Ўзбекистоннинг Бельгиядаги элчиси Ғайрат Фозилов мамлакатнинг Нидерландиядаги элчиси этиб ҳам тайинланди, деб хабар берди «Дунё» ахборот агентлиги.
20 ноябрь куни Фозилов Нидерландия Ташқи ишлар вазирлиги Протокол ва ишлар департаменти директори Ханс Акербумга ишонч ёрлиқлари нусхаларини топширди.
Томонлар мамлакатлар ўртасидаги сиёсий, иқтисодий ва дипломатик алоқаларни ривожлантириш масалаларини муҳокама қилди, шунингдек, апрелда Тошкентда бўлиб ўтган сиёсий маслаҳатлашувларни юқори баҳолади, дейилади хабарда. Бу учрашувларни мунтазам ўтказиш истаги таъкидланди.
Ханс Акербум департамент Ўзбекистон элчихонаси фаолиятини қўллаб-қувватлашга ва икки томонлама мулоқотни мустаҳкамлашга ҳисса қўшишга тайёрлигини тасдиқлади.
Ғайрат Фозилов 1974 йил 14 августда Тошкент шаҳрида туғилган. 1996 йилда Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университетини, 2005 йилда эса Стратегик таҳлил ва прогнозлаш олий мактабини тамомлаган.
Меҳнат фаолиятини Европа давлатлари билан ҳамкорлик бюросининг атташеси сифатида бошлаган. ТИВ марказий аппаратида, Президент ҳузуридаги Миллий хавфсизлик кенгашида, Ўзбекистоннинг Франция ва Бельгиядаги элчихоналарида, шунингдек, НАТО ҳузуридаги миссиясида турли лавозимларда ишлаган.
2015−2017 йилларда ташқи ишлар вазири ўринбосари, 2018−2021 йилларда эса Ўзбекистоннинг Япониядаги элчиси бўлган. 2021−2023 йилларда яна ТИВ раҳбари ўринбосари лавозимида ишлаган.
2023 йилда у 2017 йилдан буён ушбу лавозимда ишлаб келаётган Дилёр Ҳакимовнинг Бельгиядаги элчи лавозимини эгаллаган, шунингдек, Ўзбекистоннинг қароргоҳи Брюсселда жойлашган Нидерландия, Люксембург, ЕИ ва НАТОдаги ваколатхоналарига раҳбарлик қилган.
Аввалроқ, 14 ноябрь куни Ғайрат Фозилов Европа кенгаши президенти Шарл Мишелга ишонч ёрлиқларини топширган эди.

Посол Узбекистана в Бельгии Гайрат Фозилов назначен также послом страны в Нидерландах, сообщило ИА «Дунё».
20 ноября Фозилов вручил копии верительных грамот директору Департамента протокола и дел МИД Нидерландов Хансу Акербуму.
Стороны обсудили развитие политических, экономических и дипломатических связей между странами, а также высоко оценили апрельские политические консультации в Ташкенте, говорится в сообщении. Было подчёркнуто стремление сделать эти встречи регулярными.
Ханс Акербум подтвердил готовность департамента поддерживать деятельность посольства Узбекистана и способствовать укреплению двустороннего диалога.
Гайрат Фозилов родился 14 августа 1974 года в Ташкенте. В 1996 году окончил Университет мировой экономики и дипломатии, а в 2005 году — Высшую школу стратегического анализа и прогнозирования.
Карьеру начал в качестве атташе Управления по сотрудничеству со странами Европы. Работал на различных должностях в центральном аппарате МИДа, Совете национальной безопасности при президенте, посольствах Узбекистана во Франции и Бельгии, а также в Миссии при НАТО.
В 2015—2017 годах занимал должность заместителя министра иностранных дел, а с 2018 по 2021 год был послом Узбекистана в Японии. С 2021 по 2023 год вновь работал заместителем главы МИД.
В 2023 году он сменил на посту посла в Бельгии Дильёра Хакимова, который занимал эту должность с 2017 года, а также возглавлял миссии Узбекистана в Нидерландах, Люксембурге, ЕС и НАТО с резиденцией в Брюсселе.
Ранее, 14 ноября, Гайрат Фозилов вручил верительные грамоты президенту Европейского совета Шарлю Мишелю.