АҚШнинг Ўзбекистондаги элчихонаси Самарқаднинг Регистон майдонидаги Шердор мадрасасида консервация ва реставрация ишларини амалга оширишга қаратилган лойиҳани қўллаб-қувватлайди, дея хабар бермоқда ваколатхона матбуот хизмати «Газета.uz»га.
Қайд этилишича, элчихона уни амалга оширишда Маданий мерос агентлиги ҳамда Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси билан ҳамкорлик қилади. 500 000 доллар миқдордаги мазкур ташаббусни Марказий Осиё тадқиқотлари халқаро институти (IICAS) техник томондан қўллаб-қувватлайди.
Маданий мерос агентлиги IICAS кўмагида Шердор мадрасаси фасади консервация ва реставрациясини маҳаллий ҳунармандлар ва мутахассисларни жалб қилиш орқали амалга оширади. Лойиҳа сифати ва самарадорлигини ошириш учун хорижлик мутахассислар ҳам таклиф этилади.
Лойиҳа ҳамкорлари агентликни дунёнинг етакчи олимлари билан боғлашади, маданий меросни сақлаш учун зарур ҳужжат ва ресурсларга эга бўлиш имконини яратишади ҳамда лойиҳа давомида қўлга киритилган илмий хулосаларни кенг тарқатишда ёрдам беришади, дейилади хабарда.
Агентлик тақдим этган лойиҳа бутун дунё бўйлаб ўтказилган саралаш босқичида танлаб олиниб «бу йил учун энг катта, танлов тарихида эса Ўзбекистон учун энг йирик суммани» ташкил этади. Грант АҚШ Маданий меросни асраб-авайлаш жамғармаси (AFCP) Ўзбекистонда қўллаб-қувватлаётган 14-лойиҳа ҳисобланади.
«Ушбу саъй-ҳаракатлар бу муҳим ёдгорликни келгуси авлодлар ва бутун инсоният учун сақлаб қолишда ёрдам беради. Бундай ҳамкорлик икки мамлакат ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлаш, шунингдек, бу муҳим ёдгорликни асраб қолиш ва Ўзбекистоннинг маданий меросини ҳимоя қилишга катта ҳисса қўшади», — деди АҚШнинг Ўзбекистондаги элчиси Жонатан Ҳеник.
Ҳозиргача Ўзбекистонда AFCP ёрдамида умумий қиймати 1 350 000 доллар бўлган хилма-хил лойиҳалар амалга оширилган. Бу галги янги лойиҳа 2023 йилда Ўзбекистон ва Қўшма Штатлар ўртасида маданий меросни муҳофаза қилиш бўйича имзоланган икки томонлама келишувда кўзда тутилган мақсадларга ҳамоҳангдир, дейилади хабарда.
Маълумот учун, 2001 йилда АҚШ Конгресси томонидан ташкил этилиб, АҚШ Давлат департаменти бошқарадиган Маданий меросни асраб-авайлаш жамғармаси дунёнинг ривожланаётган мамлакатларида маданий ёдгорликларни, маданий объектлар ва тўпламларни ҳамда анъанавий маданий меъросни сақлашга доир лойиҳаларга бевосита грантлар тақдим этади.
2024 йилги глобал грантлар танловига 71 мамлакатдан 149 та маданий меросни сақлаш лойиҳаси тақдим этилган.

Посольство США в Узбекистане объявило о новом партнёрстве с Агентством культурного наследия Узбекистана и Фондом развития культуры и искусства Узбекистана для поддержки сохранения и консервации медресе Шердор в Самарканде.
Предложение, поданное Агентством культурного наследия Узбекистана, было выбрано в рамках глобального конкурса грантов, который проводит Фонд посла США по сохранению культурного наследия (AFCP). Фонд был учреждён Конгрессом в 2001 году и управляется Государственным департаментом США. Он предоставляет прямую грантовую поддержку для сохранения культурных объектов, памятников и коллекций в развивающихся странах мира.
В конкурсе грантов 2024 года приняли участие 71 стран, подавшие 149 предложений для сохранения культурного наследия. Заявка агентства стала крупнейшей в этом году, а также крупнейшей для Узбекистана за всю историю конкурса.
Агентство культурного наследия посредством гранта в 500 тысяч долларов проведёт консервацию и реставрацию фасада медресе Шердор с привлечением квалифицированных местных ремесленников и специалистов. Для повышения качества и эффективности проекта будут приглашены иностранные специалисты в качестве консультантов.
Партнёры проекта будут помогать в установлении контактов агентства с ведущими мировыми учёными и обеспечат доступ к необходимой документации и ресурсам для усилий по сохранению культурного наследия и распространению научных данных.
Инициатива будет осуществляться при технической поддержке Международного института Центральноазиатских исследований (IICAS). Финансирование стало 14-м проектом, поддержанным AFCP в Узбекистане. На сегодня фонд выделил для страны почти 1,35 млн долларов. Новый проект поддерживает двустороннее соглашение о защите культурного наследия, подписанное в 2023 году между Узбекистаном и США.
«Мы рады быть частью усилий по реставрации прекрасного и знакового медресе Шердор на исторической площади Регистан. Эти усилия помогут сохранить памятник для многих поколений и всего человечества. Такое партнёрство укрепит связи между нашими странами и внесёт значительный вклад в сохранение этого важного памятника и культурного наследия Узбекистана», — отметил посол США в Узбекистане Джонатан Хеник.
«Проект консервации и реставрации медресе Шердор […] является ярким свидетельством стремительно развивающегося сотрудничества между Узбекистаном и США в области культурного наследия. Выражаем благодарность посольству за поддержку этого проекта, уверены, что наше будущее сотрудничество будет укрепляться, а значимость таких проектов продолжит расти», — сказал директор агентства Баходир Абдикаримов.