Таҳририятдан: Аввалроқ қизнинг оиласидан 6 ноябрда ариза олингани ҳақидаги маълумотда ариза олингани санасида хатога йўл қўйилган эди. Аслида Бош прокуратура томонидан ариза қиз топилган куннинг ўзида — 6 октябрь куни олинган ва тергов бошланган. Йўл қўйилган хатолик учун узр сўраймиз.
Самарқанд вилояти Қўшработ туманида 8-синф ўқувчисини ўғирлаш ва зўрлаш жинояти бўйича 9 нафар гумонланувчи аниқланган, уларнинг 8 нафари ушланган. Бу ҳақда Бош прокуратура матбуот котиби Ҳаёт Шамсутдинов «Газета.uz»га маълум қилди.
13 ноябрь куни зўравонликка қарши курашувчи Nemolchi.uz лойиҳаси ушбу даҳшатли воқеа ҳақида хабар берганди. Қиз 23 сентябрь куни ўғирлаб кетилган. Унинг йўқолиши муносабати билан яқинлари ҳуқуқ-тартибот идораларига ариза билан мурожаат қилган. Мактаб ўқувчисини фақат 6 октябрь куни топишга муваффақ бўлинган, унинг танасида зўравонлик излари мавжуд бўлган.
Қизнинг айтишича, уни калтаклашган, спиртли ичимликлар ва тақиқланган моддаларни истеъмол қилишга мажбурлашган, зўрлаб ушлаб туришган ва жинсий зўравонликка дучор қилишган. Хабар эълон қилинган пайтда жиноятнинг барча гумонланувчи иштирокчилари, шу жумладан, прокуратуранинг бир ходими ҳам эркинликда юрган, деб хабар берди Nemolchi.uz. Лойиҳанинг таъкидлашича, қизни қўллаб-қувватлаш ва ҳимоя қилиш мажбуриятига эга бўлган барча идоралар ўз вазифаларига нопрофессионал ёндашган ва кўплаб қоидабузарликларга йўл қўйган.
Ҳаёт Шамсутдинов 6 октябрь куни ариза олингандан сўнг бошланган дастлабки тергов давомида Қўшработ туман прокуратураси иш юритувчисининг ишга алоқадорлиги аниқланганини тасдиқлади. Унинг сўзларига кўра, мазкур ходим 30 октябрь куни вилоят прокурорининг буйруғи билан прокуратура органларидан бўшатилган.
Дастлабки тергов, суд-тиббий ва биологик экспертиза натижаларига кўра, 31 октябрь куни Иштихон туман прокуратураси томонидан Жиноят кодексининг 119-моддаси 3-қисми (Ўн саккиз ёшга тўлмаган шахсга нисбатан жинсий эҳтиёжни зўрлик ишлатиб ғайритабиий усулда қондириш) бўйича жиноят иши қўзғатилган. Шундан сўнг иш ички ишлар органларига юборилган.
Тергов ва тезкор қидирув ҳаракатлари давомида 9 нафар гумонланувчи аниқланиб, улар терговга жалб этилган. Саккиз нафар шахс, шу жумладан, собиқ прокуратура ходими қонуний тартибда ушланган. Яна бир шахсни қўлга олиш чоралари кўрилмоқда.

Уточнение: В первой версии новости были указаны ошибочные даты похищения и обнаружения девочки — они исправлены.
Подозреваемыми по уголовному делу о похищении и изнасиловании учащейся восьмого класса в Кошрабатском районе Самаркандской области являются девять человек, восемь из них задержаны. Об этом «Газете.uz» сообщил пресс-секретарь Генеральной прокуратуры Узбекистана Хаёт Шамсутдинов.
О вопиющем случае 13 ноября сообщил проект против насилия Nemolchi.uz. Девочка была похищена 23 сентября. В связи с её пропажей родные обратились с заявлением в правоохранительные органы. Школьницу удалось найти только 6 октября, со следами насилия на теле, сообщил проект.
Она рассказала, что её избивали, заставляли насильно принимать алкоголь и запрещённые вещества, удерживали против воли и насиловали. На момент той публикации все предполагаемые участники преступления, включая одного сотрудника прокуратуры, были на свободе, заявили в Nemolchi.uz.
Хаёт Шамсутдинов подтвердил, что в ходе доследственной проверки, начатой после получения заявления 6 октября, была установлена причастность к делу делопроизводителя прокуратуры Кошрабатского района. По его словам, 30 октября он был уволен из органов прокуратуры приказом прокурора области.
По результатам доследственной проверки, судебно-медицинской и биологической экспертиз 31 октября прокуратура Иштыханского района возбудила уголовное дело по части 3 статьи 119 Уголовного кодекса — удовлетворение половой потребности в противоестественной форме с применением насилия, угроз или с использованием беспомощного состояния потерпевшего в отношении лица, не достигшего 18 лет. Затем дело было направлено в органы внутренних дел.
В ходе следственных и оперативных действий установлено девять подозреваемых, они привлечены к следствию. Восемь человек, включая бывшего работника прокуратуры, задержаны в процессуальном порядке. Предпринимаются меры по задержанию ещё одного человека.