Шавкат Мирзиёев Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг 20 ноябрь куни бўлиб ўтган мажлисида ҳукуматга парламент қуйи палатаси билан самарали ҳамкорликни йўлга қўйиш бўйича топшириқ берди.
Ҳукумат, вазирлик ва идоралар, ҳудудлар раҳбарлари депутатлар томонидан жойларда аниқланган муаммоларни ҳал этишда қуйи палата қўмиталари билан тизимли ҳамкорликни йўлга қўйишлари лозимлиги таъкидланди.
Лекин ҳозирги вақтда турли соҳаларда назоратни таъминловчи давлат инспекцияларнинг Қонунчилик палатаси қўмиталари билан ҳамкорлик тизими йўлга қўйилмаган. Шу боис уларнинг ҳисоботларини қўмиталарда муҳокама қилиб бориш бўйича янги, таъсирчан тизим жорий этиш муҳим, деди давлат раҳбари.
Шавкат Мирзиёев бу иш самарали бўлиши учун вазирлик ва идораларда раҳбар ўринбосарларини қуйи палата қўмиталари билан доимий ҳамкорлик учун масъул этиб бириктиришни таклиф қилди.
У парламент ва ҳукумат ўртасидаги муносабатлар қарама-қаршиликка эмас, конструктив мулоқотга асосланиши кераклигини эслатди.
Афсуски, парламент сўрови, депутат сўровига юзаки ёндашиб, унга енгил-елпи муносабатда бўлиш ҳолатлари ҳамон учраб турибди, деди у.
«Бу борада барча раҳбарлар масъулият ва жавобгарликни тўлиқ ҳис этиши лозимлиги, ушбу масалага беписанд қарашга ҳеч кимнинг ҳаққи йўқлиги таъкидланди. Парламент ва депутат сўровларига жавоб аниқ ва мазмунли бўлиши, сўров кимга йўлланган бўлса, шахсан шу раҳбар томонидан жавоб берилиши шарт», — дея президент сўзларини келтиради унинг матбуот котиби Шерзод Асадов.
Ушбу йиғилишда Президент аввалги ҳукумат ишига баҳо бериб, депутатлар томонидан тасдиқланганидан сўнг учинчи марта ҳукумат раҳбари лавозимига киришган бош вазир Абдулла Ариповнинг келгуси беш йилдаги устувор вазифаларини белгилаб берди. Улар орасида 2030 йилгача ЯИМни 160 млрд долларга етказиш, инфляцияни 5−6 фоизда ушлаб туриш, 1 млн аҳолини камбағалликдан чиқариш, ижтимоий соҳада ислоҳотлар ўтказиш ва бошқалар бор.
Аввалроқ у Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва Сенати олдига қўйилган вазифаларни ҳам айтиб ўтган эди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса 20 ноября поручил правительству наладить эффективное сотрудничество с нижней палатой парламента.
Он подчеркнул, что правительство, министерства и ведомства, а также руководители регионов должны выстроить системное сотрудничество с комитетами нижней палаты в решении проблем, выявленных депутатами на местах.
Однако сегодня не налажена система взаимодействия между государственными инспекциями, осуществляющими контроль в различных сферах, и комитетами Законодательной палаты. Поэтому необходимо внедрить новый, действенный механизм обсуждения их отчётов в комитетах, сказал глава государства.
Для повышения эффективности этой работы Шавкат Мирзиёев предложил назначить заместителей руководителей министерств и ведомств ответственными за постоянное сотрудничество с комитетами нижней палаты.
Он напомнил, что отношения между парламентом и правительством должны основываться не на противостоянии, а на конструктивном диалоге.
законодательная власть, исполнительная власть, парламент, правительство, шавкат мирзиёев
К сожалению, отметил он, до сих пор встречаются случаи поверхностного отношения к парламентским и депутатским запросам.
«Все руководители должны полностью осознавать свою ответственность и обязательства в этом вопросе. Никто не имеет права относиться к этим запросам халатно. Ответы на парламентские и депутатские запросы должны быть чёткими и содержательными, и отвечать на них обязан лично тот руководитель, к которому был направлен запрос», — приводит словам президента его пресс-секретарь Шерзод Асадов.
Президент в рамках этого заседания оценил работу предыдущего правительства и определил приоритетные задачи на ближайшие пять лет для премьер-министра Абдуллы Арипова, который в третий раз занял пост главы правительства после утверждения депутатами. Среди них — доведение ВВП страны до 160 млрд долларов к 2030 году, удержание инфляции в пределах 5−6%, выведение из бедности 1 млн человек, провести реформы в соцсфере и другое.