Россия армияси томонидан ўққа тутилиши оқибатида Одессада камида 10 киши ҳалок бўлди, яна 43 киши жароҳатланди, деб хабар берди Украина Фавқулодда вазиятлар бўйича давлат хизмати (ФВДХ).
Ҳалок бўлганлар орасида етти полициячи, бир шифокор ва икки маҳаллий аҳоли бор. Қурбонлар орасида тўрт нафар бола ҳам бор.
Қутқарувчилар маълумотларига кўра, учта кўп қаватли уй, университет биноси ва иккита маъмурий бино зарар кўрган.
Украина Қуролли Кучлари (УҚК) ҳаво кучлари маҳаллий вақт билан соат 11:57 да Россия ҳарбийлари Одессага «Искандер-М» баллистик ракетаси билан ҳужум қилгани ҳақида хабар берди. У ҳаво мудофааси томонидан йўқ қилинган.
«Афсуски, уриб туширилган душман ракетаси шаҳарнинг Приморский туманидаги турар жой секторига бориб тушди», — дейилади Украина ҳарбийлари баёнотида.
«Бу тасодифий зарбалар эмас — намойишкорона зарбалар. Путин билан қўнғироқлар ва учрашувлардан кейин, медиадаги ўт очишдан „тийилиш“ ҳақидаги ёлғон ғийбатлардан кейин. Россия аслида нимадан манфаатдор эканини кўрсатмоқда: фақат урушдан», — деди Украина президенти Владимир Зеленский.
Украина Telegram каналлари ва президент томонидан эълон қилинган видеоларда кўп қаватли турар жой ҳовлисида ёнаётган машиналар, шунингдек, асфальтда ҳаракатсиз ётган одамларнинг жасадлари акс этган.
Россия Мудофаа вазирлиги Одессага ракета ҳужуми содир этилгани ҳақидаги хабарларга ҳозирча изоҳ бермади.
Бир кун аввал Россия қўшинлари Суми шаҳридаги микротуманга ҳам ракета зарбаси йўллаганди. Ҳужум оқибатида 11 киши, жумладан, икки бола ҳалок бўлган, яна 55 киши яраланган.

По меньшей мере 10 человек погибли, ещё 43 получили ранения в Одессе в результате обстрела российской армии, сообщила Государственная служба Украины по чрезвычайным ситуациям (ГСЧС).
Среди погибших — семь полицейских, медик и два местных жителя. В числе пострадавших четыре ребенка.
По данным спасателей, повреждены три многоквартирных дома, здание университета и два административных здания.
Воздушные силы Вооружённых сил Украины (ВСУ) сообщили, что в 11:57 по местному времени российские военные атаковали Одессу баллистической ракетой «Искандер-М». Она была сбита противовоздушной обороной.
«К сожалению, сбитая вражеская ракета упала в жилой сектор Приморского района города», — говорится в заявлении украинских военных.
«Это не случайные удары — показательные удары. После звонков и встреч с Путиным, после всех лживых сплетен в медиа о якобы „воздержании“ от ударов. Россия показывает, что её действительно интересует: только война», — заявил президент Украины Владимир Зеленский.
На видео, опубликованных украинскими Telegram-каналами и президентом, видны горящие автомобили во дворе многоэтажного жилого дома, а также тела людей, лежащих на асфальте без движения.
Министерство обороны России пока не комментировали сообщения о ракетном ударе по Одессе.
Накануне войска РФ также нанесли ракетный удар по жилому микрорайону в городе Сумы. Жертвами атаки стали 11 человек, включая двух детей, ещё 55 получили ранения.