Бугун футбол бўйича Ўзбекистон миллий терма жамоаси ЖЧ-2026 саралашининг учинчи босқичи доирасида КХДРга қарши майдонга тушади. Учрашув Лаосдаги нейтрал майдонда, соат 17:00 дан бошлаб бўлиб ўтиши белгиланган.
Ўзбекистон жаҳон чемпионатларининг финал босқичида ҳеч қачон иштирок этмаган, аммо ҳозир терма жамоа мундиалга йўлланма олишга яқин турибди. Материал эълон қилинаётган вақтда у «А» гуруҳида 10 очко билан иккинчи ўринда, БАА ва Қатардан уч очко олдинда бўлиб турибди. Сўнгги турда айнан қатарликлар билан ўйнаган ўзбекистонликлар 2:3 ҳисобида аламли мағлубиятга учради. Ҳал қилувчи гўл қўшиб берилган дақиқаларнинг ўн иккинчисида киритилди.
Саралаш босқичининг дастлабки тўрт турида Сречко Катанец шогирдлари КХДР (1:0), Қирғизистон (3:2) ва БАА (1:0) термаларини мағлуб этган, шунингдек, Эрон билан дуранг ўйнаганди (0:0).
КХДР жаҳон чемпионати саралашининг иккинчи босқичидаёқ муаммоларга дуч келди, аммо якунда ўз квартетида Сурия ва Мянмани ортда қолдирди. Гуруҳда биринчи ўринни Япония, иккинчи ўринни эса КХДР эгаллади.
Ҳозирда шимолий кореяликлар гуруҳда охирги ўринда бўлиб турибди. Тўртта ўйинда КХДР фақат Қатар (2:2) ва БАА (1:1) билан дуранг ўйнаб жами 2 очко олди. Бошқа учрашувларда Син Ён-Нам шогирдлари Ўзбекистон (0:1), Қирғизистон (0:1), бир неча кун аввал эса иккинчи бўлимни озчилик бўлиб ўтказган Эронга (2:3) имкониятни бой берди.
Ўзбекистон Қатарга мағлуб бўлгач, Сречко Катанец бошчилигида 17 ўйиндан иборат асосий вақтдаги мағлубиятсиз серияга якун ясалди. Шимолий Корея терма жамоаси эса кетма-кет етти учрашувдан бери ғалаба қозона олмаяпти ва бу туфайли гуруҳда қийин аҳволга тушиб қолди.
Миллий терма жамоа 2015 йилдан буён ўтказилган сўнгги бешта ўйинда КХДР термасига мағлуб бўлмаган.
Умуман олганда, рақиблар ўзаро 11 марта тўқнаш келган, Ўзбекистонда 8 ғалаба, 2 дуранг ва 1 мағлубият. 7 та гол ўтказиб юборилган бўлса, 21 та гол урилган.
Учрашув олдидан матбуот анжуманидаги гаплар
Ўзбекистон миллий терма жамоаси бош мураббийи Сречко Катанец Қатар билан ўйиндан сўнг футболчиларда тайёргарлик учун етарлича вақт бўлганини, лекин улар машғулот ўтказган майдон сифати яхши эмаслигини қайд этиб ўтди.
«Биринчи учрашувдан сўнг тайёргарлик учун етарлича вақт бўлди. Футболчиларнинг барчаси тайёргарликни давом эттиришди. Фақатгина майдон масаласида сал муаммолар бўлди. Тайёргарлик учун ишлатилган майдон яхши эмасди. Шунга қарамасдан бизни эртага муҳим учрашув кутиб турганини яхши биламиз. Ижобий натижа қайд этиш учун барча ишни қиламиз», — деди у.
Жалолиддин Машарипов ҳам майдон ҳолати билан боғлиқ муаммолар бўлганини таъкидлади. Шунга қарамай, футболчи ҳозир бунга эътибор қаратиш вақти эмаслигини қўшимча қилди.
«Кейинги ўйинга тайёрмиз. Айтиб ўтилганидек, машғулотлар вақтида майдонда кичик муаммолар бўлди. Лекин ҳозир бу нарсага қарайдиган пайт деб ўйламаймиз. Қўлимиздан келганча энг яхши ўйинимизни кўрсатиб, 3 очкони қўлга киритиш учун келдик. Олдимиздаги вазифа фақат шу», — деди Машарипов.
Катанец матбуот анжумани давомида Қатардан учралган мағлубиятни ҳам эслаб ўтди.
«Саралашдаги барча учрашувларни умуман йўқотишларсиз ўтказишнинг иложи йўқ. Шу сабабли, эртага майдонга тушадиган футболчилар ўзини кўрсатадиган вақт келди деб ўйлайман. Улар бу имкониятдан яхши фойдаланишлари талаб этилади», — деди у.
Жалолиддин Машарипов эса футболчилар билан биринчи ўйинни тезроқ эсдан чиқарган ҳолда бу ўйинга диққатни қаратиш кераклиги ҳақида гаплашилганини айтди.
«Мен тайёрмиз деб ўйлайман. Чунки биз кучли терма жамоамиз. Кучли жамоалар футболда доим бундай даврларни бошидан ўтказиб туради. Биз кучли жамоа эканимизни биламиз. Футболчилар билан биринчи ўйинни тезроқ эсдан чиқарган ҳолатда бу ўйинга диққатни қаратишимиз кераклиги ҳақида гаплашдик. Чунки иккинчи ўйин ҳам ўшани ўйлаган ҳолатда ўтиб кетишини истамаймиз. Кучли терма жамоа ҳеч қачон иккита ўйинда кетма-кет ютқазмайди. Худо хоҳласа, биз кучли терма жамоамиз ва буни эртанги ўйинда кўрсатиб, мухлисларимизни 3 очко билан хурсанд қилишга ҳаракат қиламиз», — Жалолиддин Машарипов.
Шимолий Корея терма жамоаси бош мураббийи Син Ён-Нам учрашувда муваффақият қозониш учун жамоа қўлидан келган барча имкониятни ишга солишини таъкидлади ва бунинг учун етарлича тайёргарлик кўрилганини қайд этди. Унинг айтишича, Шимолий Корея терма жамосида Ўзбекистонга қарши ўйин учун алоҳида стратегия мавжуд.
«Ўйин билан боғлиқ барча тайёргарликларни пухта бажардик. Учрашув давомида юзага келиши мумкин бўлган ўзгаришларга мослашиш жуда муҳим. Футболчиларимиз ўйинга тўлиқ тайёр ва яхши натижага эришиш учун барча имкониятларимизни ишга соламиз», — деди у.
Матбуот анжуманида қатнашган Шимолий Корея терма жамоаси ҳужумчиси Хан Кван Сон ҳам Ўзбекистон терма жамоаси чуқур ўрганилгани ва уларга қарши қандай ўйнаш кераклиги аниқлаб олинганини таъкидлади.
«Шу сабабли эртанги баҳсда яхши натижаларга эришамиз, деб ўйлайман. Биз Ўзбекистонга қарши дастлабки учрашувда кутилган натижага эришолмадик. Бу муваффақиятсизлик сабабларини таҳлил қилиб, навбатдаги ўйин учун чуқур тайёргарлик кўрдик. Эрон жамоасига қарши баҳсда йўл қўйган камчиликларимизни Ўзбекистон жамоасига қарши баҳсда такрорламаслик учун бор маҳоратимизни ишга соламиз», — деди у.
Эслатиб ўтамиз, Қатар билан бўлган учрашувида Ўзбекистон терма жамоаси футболчилари Элдор Шомуродов ва Отабек Шукуров жароҳат олганди. Маълум бўлишича, шифокорлар хулосасига кўра, улар Шимолий Корея терма жамоасига қарши ўйинда майдонга туша олмайди.

Сборная Узбекистана по футболу в третьем раунде квалификации на чемпионат мира 2026 года встретится с КНДР. Матч состоится на нейтральном поле в Лаосе, сегодня, 19 ноября в 17:00.
Узбекистан никогда не принимал участие в финальных турнирах чемпионатов мира, но сейчас команда близка к отбору на мундиаль. На момент публикации она идёт на втором месте с 10 очками в турнирной таблице в группе «А» и на три очка обходит ОАЭ и Катар. Именно с катарцами узбекистанцы играли в последнем туре и потерпели обидное поражение со счётом 2:3. Решающий гол был забит на 12-й компенсированной минуте.
В первых четырёх турах отборочного цикла подопечные Сречко Катанеца обыграли КНДР (1:0), Кыргызстан (3:2) и ОАЭ (1:0), а также сыграли вничью с Ираном (0:0).
КНДР испытывала проблемы ещё во втором раунде отбора на чемпионат мира, но в итоге она смогла занять второе место в своём квартете, опередив Сирию и Мьянму и уступив первое место Японии.
Сейчас северокорейцы остаются на последнем месте в группе. В четырёх матчах КНДР сумела набрать всего два очка за счёт ничейных результатов с Катаром (2:2) и ОАЭ (1:1). В других встречах подопечные Син Ён-Нама уступили Узбекистану (0:1), Кыргызстану (0:1), а несколько дней назад и Ирану (2:3), который проводил второй тайм в меньшинстве.
Узбекистан после поражения от Катара прервал 17-матчевую беспроигрышную серию в основное время под руководством Сречко Катанеца. Северокорейская сборная не знает побед уже на протяжении семи матчей подряд, что ставит её в сложное положение в группе.
Национальная команда не уступает сборной КНДР в пяти последних матчах с 2015 года.
Всего оппоненты встречались между собой 11 раз, у Узбекистана 8 побед, 2 ничьи и 1 поражение, а также 21 забитый мяч против 7 пропущенных.
Цитаты
Главный тренер сборной Узбекистана Сречко Катанец на предматчевой пресс-конференции отметил, что у футболистов было достаточно времени на подготовку после игры с Катаром, однако качество тренировочного поля оставляло желать лучшего.
«Все футболисты продолжали тренироваться. Единственная проблема была связана с полем. Поле, которое мы использовали для подготовки, было не самого высокого качества. Несмотря на это, мы хорошо понимаем, что нас завтра ждёт важная игра. Мы сделаем всё возможное, чтобы добиться положительного результата», — сказал он.
Полузащитник Жалолиддин Машарипов также подчеркнул проблемы, связанные с состоянием поля, но добавил, что сейчас не время уделять этому внимание.
«Мы готовы к следующему матчу. Как уже было сказано, во время тренировок были небольшие проблемы с полем. Но я думаю, что сейчас не время обращать на это внимание. Мы приехали сюда, чтобы показать нашу лучшую игру и завоевать 3 очка. Это единственная задача, стоящая перед нами», — отметил футболист.
Катанец на пресс-конференции также высказался о поражении Катару.
«Провести все матчи в отборе без потерь невозможно. Поэтому я считаю, что завтра наступает время для игроков показать себя. Им нужно воспользоваться этой возможностью», — добавил он.
По словам Машарипова, с футболистами обсудили, что необходимо забыть предыдущий матч и полностью сфокусироваться на предстоящей игре.
«Я считаю, что мы готовы. Мы сильная команда. Сильные команды всегда проходят через такие моменты. Мы знаем, что мы — сильная сборная. Мы говорили с футболистами о том, что нужно как можно скорее забыть первую игру и сосредоточиться на предстоящем матче. Мы не хотим, чтобы вторая игра проходила в тени первой. Сильная сборная никогда не проигрывает два матча подряд. Завтра мы это покажем, постаравшись порадовать наших болельщиков, завоевав 3 очка», — сказал полузащитник.
Наставник КНДР Син Ён-Нам заявил, что его подопечные «сделают всё возможное, чтобы добиться успеха в завтрашнем матче».
По его словам, у сборной есть «особая стратегия» на матч против Узбекистана.
«Мы тщательно выполнили все подготовительные работы, связанные с игрой. Очень важно адаптироваться к изменениям, которые могут возникнуть по ходу матча. Наши футболисты полностью готовы и сделают всё возможное, чтобы достичь хорошего результата», — заявил он.
Нападающий сборной Северной Кореи Хан Кван Сон, также участвовавший в пресс-конференции, отметил, что игра сборной Узбекистана была детально изучена, и команда определила, как следует действовать против неё.
«Поэтому я думаю, что мы сможем добиться хорошего результата в завтрашнем матче. Мы не смогли достичь ожидаемого результата в первой игре против Узбекистана. Мы проанализировали причины этого неудачного выступления и провели серьёзную подготовку. Чтобы не повторить ошибки, которые допустили в игре против команды Ирана, мы сделаем всё возможное в матче с Узбекистаном», — сказал он.
Напомним, что против КНДР из-за травм не сыграют капитан сборной и нападающий Элдор Шомуродов и полузащитник Отабек Шукуров.