Ҳиндистон пойтахти Деҳлида ҳавонинг ифлосланиши кескин даражага етди, шаҳар қуюқ жигарранг смог билан қопланган, деб ёзмоқда Guardian, AP ва BBC.
IQAir маълумотларига кўра, сешанба куни маҳаллий вақт билан соат 11:30 да Деҳлида ҳаво сифати индекси (AQI) 513 га етди (51 дан 100 гача — қониқарли, 300 дан юқори — ҳаёт учун хавфли). Шаҳарда PM2,5 заррачалари концентрацияси ЖССТ меъёрларидан 50−100 мартадан кўпроққа ошди. Душанба куни AQI 1150 дан ошганди.
Пойтахтдаги ёдгорликлар ва баланд биноларни смог қоплади, кўринишнинг ёмонлашуви эса авиақатновлар жадвалига таъсир қилди, дея қайд этади AP.
Заҳарли ҳаво ҳукуматни мактабларни ёпишга ва уларни масофадан ўқитишга ўтказишга мажбур қилди (10-, 11- ва 12-синфлардан ташқари). Барча қурилиш ишлари тўхтатилди, шунингдек, шаҳарга юк машиналарининг кириши тақиқланди (биринчи навбатда зарур бўлган товарлар ортилган машиналар бундан мустасно).
Бундан ташқари, ҳукумат барча офислардан ходимларнинг ярмини уйдан ишлашга юборишни сўради ва болалар, кексалар ва сурункали касалликлар ёки нафас олиш билан боғлиқ муаммолари бўлган бошқа шахсларни иложи борича камроқ кўчага чиқишга чақирди.
Ўтган ҳафтада ҳукумат, шунингдек, кўмир ва ўтин ишлатиш билан боғлиқ барча фаолият турларини, шунингдек, фавқулодда хизматлардан ташқари барча учун дизель генераторларидан фойдаланишни тақиқлади. Деҳлида ҳавонинг ёмон сифати бир ҳафта давомида сақланиб туриши кутилмоқда ва мутахассислар вазият янада ёмонлашиши мумкинлиги ҳақида огоҳлантирмоқда.
The Guardian нашрининг таъкидлашича, шаҳарда ифлосланиш ва тоза ҳаво «бойлар ва камбағалларни ажратиб турувчи асосий чизиқлардан бирига айланди». Деҳлидаги кўплаб ишчилар кун давомида узоқ вақт кўчада ишлашга ва ҳаво тозалагичсиз уйларига қайтишга мажбур.
«Уйимдаги ҳаво йўлдагидек ифлосланган… Биз шунчаки бунга чидашимизга тўғри келади», — деди Деҳлида яшовчи, уй ёрдамчиси бўлиб ишловчи Шагун Деви Guardian нашрига. Унинг сўзларига кўра, сўнгги икки ҳафта ичида ифлосланишнинг ёмонлашуви туфайли оиласининг барча аъзолари касал бўлган. «Ишимга етиб боргунимча ҳолдан тояман. Нафасим бўғилади, кўзларим ва бурним ачишади. Мен ишлайдиган уйда ҳаво тозалагич бор. Болаларим учун биттасини сотиб олмоқчи эдим. Лекин унинг нархи уч ойлик маошимга тенг экан».
Қурби етадиган аҳоли Деҳлидан Ҳиндистоннинг бошқа ҳудудларига жўнаб кетмоқда. «Бу [куз-қиш] фаслида Деҳлида яшаб бўлмади. Ифлосланиш шу қадар ёмонки, охирги ҳафта давомида бошим оғриди. Шунчаки яна бир кун ҳам бу ерда қололмадим», — деди нашрга техник мутахассис Аарти Шарма.
Пойтахтда ҳаво сифатининг ёмонлашуви ҳам ижтимоий тармоқларда аҳолининг норозилигига сабаб бўлди, деб ёзади AP. Кўпчилик йўтал билан бош оғриғидан шикоят қилмоқда ва шаҳарни «апокалиптик» ва «газ камераси» деб таърифлаяпти.
Деҳли ҳавосининг ифлосланиши сабаблари
Деҳлида ҳаво сифати йил давомида ёмонлигича қолмоқда ва шаҳарнинг ўзи дунёнинг энг ифлосланган пойтахти ҳисобланади. Аммо қиш ойларида — октябрдан январгача — вазият жуда ёмонлашади. Маҳаллий аҳоли бу вақтни ҳатто «ифлосланиш мавсуми» деб ҳам атайди.
Ҳаво совиши билан ҳароратнинг кескин пасайиши, чанг, шамол тезлигининг пастлиги ва автомобиль чиқиндилари туфайли ҳаво ифлосланади. Ҳосилни йиғиб-териб олгандан кейин бошоқли ўсимликларнинг қолдиқлари ёниб кетиши муаммони янада чигаллаштиради. Бундай амалиёт Ҳиндистонда ноқонуний ҳисобланади ва катта жаримага сабаб бўлади, аммо бу фермерларни тўхтатмайди. Ҳиндистоннинг Ҳаво сифатини назорат қилиш ва об-ҳавони прогноз қилиш тизими (SAFAR) маълумотларига кўра, бу амалиёт ноябрь ойидаги барча ҳаво ифлосланишининг 40 фоизини ташкил қилади. Ўтган якшанба куни сунъий йўлдошлар Ҳиндистоннинг олтита штатида 1334 та майдон ёқилганини қайд этди.
Ифлосланишнинг бошқа сабаблари орасида саноат чиқиндилари ва электр энергияси ишлаб чиқариш учун кўмир ёқилиши киради.
Ўтган ойда Ҳиндистон Олий суди тоза ҳавони инсоннинг асосий ҳуқуқларидан бири деб топди ва марказий ҳукумат ҳамда Деҳли маъмурларига чоралар кўришни буюрди. Бироқ уларнинг аксарияти самарасиз бўлиб чиқди, деб таъкидлайди Guardian.

Уровень загрязнения воздуха в столице Индии Дели достиг критических показателей, город окутал густой коричневый смог, пишут Guardian, AP и BBC.
По данным компании IQAir, во вторник в 11:30 по местному времени индекс качества воздуха (AQI) в Дели достиг 513 (от 51 до 100 считается удовлетворительным, выше 300 — опасным для жизни). Концентрация частиц PM2,5 в городе превысила нормы ВОЗ более чем в 50−100 раз. В понедельник AQI превышал 1150 единиц.
Смог покрыл памятники и высотные здания в столице, а плохая видимость привела к нарушению авиасообщения, отмечает AP.
Токсичный воздух заставил власти закрыть школы и перевести их на удалённое обучение (кроме 10-х, 11-х и 12-х классов). Остановлены все строительные работы, также запрещён въезд в город грузовиков (за исключением машин с товарами первой необходимости).
Помимо этого, власти попросили все офисы отправить половину сотрудников работать из дома и призвали детей, пожилых людей и других лиц с хроническими заболеваниями или респираторными проблемами как можно реже выходить на улицу.
На прошлой неделе правительство также запретило все виды деятельности, связанные с использованием угля и дров, а также использование дизельных генераторов для всех, кроме экстренных служб.
Как ожидается, плохое качество воздуха в Дели сохранится в течение недели, а эксперты предупреждают, что ситуация может стать хуже.
Guardian отмечает, что в городе, и без того «пронизанном неравенством», загрязнение — и доступ к чистому воздуху — стали «одной из главных разделительных линий между богатыми и бедными». Многие рабочие в Дели вынуждены работать на улице долгими часами в течение дня и возвращаться в дома без очистителей воздуха.
«Воздух в моем доме такой же грязный, как и на дороге… Нам просто приходится с этим мириться», — рассказала Guardian жительница Дели Шагун Деви, работающая помощницей по дому. По её словам, последние две недели из-за ухудшения загрязнения все члены её семьи болеют. «К тому времени, как я добираюсь до рабочего места, я уже измотана. У меня одышка и жжение в глазах и носу. В доме, где я работаю, есть очиститель воздуха. Я хотела купить один для своих детей. Но он стоит три моих месячных заработка».
Жители, которые могут себе это позволить, уезжают из Дели в другие регионы Индии. «Жить в Дели в это [осенне-зимнее] время совершенно невыносимо. Загрязнение настолько ужасное, что у меня всю последнюю неделю болела голова. Я просто не могла остаться ещё на день», — рассказала изданию технический специалист Аарти Шарма.
Ухудшение качества воздуха в столице также вызвало возмущение жителей в социальных сетях, пишет AP. Многие жалуются на головные боли с кашлем и описывают город как «апокалиптический» и «газовую камеру».
Причины загрязнения воздуха в Дели
Качество воздуха в Дели остаётся плохим на протяжении всего года, а сам город считается самой загрязнённой столицей мира. Но в зимние месяцы — с октября по январь — ситуация сильно ухудшается. Местные жители даже называют это время «сезоном загрязнения».
По мере похолодания воздух становится грязнее из-за резкого понижения температуры, пыли, низкой скорости ветра и автомобильных выхлопов. Проблема усугубляется из-за сжигания стерни — остатков стеблей злаков после уборки урожая. Практика является незаконной в Индии и наказывается большим штрафом, но фермеров это не останавливает. По данным индийской Системы контроля качества воздуха и прогнозирования погоды (SAFAR), эта практика даёт до 40% всего ноябрьского загрязнения воздуха. В минувшее воскресенье спутники зафиксировали 1334 сжигания стерни в шести индийских штатах.
Среди остальных причин загрязнения — выбросы от промышленности и сжигание угля для производства электроэнергии.
В прошлом месяце Верховный суд Индии постановил, что чистый воздух является одним из основных прав человека, и приказал центральному правительству и властям Дели принять меры. Однако большинство из них оказались неэффективными, подчёркивает Guardian.