».
«Қиш келяпти, совуқ тушди, уй-жойда тараддуд йўқ. Қор ёғса, ёмғир ёғса, болаларимни хонадан чиқармай олиб ўтираман, [чунки совуқ]», — дея қўшимча қилди у.
Бу ерда яшаётганларнинг мактаб ёшидаги фарзандлари дарсга қатнаяптими, деган саволга 1-синфдан 11-синфгача бўлган болаларга Бойсун кўп тармоқли техникумининг бир хонасида умумий тартибда сабоқ бериляпти, деган жавоб олдик.
Турмуш ўртоғини кўргани шифохонага қатнаётган Ойбиби Йўлдошеванинг айтишича, эри Абдуназар Муҳаммадиев Кофрундаги ҳовлисига бориб, газдан заҳарланиб, тоби қочган. Абдуназар аканинг айтишича, авариядан сўнг улар 24-коллежда вақтинча яшаб турган. Яқинда уч кунга уйига бориб, аҳволи ёмонлашган, шунинг учун шифохонада ётибди.
«Қишлоқни соғиндим, деди. Кейин бориб ўтириб эдик, кечаси газ ёмон чиқди, — дейди Ойбиби Йўлдошева. — Эшик-деразамиз пластик эмас, оддий ёғоч, шундан ўтиб, хона жуда газланган экан. Беш кундан бери шу ерда даволаняпмиз. Ҳар куни 300−400 сўмлик дори-дармон олиб келяпман. Биров ҳолинг қандай деётгани йўқ», — дейди аёл.
«1 сентябрда газ портлаганидан бери кўчада сарсон бўлиб юрибмиз-да. Ярмимиз қишлоқда, ярмимиз Бойсунда. Ҳомиладор келинларимизни ҳеч жойда сақлолмадик — Бандихонга юборгандик, газнинг ҳиди у ерга ҳам борди, уёқнинг шифокори бу ер бўлмайди, келиннинг [ҳомила] суви лойқаланган, дебди. Шу билан, ота-онаси Тошкентда эди, уни Тошкентга жўнатиб юбордик. Уч кун бўлди Тошкентдан келганига. Энди болали бўлиши керак — қаерда болали қилиб, қаерга олиб боришимни билмай ўтирибман газни деб», — дейди Ойбиби опа.
«Ҳозир келинимнинг аҳволи ўртача яхши, лекин уч кундан бери қишлоқда, хонада ўтирибди. Мол-ҳолим бор, хўжайиним бу ерда касал, бу киши билан мен бу ерда юрибман, келиним хўжайини билан қишлоқда молга қараб ўтирибди. Кечаси газ келади, 2−3 гача ухламаяпмиз, дейди. Шам ёқиб ўтирибди. Ундан ташқари, дафтар, қоғозларни олдига тайёрлаб, гугурт билан шай ўтиради, бир тавоқда ёқиб, уч-тўртта марта айлантириб, хонани [газдан] тозалайди».
Унинг сўзларига кўра, касалхонада ҳам, ётоқхонада ҳам, қишлоқда иссиқлик таъминоти йўқ. Касалхона маъмурияти беморларга ўзларининг электр иситгичларини олиб келиб, фойдаланишга рухсат берган.
«Қараяпти, раҳмат. Ейиш-ичишимизни, ётоқхонадан жойни қилиб берди. Лекин газ-заводнинг катталари келиб, вазият шундай бўляпти, бирор жойдан жой қилиб берайлик, компенсация пули берайлик, деган гап айтгани йўқ. Овқатини гапирмасин бизга. Уй-жойимиз, молимиз, ўзимиз сарсон. Бир хил қари, юролмайдиганлар қишлоқдан чиққани ҳам йўқ. Газласа ҳам, бошқа қилса ҳам, ётибди бир кунини кўриб, иложим йўқ, деб», — дейди у.
«[Расмий доираларга яқин ОАВларга интервью берган] боболар „газ йўқ“ деб гапираверади — газ сасиб ётибди, ўша боболар ҳам уйида, нима қилса ҳам кунини кўряпти. У келган мухбир қишлоқни айланмади. Ёшлардан сўрасин эди. Қариларнинг бўлгани бўлди — ёшлар қаерга боради?».
Бойсундаги шифохонада газдан заҳарланган беморларга сунъий нафас бериш чоғида электр таъминотида узилишлар бўлаётгани ҳақида ҳам хабарлар тарқалганди. Туман тиббиёт бирлашмаси бош шифокори Боҳодир Нормаматов бунга шундай изоҳ берди: «Светдан ҳеч қандай муаммо йўқ. 840 киловаттлик генераторимиз бор… Свет ҳеч қанақасига ўчгани йўқ. Авария бўлган тақдирда ҳам генератор ишлайди».
Ҳамшираларнинг айтишича, электр таъминоти одатда тушлик вақти узилади. Бундай вазиятларда улар беморларга осма-уколлар билан ёрдам кўрсатади, чунки электр талаб қилувчи ускуналардан умуман фойдаланиш имкони бўлмайди.
Касалхонага кунига ўртача 20 бемор келади. Газ сизиб чиқиши кучайган вақтда беморлар сони ҳам ошади. Мухбирлар касалхонада бўлган куни тиббиёт муассасаси 5 беморни қабул қилиб улгурган эди. Ҳамшираларнинг қайд этишича, сунъий нафас бериш қурилмалари етарли, сунъий нафас олмай кетган бирор бемор йўқ.
«Газета.uz» мухбирлари беморлар билан уларнинг аҳволи ва умуман касалхонадаги шароитлар ҳақида гаплашмоқчи бўлганида, гапни тиббиёт ходимлари олиб кетди.
«Масалан, бойлар кетяпти, камбағаллар қолиб кетяпти. Халқ жуда ҳам азият чекяпти, — дейди кичик тиббиёт ходимларидан бири. — Чора кўрсин. Бу нима деган гап — халқ қачонгача бундай қийналиб, заҳарланиб яшайди? Вақти келиб, у ҳар бир организмни битта-битта ўлдиради. Бу ҳеч нарса қилмайди, деб иккита одамни интервью бердириб, ёлғон-яшиқни чиқариб… Бу нима деган гап? Шароит қилсин. Ёпса ёпсин, чорасини кўрсин. Қуруқнинг гапнинг нима кераги бор?».
Ҳамширалардан бирининг қўшимча қилишича, биринчи портлашдан кейин улар ишлаётган шифохонага расмий маълумотларда кўрсатилганидан кўпроқ жабрланувчи олиб келинган.
«280 атрофида келди, дейилди. Аслида 2800 дан кўпроқ бемор келган-да. Бошида жуда кўп келган, сонияма-сония келиб қолганди. Булар эса интервю бермай, яширди… Мен ўзим ҳомиладорман. Жуда бошим оғриди, беш кун гинекология касалхонасида ётиб чиқдим. Бошимнинг оғриғи деярли қолмади. Газ ҳиди келса, томоқ йўлим қичиб қоляпти. Нафас ололмай қоляпман. Қандай туғаман энди, билмадим. Ҳаммаси Худодан», — деди ҳамшира.
Унинг қўшимча қилишича, даво чораси сифатида кўпроқ организмни ювадиган осма-уколлар, масалан, натрий-хлорид қилиняпти. Бемор нафас олишга қийналса, кислород берилади.
«Шифокор „қизингиз газдан заҳарланган“, деди, — дейди касалхонада фарзандлари билан бирга даволанаётган Райҳон Қосимова. — Биз фақат томчи дори билан таблетка бериб кетамиз, лекин қизингизга осма-укол қилиш керак, кислород олиши керак, деди. Кечаси 20:30 да тез ёрдамга келди. Ярим соат кислород қуйди, кейин осма-укол ёзиб берди. Олишга қурбингиз етадими, деди. Етади, дедим, болам учун бошқа нима ҳам қиламан? Дорихонага бориб, 250 минг сўмга олиб келдим».
«Қишни қандай ўтказамиз?»
«Булар ҳаммани овора қилди, сарсон қилди. Битта гапни айтса, „бўлмайди энди, кетинглар“, деса, одамлар мажбурликдан кетади, иложини борича. Оғайниларникига ҳам бир марта бориб келдик. Уларникига ҳам 10−15 кун сиғасиз, кейин сиғмайсиз. „Меҳмондорчилик ҳам уч кун“ дейди-ку. Топган пулимиз укол-дори, йўлкирага кетяпти. Еётганимиз йўқ, болаларимизни кийинтираётганимиз йўқ. Берган нарсаси уйимизда турибди, уни ҳузурланиб егингиз келмайди. Ўзингиз бозордан бир кило гўшт олсангиз, болаларингизга шундай ҳузурланиб овқат қиласиз, лекин буларнинг берган гўшти шундай турибди — қовургингиз ҳам келмайди, егингиз ҳам келмайди, томоғингиздан ҳам ўтмайди, турибди шундай», — дея қўшимча қилди Райҳон опа.
Портлашлардан кейин эшикма-эшик сарсон бўлиб қолган, озиқ-овқат билан таъминланаётган бўлса-да, уйидан узоқда — техникум ётоқхонасида яшашга мажбур бўлаётган кофрунликларни ҳозир яна бир ўй қийнаяпти: қишни қандай ўтказамиз?
«Ҳозир мана элеткр-печка улаб ўтирибмиз. Икки хонада ўтирибмиз — биттаси исияпти, иккинчиси исимайди. Кичкина неварам бор, бу хонадан у хонага ўтиб, шамоллатиб қўйяпман, — дейди Кофрунда яшовчи аёл. — Кофрунга келин бўлиб борганимга 20 йилдан ошди. Ҳар доим тезак ё кўмир ёққанмиз, газ йўқ. Фақат газ-баллон оламиз. Қишлоққа 200 килодан кўмир тарқатди, лекин биз на тезак, на кўмир тайёрлаганмиз — ҳали қишга тараддуд кўрганимиз йўқ. Уйга борсак газдан заҳарланиб қоляпмиз, қайтиб келсак, уйдаги ишлар қолиб кетяпти».
«Бойсун ўзининг тоза ҳавоси билан машҳур эди. Бугун шаҳарга юқоридан бир назар солсангиз, кўзингиз аввалгидан бошқачароқ манзарани илғайди: ҳудудни қандайдир кўкимтир туман қоплагандек… Бойсунликлар эса ҳали ҳам муаммолар ҳақида очиқ гапиришга чўчияпти. Гарчи тасдиқланмаган бўлса-да, „гапирганга, видео тарқатганга жарима солиняпти“, деган гап-сўзларнинг таъсири сезилади», — дейди репортаж сўнгида журналист Отабек Турдиев.
«Ҳар не бўлганда ҳам аҳоли орасида ортиқча ваҳима, асоссиз хабарлар болалаб кетмаслиги учун кунда-кунора вазият ҳақида расмий ахборот бериш, газ тарқалган маҳалда кўриш зарур бўлган чоралар ҳақида маълумот улашиш мақсадга мувофиқ кўринади», — дея таъкидлади у.
Бойсундан тайёрланган репортажнинг тўлиғини, шунингдек, авариядан кўп ўтмай тайёрланган биринчи репортажни YouTube’даги саҳифамизда ҳам томоша қилишингиз мумкин.

Журналисты «Газеты.uz» вновь отправились в Байсунский район Сурхандарьинской области, где 1 сентября во время буровых работ на скважине газового месторождения «Мустакилликнинг 25 йиллиги» («25-летие Независимости»), или М-25, произошла техногенная катастрофа.
В результате аварии началась утечка газа с высоким содержанием сероводорода. Местные жители были эвакуированы. Работы по ликвидации аварии продолжались две недели. 15 сентября утечка была остановлена. Однако спустя два дня она возобновилась, в результате погибло 4 человека и пострадало ещё 11.
Министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов на брифинге 18 сентября назвал месторождение «сложным». В интервью подкасту «Лолазор» в начале октября он заявил, что устранение утечки может занять несколько месяцев.
байсун, кафрун, м-25
По словам жителей Байсунского района ситуация с тех пор не особо изменилась. В социальных сетях до сих пор появляются жалобы на отравление газом не только в Байсунском, но и в других районах Сурхандарьинской области.
Буровую вышку на месте взрыва в конце октября демонтировали. В этом убедились наши корреспонденты, бывшие в районе 1−2 ноября. «Мы видим, что металлическая конструкция демонтирована, — передаёт журналист Отабек Турдиев из махалли „Кулькамыш“ посёлка Кафрун близ месторождения М-25. — Однако из скважины продолжает выделяться токсичный газ, сероводород. Также можно заметить два факела, где происходит сжигание газа».
Видеорепортаж «Газеты.uz» из Байсуна можно посмотреть на узбекском языке в нашем канале в Youtube. Ниже приводится его пересказ на русском языке. Первый репортаж с места ЧП мы публиковали в сентябре:
Слухи и неопределённость остаются
Все два месяца после аварии местные жители живут в условиях слухов и недостоверной информации: «Всех байсунцев переселят», «В Байсуне не рекомендуется строить дома». Негативное влияние таких слухов ощутимо, но последствия утечки газа ещё более очевидны.
Несмотря на заверения официальных лиц в том, что опасности для людей нет, жителей не покидает тревога. Они указывают на пластиковые панели и другие части домов, покрашенные белой краской, которые почернели от воздействия газа. «Потолки все почернели. Что происходит с нашими органами, неизвестно — этого не видно», — рассказал пожилой мужчина.
По его словам, ветер приносит газ в Кафрун два-три раза в день. Другой мужчина добавил, что это происходит чаще — пять-шесть раз в зависимости от направления ветра.
«Газ гудит, слышно отсюда. Всем сказали уезжать, они уехали. А у меня пять-шесть коров, поэтому я здесь», — сказал первый мужчина.
Они не стали комментировать репортажи государственных СМИ, представители которых посетили ранее район (в них в том числе подвергалась сомнению информация в репортажах «Газеты.uz»).
«Что рассказали, то рассказали. Что мы можем им ответить? Они же большие люди», — ответил один из мужчин с усмешкой.
На вопрос, что они планируют дальше делать, он, улыбаясь, сказал: «А что мы можем сделать? Скважину закрыть не можем, подойти к ней не разрешают. Ходим вот по улице, сейчас пойдём обедать».
Часть жителей Кафруна эвакуировали в начале сентября после первого взрыва. Их разместили в общежития техникумов в Байсунском районе. Два месяца спустя они всё ещё живут там.
Люди продолжают жить в общежитии
«После первого взрыва мы ночевали вместе с родственниками — пять семей в одном месте. В ту же ночь мне стало плохо. Стыдно спать в одном доме с 50 людьми. С тех пор я скитаюсь: то в больнице полежу, то в другом месте, здесь уже полный месяц, — рассказала пожилая женщина. — Газ плохо влияет на весь мой организм: у меня больное сердце, давление, 46 лет уже болею бронхиальной астмой. Я даже минуты не могла там находиться. Дети на машине возили меня то туда, то сюда. В итоге я попросила привезти меня в этот колледж».
Беременная женщина анонимно рассказала, что живёт в общежитии ради детей.
«Надо мне в таком положении, беременной, жить в этом колледже? Аренда квартиры стоит минимум 2 млн сумов. Люди всякое говорят: что мы тут живём ради еды. Мы, мой муж ведь самостоятельно кормил нас столько лет. Нам приятнее есть засохший хлеб у себя дома», — сказала она.
Многодетная мать рассказала, что когда дети вернулись домой, они кашляли, их тошнило, были головные боли и они не ели трое суток, могли пить только воду, два дня была диарея.
«С прошлой ночи у двоих моих малышей поднялась температура, к 3 часам утра они стали задыхаться», — поделилась женщина в слезах.
Она рассказала, что её мужу уже пять месяцев не перечисляют зарплату на карту: «Муж работал в Enter Engineering (компания, занимающаяся работами на М-25). Из-за задержек он уехал в Ташкент. Здесь его зарплата составляла 5,7 млн сумов, но платили половину, начисляли раз в три месяца. Не выплачивают зарплаты, забирая то, что полагается моим детям».
«Зима близко. Похолодало. Дом не готов к зиме. Если выпадет снег, дождь, дети… будут просто сидеть в комнате, выпускать не буду», — сказала женщина.
Дети школьного возраста, живущие в общежитии с родителями, учатся в одном из кабинетов многопрофильного техникума Байсуна.
Ойбиби Ёлдошева, навещавшая мужа Абдуназара Мухаммадиева в больнице, рассказала, что он отравился газом после поездки в их дом в Кафруне. Теперь он проходит лечение. Мужчина рассказал, что после аварии на скважине жил в 24-м колледже. После недавней поездки домой, где он находился три дня, ему стало плохо.
«Муж соскучился по кишлаку, вот и поехал туда. В те дни утечка была особенно сильной. Окна и двери у нас не пластиковые — обычные деревянные рамы, поэтому газ проник в дом. Муж уже пять дней в больнице. Каждый день покупаю лекарства на 300−400 тысяч сумов. Никто не интересуется, как у нас дела», — рассказала женщина.
«С 1 сентября, когда произошёл взрыв, скитаемся по разным местам. Половина семьи в деревне, половина в Байсуне. Наши беременные невестки не могут найти кров. Отправили их в Бандиханский район, но и там запах газа. Врачи там сказали, что это место не подходит. Мы отправили её в Ташкент к родителям. Три дня назад она вернулась. Скоро она должна родить, но я не знаю, где будет рожать и куда её потом отправить из-за этого газа», — рассказала женщина.
«Сейчас её состояние удовлетворительное, но уже три дня она сидит, заперевшись в комнате, в кишлаке. У нас скот, хозяйство. Муж в больнице — я с ним, а невестка в деревне смотрит за хозяйством. Говорит, что ночью газ идёт до 2−3 часов утра, и она не может спать. Сидит со свечкой. В комнате наготове держит бумагу, тетради. Когда появляется запах газа, зажигает в посуде бумагу и кружит по комнате несколько раз, чтобы очистить от газа».
По её словам, ни в больнице, ни в общежитии, ни в родном доме отопления нет. 1 ноября его не дали, но разрешили пациентам пользоваться своими обогревателями.
«О нас не забывают, спасибо. Кормят, выделили комнату в общежитии. Но никто из начальников завода не пришёл, не объяснил ситуацию, не предложил нам временное жильё или компенсацию. Не надо попрекать нас едой. Все мы, наши дома, скот и хозяйство находятся в подвешенном состоянии, в неопределённости. Некоторые старики, которые не могут сами передвигаться, так и остались в деревне. Лежат там, дышат газом, считая проходящие дни, выхода ведь нет», — сказала женщина.
«Старики [в интервью государственным СМИ ] могут говорить: „Запаха газа нет“, но газом сильно пахнет, эти старики тоже сидят в своих домах, живут, как могут. Те приехавшие журналисты не ходили по деревне. Могли бы и молодых спросить. Старики своё прожили, а куда молодым деваться?»
В социальных сетях сообщалось, что в больнице Байсуна бывают отключения электроэнергии, что опасно для пациентов с отравлением газом, которые подключены к подаче кислорода. Главный врач районного медицинского объединения Баходир Нормаматов прокомментировал это так: «С электричеством проблем нет. У нас есть генератор на 840 кВт… Даже в случае аварии генератор будет работать».
Медсёстры, с которыми пообщались журналисты, сообщили, что электроэнергию отключают в обеденное время. В таких условиях пациенты могут только получать капельницы, поскольку пользоваться оборудованием, работающим на электричестве, невозможно.
Ежедневно в больницу в среднем поступает 20 пациентов. Когда влияние газа усиливается, число пациентов возрастает. Во время посещения больницы журналистами медучреждение уже приняло 5 пациентов. По словам медсестёр, аппаратов для подачи кислорода в больнице достаточно.
Журналисты «Газеты.uz» хотели поговорить с пациентами об их состоянии и условиях в медучреждении, но к беседе подключились и медработники.
«Богатые уезжают, бедные остаются. Народ на самом деле страдает, всем очень тяжело, — сказала одна из медсестёр. — Пусть принимают меры. Что это такое? Сколько ещё люди будут так мучиться, отравляясь газом? Со временем это плохо скажется на организме каждого. Они опубликовали интервью пары человек, которые сказали, что ничего страшного, распространяя неправду… Что это такое? Пусть создадут условия. Пусть закрывают скважину, пусть решают проблему. Какая польза от пустых разговоров?»
Другая медсестра добавила, что после первого взрыва в больницу привезли намного больше пострадавших, чем указывалось в официальных данных.
«Сообщалось, что поступило около 280 человек, на самом деле было больше 2800. Особенно много поступало в самом начале — каждую секунду… Я сама беременна. У меня сильно болела голова, пришлось лечь на пять дней в гинекологическое отделение. Головные боли не проходят. Как почувствую запах газа, начинает першить в горле. Мне трудно дышать. Не знаю, как буду рожать. Одному Богу известно», — сказала медсестра.
По словам медработников, пациентам в основном ставят капельницы для промывки организма — например, хлорид натрия. При затруднении дыхания подают кислород.
«Врач ["скорой"] сказал, что у дочери отравление газом, — рассказала Райхон Косимова, лечащаяся с детьми. — Сказал, что может только сделать укол и дать таблетки и посоветовал получить капельницу и кислород. В 20:30 приехали в „скорую“. Полчаса подавали кислород, затем прописали капельницу. Спросили, могу ли я это себе позволить. Я ответила, что смогу, всё сделаю ради здоровья ребёнка. В аптеке купила лекарства на 250 тысяч сумов».
Как пережить зиму?
«Они нарушили покой стольких людей, заставили их мучиться. Сказали бы точно, „[проблема] не решается, уезжайте“, люди бы уехали. Найти временное жильё очень сложно. Мы оставались у знакомых, но там можно пожить 10−15 дней, потом уже неудобно. Говорят же, гостям рады три дня. Все наши деньги уходят на уколы, лекарства и дорогу. Мы не можем нормально питаться или одевать детей. Еда, которую нам дают, лежит дома нетронутая. Если бы сами брали мясо на рынке, ели бы с удовольствием. А то, что нам дают, ни готовить, ни есть не хочется — не лезет в горло», — добавила она.
После взрывов жители Кафруна скитаются от двери к двери. Несмотря на то, что их обеспечивают продуктами питания, они вынуждены жить далеко от дома, в общежитиях техникума. Сейчас их беспокоит ещё один вопрос: как пережить зиму?
«Сейчас греемся с помощью электрического обогревателя. Одна из двух комнат обогревается, другая — нет. У меня есть внучка — чуть больше года, переношу её из одной комнаты в другую, чтобы согреть, — рассказала беременная жительница Кафруна. — Я вышла замуж и переехала в Кафрун более 20 лет назад. Всегда топили углём и кизяком. Газа здесь нет, мы пользуемся только газовыми баллонами. На домохозяйство выделили по 200 кг угля, но мы не заготовили к зиме ни кизяка, ни угля. Когда мы дома, отравляемся газом, а когда здесь, стоят домашние дела».
«Байсун всегда славился своим чистым воздухом. Сегодня, если взглянуть на город с высоты, открывается совсем другой вид: над ним словно нависла голубоватая дымка. При этом байсунцы по-прежнему боятся открыто говорить о проблемах. Хоть это и не подтверждено, ощущается влияние слухов о штрафах за высказывания и распространение видео», — поделился в завершение репортажа журналист Отабек Турдиев.
«В любом случае, чтобы среди населения не росла паника и не распространялись необоснованные сообщения, стоит регулярно предоставлять официальную информацию о текущей ситуации и о том, что делать при распространении в районе газа», — подчеркнул он.
Смотрите полный видеорепортаж из Байсуна на нашем канале в Youtube и первый репортаж, который мы публиковали вскоре после аварии в сентябре.