Ўзбекистон энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов 15 ноябрь куни президент ҳузурида аҳоли ва иқтисодиётни энергия билан таъминлаш масалаларига бағишланган йиғилиш якунларига изоҳ берди.
Унинг сўзларига кўра, давлат раҳбари мутасаддиларга чекловларсиз узлуксиз электр таъминотини таъминлаш бўйича топшириқ берган. Шу билан бирга, барча энергетика қувватларини ишга тушириб, қўшни давлатлар энергетика тизимлари билан электр энергияси товар айланмасини таъминлаш вазифаси қўйилди.
«2024 йилнинг ноябрь ойи ўтган ноябрга нисбатан салқинроқ бўлиб, қор ёғиб, ҳарорат -3 даражагача, айрим ҳудудларда -8 даражагача пасайган. Бу табиий газ ва электр энергияси истеъмолини кескин оширди. Ушбу [истеъмол] режимларини таъминлаш учун зарур захира ресурслари жалб қилинди. Газ омборларида етарли ҳажмда газ тўпланиши ҳисобига газ билан таъминланди. Аҳоли учун ҳам, иқтисодиёт тармоқлари учун ҳам узлуксиз етказиб бериш таъминланди,» — деди у «Ўзбекситон 24» телеканалига берган интервьюсида.
Мирзамаҳмудов, шунингдек, ҳарорат -10, -20 даражагача пасайганда ойлар ва туманлар кесимида ҳаракатлар режаси тайёрлангани, шунингдек, масъул органларнинг вазифалари — қазиб олиш, магистраль тармоқлар, ташиш ва ҳар бир станциянинг ишигача белгиланганини маълум қилди.
«Бу масалалар бўйича ҳам масъулият, ҳам мажбуриятлар белгиланган,» — деди у.
Аввалроқ, энергетика вазири куз-қиш мавсумига тайёргарлик доирасида базавий ва пессимистик сценарийлар ишлаб чиқилганини маълум қилган эди. Критик вақтларда, -20 даражадан юқори ҳароратда йирик истеъмолчилар ва ёқилғи қуйиш шохобчалари учун газ етказиб бериш чекланади, мазутдан фойдаланиш кўпайтирилади, йирик корхоналарга энергия ресурслари етказиб бериш чекланади ва бошқалар.
Солиқ қўмитаси раисининг биринчи ўринбосари Мубин Мирзаевнинг айтишича, йиғилишда солиқ органларига ишлаб чиқаришдан истеъмолгача бўлган занжирнинг барча босқичларида газ ҳисобини таъминлаш бўйича топшириқ берилган.
Хусусан, ишлаб чиқариш ва ташиш корхоналарида ўрнатилган барча ҳисоблагичларни солиқ органлари тизимлари билан тўлиқ интеграция қилиш режалаштирилган.
«Электрон ҳисоблагичларнинг электрон ҳисоб-фактуралар билан ўзаро боғлиқлигини таъминлаш, ҳисоб-китоблар бўйича шаффоф ва автоматик тизим яратиш бўйича топшириқ берилди. Биз ҳозир ишлаб чиқарувчилар, UzGasTrade, „Ўзтрансгаз,“ „Ҳудудгазтаъминот“ корхоналари билан ишлаяпмиз, интеграцияни бошладик. Бизда деярли барча ҳисоблагичларнинг 98 фоизи кўрсата бошлади. Биз тўлиқ автоматлаштирилган ҳисобга олиш тизимини яратамиз,» — деди у.
Ҳисоблагичларни солиқ органларининг маълумотлар базаси билан интеграция қилиш ҳақида 2023 йил май ойида айтилган эди.
Йиғилишда куз-қиш мавсумида Ўзбекистон истеъмолчиларига 21 млрд куб метр газ етказиб бериш режалаштирилгани таъкидланди. Кескин совиш ҳолатида ҳаракат режаси ва ижтимоий муассасаларни узлуксиз энергия билан таъминлаш чоралари ишлаб чиқилган. Ҳудудларда газни тежаш имкониятларини ишга солиш бўйича топшириқлар берилди.
Аввалроқ Энергетика вазирлиги раҳбари қиш мавсумига қадар Ўзбекистоннинг ер ости газ омборларида 5,1 миллиард куб метрдан ортиқ газ тўпланганини маълум қилган эди. Унинг сўзларига кўра, бу ўтган йилга нисбатан 1,1 млрд куб метрга кўп. Шунингдек, у қайта тикланувчи энергия манбалари ҳисобига энергия ишлаб чиқариш кўпайишини таъкидлади.
Тўққиз ойда «мовий ёқилғи» ишлаб чиқариш ҳажми 33,5 миллиард куб метрни ташкил этди, бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 4,8 фоизга ёки 1,68 миллиард куб метрга кам. Шу билан бирга, Ўзбекистон газ импортининг ўсиши билан газ экспортини оширади.

Министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов 15 ноября прокомментировал итоги совещания у президента, посвящённых вопросам обеспечения населения и экономики энергией.
По его словам, глава государства поручил ответственным лицам обеспечить бесперебойное электроснабжение без введения ограничений. При этом поставлена задача задействовать все энергетические мощности и обеспечить товарооборот электроэнергией с энергосистемами соседних стран.
«Ноябрь этого года оказался более прохладным, чем предыдущий ноябрь, был снег и понижение температуры до -3, а в некоторых регионах — до -8. Это резко увеличило потребление природного газа и электроэнергии. Чтобы обеспечить эти режимы [потребления], были задействованы необходимые резервные ресурсы. Был обеспечен газ за счёт накопления достаточного объёма газа в газохранилищах. Были обеспечены бесперебойные поставки и для населения, и для отраслей экономики», — заявил он в интервью телеканалу «Узбекистан 24».
Мирзамахмудов также заявил, что подготовлен план действий по месяцам и в разрезе районов при снижении температуры до -10, -20 градусов, а также определены задачи ответственных органов — от добычи, магистральных сетей, транспортировки до работы каждой станции.
«По этим вопросам определены и ответственность, и обязательства», — сказал он.
Ранее министр энергетики сообщал, что в рамках подготовки к осенне-зимнему сезону разработаны базовый и пессимистичный сценарии. В критические моменты, при температуре от -20 градусов, будут ограничены поставки газа для крупных потребителей и заправок, увеличено использования мазута, ограничены поставки энергоресурсов крупным предприятиям и другое.
Первый заместитель председателя Налогового комитета Мубин Мирзаев заявил, что на совещании налоговые органы получили поручение обеспечить учёт газа на всех этапах цепочки — от производства до потребления.
В частности, планируется полностью интегрировать все приборы учёта, установленных на предприятиях производства и транспортировки, с системами налоговых органов.
«Поручено обеспечить взаимосвязанность электронных счётчиков с электронными счёт-фактурами, чтобы создать прозрачную и автоматическую систему по расчётам. Мы сейчас работаем с производителями, предприятиями UzGasTrade, „Узтрансгаз“, „Худудгазтаъминот“, начали интеграцию. У нас начали показывать почти все 98% счётчиков. Мы создадим полностью автоматизированную систему учёта», — рассказал он.
Про интеграцию счётчиков с базой данных налоговых органов говорилось ещё в мае 2023 года.
На совещании отмечалось, что в осенне-зимний сезон потребителям Узбекистана планируется поставить 21 млрд кубометров газа. Разработан план действий при резком похолодании и меры для бесперебойного энергоснабжения соцучреждений. В регионах поручено реализовать возможности по экономии газа.
Ранее глава Минэнерго сообщил, что к зимнему сезону в подземных газохранилищах Узбекистана накоплено более 5,1 млрд кубометров газа. По его словам, это на 1,1 млрд кубометров больше по сравнению с прошлым годом. Он также отметил увеличении генерации энергии за счёт ВИЭ.
Объём добычи «голубого топлива» за девять месяцев составил 33,5 млрд кубометров, что на 4,8%, или на 1,68 млрд кубометров, меньше, чем за аналогичный период прошлого года. При этом Узбекистан наращивает экспорт газа при росте его импорта.