Уч кун давомида иштирокчилар сунъий интеллект технологиялари билан яқиндан танишиб, ўз бизнеслари учун сунъий интеллектнинг истиқболли имкониятларини тадқиқ қилиш ва янги ғояларни кашф этиш имконига эга бўлди.
«Биз учун ходимларнинг рақамли компетенцияларини ривожлантириш муҳим, шунунгдек, сунъий интеллект бизнес жараёнларимизни сезиларли даражада яхшилаши мумкинлигини ҳам тушунамиз. School 21 да ташкил этилган таълим интенсивидаги иштирокимиз рақамли трансформациямиз йўлидаги навбатдаги қадам бўлди, негаки бу таълим банкимизнинг бозордаги мавқейини мустаҳкамлаш учун зарур бўлган СИ воситаларини ўзлаштиришга ёрдам берди», — деди «Бизнесни ривожлантириш банки» АТБ бошқаруви раиси ўринбосари Ойбек Вохидов.
school 21, реклама
«Биз School 21 ҳамкорлари учун дастлабки интенсивни ташкил этганимиздан ғоятда хурсандмиз. Бундай таълим формати, яъни мактабнинг барча бир-биридан ўрганадиган peer-to-peer методологиясининг қўлланиши иштирокчиларга ўз билим ва кўникмаларини чуқурлаштириш, шунингдек, иш фаолиятларида сунъий интеллектдан фойдаланган ҳолда, ҳақиқий кейслар яратиш имконини берди. Шуни таъкидлаш лозимки, биз янги ҳамкорлик учун доимо очиқмиз ва компанияларнинг рақамли ташаббусларини қўллаб-қувватлашга тайёрмиз», — деди School 21 асосий ижрочи директори Зарина Лухманова.
Peer-to-peer методологияси асосида ташкил этилган School 21 интенсиви иштирокчиларга сунъий интеллект ҳақида янги билимларга эга бўлиш ва жамоада ишлаш кўникмаларини, ижодий фикрлаш ва ноаниқлик шароитида ечим топиш қобилиятини ривожлантиришга ёрдам берди. Курс дастури учта лойиҳани ўз ичига олган бўлиб, улар доирасида GigaChat, Kandinsky, Perplexity ва Gamma каби нейрон тармоқлардан фойдаланган ҳолда, prompt-муҳандислик бўйича турли мавзули топшириқлар, воркшоплар ва маҳорат дарслари ўтказилди. Интенсив якунида иштирокчиларнинг якуний лойиҳалари ҳимояси бўлиб ўтди.
«Интенсив курс давомида мен нафақат нейротармоқларга кириш имконига эга бўлиш, балки улардан самарали фойдалана олиш ҳам муҳимлигини англадим. Агар биз сунъий интеллект билан ишлашни ўзлаштирсак, бу вазифаларимизни янада соддалаштиради ва иш жараёнида самарадорликни оширади. Мени, айниқса, GigaChat, Gemini ва AI-Invideo ҳайратда қолдирди. Улар таҳлиллар ва тақдимотлар яратишни сезиларли даражада осонлаштиради. Мактабнинг peer-to-peer методологияси эса мавзуни самарали ўрганишга ва мотивацияни сақлаб қолишга ёрдам берди. Дастлаб янгича ёндашувга мослашиш қийин бўлган бўлса-да, иккинчи кундан мен ҳамма нарса қандай ишлашини тушуна бошладим ва ўқитиш методикасининг аҳамиятини юқори баҳоладим», — деди таълим интенсиви иштирокчиси Улуғбек Муҳаммадиев.
Таълим дастурлари ва School 21 билан ҳамкорлик қилиш имкониятлари ҳақида батафсил маълумотга Gmail`га ёзиш орқали эга бўлиш мумкин: b.isamiddinova@21-school.uz
Мактаб ҳақида
School 21 — рақамли технологиялар мактаби бўлиб, 18 ёшдан ошган барчага саралаш босқичларидан муваффақиятли ўтиш орқали IТ соҳасида талаб юқори бўлган таълимни бепул эгаллаш имконини беради. Мактабга киришда аввалги билим, иш тажрибаси, дастурлаш қобилияти ёки дипломнинг мавжудлиги аҳамиятга эга эмас. Таълим ҳақиқий бозор эҳтиёжларига йўналтирилган мослашувчан ва муҳим контентга эга бўлган рақамли платформада ўтказилади. Ўқув дастури С тилида тизимли дастурлаш, С++ тилида объектга йўналтирилган дастурлаш, компьютер тармоқлари, алгоритмлар, SQL`да маълумотлар базалари, Java, Python, Golang тилларида амалий дастурлаш, шунингдек, мобил дастурлаш, Frontend, Backend, ML & DS, Big Data, GameDev ва шу каби бошқа турли йўналишларни ўз ичига олади.
School 21 лойиҳаси Самарқанд ва Тошкент шаҳарларида муваффақиятли амалга оширилмоқда. Мактаб ҳақида батафсил маълумотни 21-school.uz ҳаволаси орқали билиб олиш мумкин.

В кампусе School 21 прошёл интенсив «ИИ-трансформация профессии: новые горизонты с цифровым ассистентом» для команды АКБ «Банк развития бизнеса» (BRB банка). Участники прошли трёхдневное погружение в технологии искусственного интеллекта, что дало возможность сотрудникам банка исследовать перспективные возможности искусственного интеллекта для их бизнеса и выработать новые идеи.
«Для нас важно развивать цифровые компетенции сотрудников, и мы понимаем, что искусственный интеллект способен значительно улучшить наши бизнес-процессы. Участие в интенсиве School 21 стало очередным шагом в нашей цифровой трансформации, обучение помогло нам освоить необходимые ИИ-инструменты для укрепления позиций банка на рынке», — рассказал заместитель председателя правления АКБ «Банк развития бизнеса» Ойбек Вохидов.
school 21, реклама
«Мы рады, что у нас состоялся первый интенсив для партнёров School 21. Такой формат обучения с применением peer-to-peer методологии школы, когда каждый учится у каждого, позволил участникам углубить свои знания и навыки, а также создать реальные кейсы по применению искусственного интеллекта в своей работе. Мы всегда открыты к новым партнёрствам и готовы поддержать компании в их цифровых инициативах», — поделилась главный исполнительный директор School 21 Зарина Лухманова.
Интенсив School 21, построенный на методологии peer-to-peer, помог участникам освоить новые знания об искусственном интеллекте и развить навыки командной работы, креативного мышления и умения находить решения в условиях неопределённости. Программа курса включала три проекта, в рамках которых выполнялись разнообразные тематические задания, воркшопы и мастер-классы по промпт-инжинирингу с использованием таких нейросетей, как GigaChat, Kandinsky, Perplexity, Gamma и другие.
Завершением интенсива стала защита итоговых проектов участников.
«За время интенсива я осознал, что важно не просто иметь доступ к нейросетям, а уметь эффективно ими пользоваться. Если мы освоим работу с ИИ, это упростит наши задачи и повысит эффективность рабочих процессов. Меня особенно впечатлили GigaChat, Gemini и AI-Invideo — они значительно облегчают создание аналитики и презентаций. Эффективному усвоению материала и сохранению мотивации способствовала методология школы peer-to-peer. Хотя сначала было непросто адаптироваться к новому подходу, уже со второго дня я начал понимать, как все устроено, и оценил ценность методики обучения», — поделился участник образовательного интенсива Улугбек Мухаммадиев.
Подробнее об образовательных программах и возможностях сотрудничества со School 21 можно узнать, написав на почту: b.isamiddinova@21-school.uz.
О школе
School 21 — школа цифровых технологий, которая даёт возможность всем желающим от 18 лет, успешно прошедшим отборочные этапы, бесплатно получить востребованное образование в сфере IT. Поступление в школу не зависит от предыдущих знаний, опыта работы, умения программировать и наличия дипломов. Обучение проходит на цифровой платформе с гибким и актуальным контентом, ориентированным на реальные потребности рынка. Программа обучения включает разнообразные направления, такие как структурное программирование на языке С, объектно-ориентированное программирование на С++, компьютерные сети, алгоритмы, базы данных на SQL, прикладное программирование на Java, Python, Golang, а также мобильная разработка, Frontend, Backend, ML & DS, Big Data, GameDev и многое другое.
Проект School 21 успешно реализуется в Самарканде и Ташкенте. Узнать подробнее о школе можно по ссылке: 21-school.uz.