Бизнесмен Илон Маскнинг сайланган президент Дональд Трампнинг ёнида деярли доимий бўлиши сиёсатчининг атрофидагиларни безовта қила бошлади, деб ёзди NBC News манбаларга таяниб.
Уларнинг сўзларига кўра, 5 ноябрь, сайлов кунидан бери Tesla, SpaceX ва X компаниялари раҳбари Трампнинг Флоридадаги Мар-а-Лаго қароргоҳида бўлиб турибди, у ерда ҳозирда республикачиларнинг ўтиш гуруҳи ишламоқда. Телеканал суҳбатдошларининг фикрича, Маск сиёсатчи жамоасининг «оёғини босмоқда» ва ўз роли доирасидан ташқарига чиқмоқда.
«У ўзини ҳампрезидентдек тутяпти ва буни ҳамма билишига ишонч ҳосил қилишни хоҳламоқда», — деди манбалардан бири. Унинг сўзларига кўра, «президентнинг ғалабасида Маскнинг хизматлари катта», жумладан, у ўзининг America PAC (миллиардер Трампнинг кампаниясига ёрдам бериш учун яратган фонд) суперқўмитаси ва Х ижтимоий тармоғи билан мақтанади.
«У президент Трампни ўзидан қарздор ҳис қилдиришга ҳаракат қилмоқда. Президент эса ҳеч кимдан қарздор эмас», — дея қўшимча қилди телеканал суҳбатдоши.
Телеканал манбаларига кўра, Маск куннинг исталган вақтида қароргоҳда бўлиб, Трамп билан бирга ўтириб, жумладан, бошқа давлатлар раҳбарлари билан қўнғироқ ва учрашувларда ҳам қатнашмоқда. Аввалроқ Маск Трампнинг Украина президенти Владимир Зеленский билан суҳбатига қўшилгани хабар қилинганди.
NBC’га яна бир манбасининг айтишича, Маскнинг «ҳамма нарса ҳақида ўз фикри бор» ва у буни шу қадар қатъият билан билдирадики, бу Трамп доирасини безор қилмоқда. «У ҳамма нарсада ўз сўзи бордек кўринишни истайди. Гарчи бундай бўлмаса ҳам», — дея қўшимча қилди канал суҳбатдоши.
Манбага кўра, сиёсатчининг баъзи маслаҳатчилари Маск «Трамп дунёсида» муваффақиятли ишлаш учун сояда юриш қанчалик муҳимлигини тушунмайди, деб ҳисоблайди. Улар, шунингдек, Маск янги маъмурият мақсадларига эътибор қаратишдан кўра, ўз манфаатларини олға сураётганига ишонади.
Маск, шунингдек, Трампга сайланганидан кейин Вашингтонга биринчи сафари ва Оқ уйда амалдаги президент Жо Байден билан учрашувида ҳамроҳлик қилди.
«Илон уйга қайтишни хоҳламаяпти. Мен ундан қутулолмаяпман», — деб ҳазиллашган Трамп, NBC манбаларига кўра, ўтган чоршанба куни Вакиллар палатаси республикачилари билан учрашувда.
Wall Street Journal ҳам Трамп ва Маск ўтган ҳафтада «ажралмас бўлганини» ёзди. Нашрнинг қайд этишича, сиёсатчининг қароргоҳи «дунёдаги энг муҳим бўш иш ўринлари ярмаркаси»га айланган ва янги маъмуриятда ўз ўрнига эга бўлмоқчи бўлганлар учун «Маскнинг радарига тушиш деярли бирдек муҳим».
Сайланган президентнинг матбуот котиби Каролин Ливитт WSJ’га «Илон Маск ва президент Трамп — ажойиб дўстлар ва Американи яна буюк қилиш учун бирга ишлаётган қойилмақом раҳбарлар» эканини айтди.
Бироқ, нашр суҳбатдошларининг таъкидлашича, Трампнинг Маскка муносабати, айниқса, сиёсатчини расмий тадбирларда «сояда қолдирса» ёки дунё етакчилари билан учрашувларда етакчиликни қўлга киритишга ҳаракат қилса, тезда ўзгариши мумкин.
Трамп шу ҳафтада Маск янги ҳукумат самарадорлиги департаментини (DOGE) бошқаришини эълон қилди. Унинг вазифаси бошқарувда «кенг кўламли таркибий ислоҳотлар ўтказиш ва тадбиркорлик ёндашувини яратиш» бўлади.
Маск Трампни сайловда очиқ қўллаб-қувватлади ва унинг сайловолди кампаниясида фаол иштирок этиб, камида 119 миллион доллар хайрия қилди. У, шунингдек, Х платформасида Трампни мунтазам равишда тарғиб қилди. Reuters’нинг ёзишича, Маск Трампнинг ғалабасига пул тикиб, ҳукумат регуляцияси ва субсидияларга қаттиқ таянадиган компанияларини ҳимоя қилмоқчи.

Почти постоянное присутствие бизнесмена Илона Маска рядом с избранным президентом Дональдом Трампом начало раздражать окружение политика, пишет NBC News со ссылкой на источники.
По их словам, со дня выборов, 5 ноября, глава Tesla, SpaceX и X остаётся в резиденции Трампа Мар-а-Лаго во Флориде, где сейчас работает переходная команда республиканца. Собеседники телеканала считают, что Маск «наступает на пятки» команде политика и выходит за рамки своей роли.
«Он ведёт себя так, будто он сопрезидент, и хочет убедиться в том, чтобы все это знали», — сказал один из источников. По его словам, Маск «берет на себя большую часть заслуг за победу президента», в том числе хвастается своим суперкомитетом America PAC (этот фонд был создан миллиардером для помощи кампании Трампа) и соцсетью Х.
«Он пытается заставить президента Трампа чувствовать себя у него в долгу. А президент ни перед кем не в долгу», — добавил собеседник телеканала.
Как утверждают источники телеканала, Маск находится в резиденции в любое время суток, сидит с Трампом и участвует в звонках и встречах, в том числе с главами других стран. Ранее сообщалось, что Маск присоединился к разговору Трампа с президентом Украины Владимиром Зеленским.
Другой источник NBC заявил, что у Маска «есть мнение по любому поводу» и он делится им настолько настойчиво, что начал досаждать окружению Трампа. «Он хочет, чтобы его считали имеющим право голоса по всем вопросам. Даже если это не так», — добавил собеседник телеканала.
Со слов источника, некоторые советники политика считают, что Маск не понимает, как важно держаться в тени для успешной работы «в мире Трампа». Они также полагают, что Маск продвигает собственные интересы, вместо того чтобы сосредоточиться на задачах новой администрации.
Маск также сопровождал Трампа в его первой поездке в Вашингтон после избрания и на встречу с действующим президентом Джо Байденом в Белом доме.
«Илон не хочет уходить домой. Я не могу от него избавиться», — так, по словам источников NBC, пошутил Трамп на одной из встреч с республиканцами Палаты представителей в минувшую среду.
О том, что Трамп и Маск «были неразлучны» в течение последней недели, пишет и Wall Street Journal. Издание отмечает, что резиденция политика превратилась в «самую важную в мире ярмарку вакансий» и тем, кто хочет получить должность в новой администрации, «почти так же важно попасть в поле зрения Маска».
Пресс-секретарь избранного президента Каролин Ливитт в комментарии WSJ заявила, что «Илон Маск и президент Трамп — большие друзья и блестящие лидеры, работающие вместе, чтобы снова сделать Америку великой».
Однако, как предполагают собеседники издания, отношение Трампа к Маску может быстро измениться, особенно если он «затмит» политика на официальных мероприятиях или попытается взять на себя инициативы на встречах с мировыми лидерами.
На этой неделе Трамп объявил, что Маск возглавит новый департамент эффективности правительства (DOGE). Его задачей будет «провести крупномасштабную структурную реформу и создать предпринимательский подход» к управлению.
Маск открыто поддержал Трампа и активно участвовал в его предвыборной кампании, пожертвовав не менее 119 млн долларов. Он также постоянно рекламировал Трампа на платформе X. Reuters писало, что Маск, сделав ставку на победу Трампа, хочет защитить свои компаний, которые в значительной степени зависят от государственного регулирования и субсидий.