Ўзбекистон президентининг илғор хорижий тажриба асосида республикада заргарлик саноатини ривожлантиришга доир қарорларига мувофиқ, «Ўзмиллийбанк» АЖнинг NBU Invest Group АЖ компанияси томонидан Туркиянинг Pala Golden Jewellery компанияси билан Бухоро шаҳрида замонавий заргарлик марказини ташкил қилиш бўйича келишувга эришилди ҳамда 2024 йил 7 ноябрда инвестицион битим имзоланди.
Pala Golden Jewellery компанияси заргарлик йўналишида 25 йиллик тажрибага эга бўлган тадбиркор Уфук Пала томонидан ташкил этилган бўлиб, заргарлик буюмлари билан бирга илғор технологик ускуналар ишлаб чиқаришга ҳам ихтисослашган. Компаниянинг Бирлашган Араб Амирликлари, Миср, Марокаш каби давлатларда сотув офислари мавжуд ва ҳозирда фаолият географиясини янада кенгайиб бормоқда.
Бухоро шаҳрида ташкил этиладиган марказда йиллик қуввати 300 килограммга тенг заргарлик буюмлари ишлаб чиқарилади. Марказда «шоу-рум» ва ишлаб чиқариш майдонлари, хомашё захираси, асллик даражасини аниқлаш лабораториялари ҳамда заргарлик йўналишида мутахассисларни дуал таълим шаклида тайёрловчи ўқув курсларини ташкил қилиш ва мажмуани 2025 йил биринчи чорагида ишга тушириш кўзда тутилмоқда.
Марказга туркиялик тажрибали мутахассислар жалб қилиниши билан бир қаторда маҳаллий ёшлар учун ҳам иш ўринлари яратилади. Шунингдек, Ўзбекистондаги заргарлик йўналишига ихтисослашган ўқув даргоҳлари талабалари бевосита ушбу заргарлик марказида ҳамда Pala Golden компаниясининг хориждаги корхоналарида ўз билим ва малакаларини ошириб боради.

Главой государства был принят ряд указов и постановлений по развитию ювелирной промышленности в республике на основе передового зарубежного опыта. В соответствии с ними со стороны дочерней компании АО «Узбнацбанк» — АО NBU Invest Group подписано соглашение о сотрудничестве с турецкой компанией Pala Golden Jewellery по созданию современного ювелирного центра в городе Бухара.
Компания Pala Golden Jewellery была основана предпринимателем Уфук Пала с 25-летним опытом работы в ювелирном направлении и специализируется на изготовлении передового технологического оборудования наряду с производством ювелирных изделий. Компания имеет офисы продаж в таких странах, как Объединённые Арабские Эмираты, Египет, Марокко, и в настоящее время расширяет географию своей деятельности.
В ювелирном центре, создаваемом в Бухаре при сотрудничестве с Торгово-промышленной палатой, ассоциацией «Узбекзаргарсаноати» и АО «Узнацбанк», будут производиться 300 килограммов ювелирных изделий в год. В данном центре планируется организовать:
- хранилище золотого запаса;
- шоурум;
- производственные площадки;
- лаборатории по определению степени подлинности;
- учебные курсы по подготовке специалистов в области ювелирного дела в форме двойного обучения.
Запуск комплекса запланирован в первом квартале 2025 года.
Помимо привлечения в центр опытных турецких специалистов будут созданы рабочие места и для местной молодёжи. Студенты учебных заведений Узбекистана, специализирующихся на ювелирном деле, будут повышать свои знания и навыки непосредственно не только в данном ювелирном центре, но также на зарубежных предприятиях компании Pala Golden.