Абдулла Авлоний номидаги педагогик маҳорат миллий институти ва Yandex Uzbekistan ҳамкорлигида Ўзбекистонда информатика ўқитувчилари учун бепул курслар йўлга қўйилди, деб хабар қилди компания матбуот хизмати «Газета.uz»га.
Курслар давомида ўқитувчилар нейротармоқлар ҳақида кўпроқ маълумот олиши ҳамда Python’да дастурлаш асослари билан танишиши мумкин бўлади. Курслар назарий ва амалий машғулотларни ўз ичига олади, бу материални Python тилини билмай туриб ўзлаштириш ва уни машғулотни тугатгандан сўнг дарҳол иш жараёнида қўллаш имконини беради.
Курс материаллари Yandex мутахассислари томонидан ишлаб чиқилган бўлиб, курсларнинг ўзи Авлоний номидаги педагогик маҳорат миллий институти томонидан амалга оширилаётган узлуксиз малака ошириш тизимининг бир қисмига айланади.
Компаниянинг таъкидлашича, курслар бепул ва вақт чегараси йўқ, барча қўшимча материаллар эса иштирокчиларда доимий қолади. Улар Python’да асосий конструкциялардан тортиб объектга йўналтирилган дастурлаш асосларигача бўлган мавзуларни ўз ичига олган олтита бўлимни тақдим этади. Ўқитувчилар ўз ишига энг мос келадиган мавзу ва топшириқларни танлаш имкониятига эга бўлади.
Қисқа анкетани тўлдириб, курсларга ёзилиш мумкин. Курслар онлайн форматда ўтказилади, бу эса ўқитувчиларнинг асосий ишидан чалғимай, ўзлари учун қулай бўлган суръатда ўқишини таъминлайди. Курсларни тугатгандан сўнг иштирокчилар болалар учун Python дастурлаш бўйича қўшимча материаллар ва ўқув жараёнига интеграциялашуви осон бўлган автотекшириш билан боғлиқ тайёр масалаларга эга бўлади.
«Биз учун таълим соҳасидаги лойиҳаларимиз Ўзбекистон фуқароларига IT соҳасини ривожлантириш учун янги имкониятлар яратишга ёрдам бериши муҳим. Шунинг учун биз турли шаҳарларда дастурлаш мактаблари, ишлаб чиқувчилар учун стажировка дастурлари ва интенсив курсларни йўлга қўймоқдамиз, янги курслар эса турли вилоятлардаги кўплаб информатика ўқитувчилари учун сифатли ва замонавий ўқув материалларидан фойдаланиш имконини беради», — деди Yandex Uzbekistan бошқарувчиси Иззат Шукуров.
«Yandex Uzbekistan билан ҳамкорлик ўқитишнинг замонавий усулларини жорий этиш ва ўқитувчилар учун имкониятларни кенгайтириш имконини бермоқда, — дейди Педагогик маҳорат миллий институти ректори. — Мазкур лойиҳа нафақат информатика фани ўқитувчиларининг касбий ривожланишига кўмаклашади, балки Ўзбекистон таълим тизимини ҳар томонлама модернизация қилишга ҳисса қўшиб, келажакдаги вазифаларга тайёр мутахассисларнинг янги авлодини шакллантириш имконини беради».

Национальный институт педагогического мастерства имени Абдуллы Авлони и Yandex Uzbekistan запустили бесплатные курсы для учителей информатики Узбекистана, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе компании.
На курсах учителя смогут узнать больше про нейросети, а также познакомятся с основами программирования на языке Python. Курсы включают в себя как теоретические, так и практические занятия, позволяя освоить материал без знания Python и применять его в своей работе сразу после окончания обучения.
Материалы курсов разработаны специалистами Yandex, а сами курсы станут частью системы непрерывного профессионального развития, реализуемой Национальным институтом педагогического мастерства имени Авлони.
Как отметили в компании, курсы бесплатные и не имеют ограничений по времени, а все дополнительные материалы останутся у участников навсегда. В них представлены шесть разделов по Python, охватывающих темы от базовых конструкций до основ объектно-ориентированного программирования. Учителя смогут выбирать те темы и задания, которые наиболее актуальны для их работы.
Записаться на курсы можно, заполнив короткую анкету. Курсы будут проходить в онлайн-формате, что даст возможность учителям заниматься в удобном для них темпе, не отвлекаясь от основной работы. По завершении курсов участники получат доступ к дополнительным материалам по программированию на Python для детей и готовым задачам с автопроверкой, которые легко интегрировать в учебный процесс.
«Для нас важно, чтобы наши проекты в сфере образования помогали создавать для узбекистанцев новые возможности для развития в IT. Поэтому мы запускаем свои школы программирования в разных городах, программы стажировок и интенсивы для разработчиков, а новые курсы облегчат доступ к качественным и современным образовательным материалам для многих учителей информатики из разных регионов,» — отметил руководитель Yandex Uzbekistan Иззат Шукуров.
«Сотрудничество с Yandex Uzbekistan позволяет нам внедрять современные методы обучения и расширять возможности для педагогов, — прокомментировал ректор Национального института педагогического мастерства. — Этот проект не только помогает учителям информатики профессионально развиваться, но и вносит вклад в общую модернизацию образовательной системы Узбекистана, позволяя формировать новое поколение специалистов, готовых к будущим вызовам».