Президент Шавкат Мирзиёев 20 ноябрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг бош вазир тасдиқланган мажлисида ёшларга оид давлат сиёсатини такомиллаштириш зарурлиги ҳақида гапирди.
Қайд этилишича, бу ёшлар онгу тафаккурида миллий ғурур билан бирга умумбашарий қадриятларга ҳурмат ҳиссини камол топтиришда муҳим аҳамият касб этади.
Давлат раҳбарининг сўзларига кўра, ёшларни замонавий билим ва дунёқараш, даромадли касб эгалари этиб тарбиялаш, уларни илм-фан, IT технологиялар, маънавият, санъат ва адабиёт, спорт билан ошно этиш учун ҳеч нарса аялмасдан, бор куч ва имкониятлар сафарбар этилади.
«Бугун фақат мана шундай илғор ёшларга, мана шундай жонкуяр зиёлиларга, ватан равнақи йўлида бирлашган халққа эга бўлган давлатгина ўз миллий манфаатларини таъминлашга эриша олади. Бизнинг иккита ўқ томиримиз, иккита таянч устунимиз бор: бири — иқтисодиёт, бири — маънавиятдир. Маънавий буюк халқ — иқтисодий томондан ҳам буюк бўлади», — деди у.
Шавкат Мирзиёев айни вақтда жамиятдаги очиқлик ва эркинлик муҳитини, миллатлар ва динлар ўртасидаги аҳиллик ва ҳамжиҳатликни мустаҳкамлаш, сўз ва матбуот эркинлиги, виждон эркинлигини таъминлаш бўйича бошланган ишлар давом эттирилишини таъкидлади.
«Бугун бутун дунё ниҳоятда нотинч ва таҳликали вазиятда давлатимизнинг мустақиллиги ва суверенитетини, халқимизнинг тинч ва эркин ҳаётини энг бебаҳо бойлик сифатида асраш ва ҳимоя қилиш энг муҳим вазифа бўлиб қолади», — деди Мирзиёев.
«Ҳеч қачон унутмаслигимиз зарур: мамлакатимиз хавфсизлиги, юртимиз мудофааси нафақат Қуролли Кучлар ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш идоралари, балки Ўзбекистонни ўзи учун она ватан деб биладиган, миллати, тили ва динидан қатъи назар, барча инсонларнинг муқаддас бурчидир. Бунинг учун ягона ватан, кўп миллатли ягона аҳил оила туйғуси ҳар биримизнинг қалбимиз, юрагимиздан чуқур жой олиши лозим», — деди у.
Унинг айтишича, дунёда турли хатар ва таҳдидлар авж олиб бораётган ҳозирги шароитда Қуролли Кучларнинг жанговар ва маънавий салоҳиятини оширишга эътибор янада кучайтирилиши белгиланди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса 20 ноября, на котором был утверждён премьер-министр, заявил о необходимости совершенствовать государственную политику в отношении молодёжи.
Это важно для воспитания у молодёжи национальной гордости в сочетании с уважением к общечеловеческим ценностям, сказал президент.
Он отметил, что будет мобилизовано всё для того, чтобы воспитывать детей как обладателей современных знаний, широкого мировоззрения и востребованных профессий, а также приблизить их к науке, информационным технологиям, духовности, искусству, литературе и спорту, «не жалея средств и возможностей».
«Сегодня только государство, имеющее таких передовых молодых людей, такую преданную интеллигенцию и народ, объединённый на пути процветания Родины, сможет обеспечить свои национальные интересы. У нас есть две главные опоры, два жизненно важных столпа — это экономика и это духовность. Духовно великий народ станет великим и в экономическом плане», — заявил он.
Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что начатая работа по укреплению атмосферы открытости и свободы в обществе, взаимного уважения и согласия между нациями и религиями, а также по обеспечению свободы слова, печати и совести, будет продолжена.
В условиях крайне нестабильной и тревожной ситуации в мире, отметил президент, самой важной задачей остаётся сохранение и защита независимости и суверенитета государства, а также мирной и свободной жизни народа как самого ценного достояния.
«Мы никогда не должны забывать: безопасность нашей страны, её оборона — это священный долг не только Вооружённых сил и правоохранительных органов, но и каждого человека, который считает Узбекистан своей Родиной, независимо от национальности, языка и религии. Для этого чувство единой Родины, сплочённой многонациональной семьи должно глубоко укорениться в сердце каждого из нас», — сказал он.
В условиях, когда в мире нарастают различные угрозы и вызовы, особое внимание будет уделено дальнейшему повышению боевого и духовного потенциала Вооружённых сил страны, отметил глава государства.