19 ноябрь куни Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Ўсимликларни ҳимоя қилиш ва карантини агентлигига АҚШ Халқаро тараққиёт агентлиги томонидан (USAID) 205 минг долларлик лаборатория ускуналари топширилди, дея хабар қилмоқда АҚШ элчихонаси матбуот хизмати.
Янги ускуналар агентликнинг Марказий фитосанитария лабораториясида ўсимликларнинг саломатлигини таҳлил қилиш имкониятларини ошириб, Ўзбекистоннинг халқаро қишлоқ хўжалиги стандартларига, хусусан, Халқаро ўсимликларни ҳимоя қилиш конвенцияси (IPPC) доирасидаги талабларга мувофиқлигини таъминлайди.
Жиҳозлар IPPC доирасида лабораторияларни аккредитациядан ўтказишда муҳим роль ўйнайди, бу эса диагностика хатоларини камайтириш ва ўсимликларнинг соғлигини таҳлил қилиш жараёнларини тезлаштиришга ёрдам беради. Бу Ўзбекистонда озиқ-овқат хавфсизлиги ва ўсимликларни ҳимоя қилишни яхшилаш ҳамда халқаро ҳамкорлар билан савдо стандартларини ошириш йўлида муҳим қадам ҳисобланади, дейилади хабарда.
Ўсимликларни ҳимоя қилиш ва карантини агентлиги 2021 йилда Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Ўсимликлар карантини давлат инспекцияси негизида ташкил этилган. Унга тупроқни агрокимёвий таҳлил қилиш ва ўғит сифатини назорат қилиш, ўсимликлар клиникаси ва биологик лабораторияларни ривожлантириш, дарахт, бута ва гулларни зараркунандалардан ҳимоя қилишни назорат қилиш каби вазифалар юкланган.
Президент Шавкат Мирзиёев март ойида Ўсимликлар карантини ва ҳимояси агентлигида бўлиб, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари экспортини 3,5 млрд долларга етказиш режалари билан танишганди.

Агентство по защите и карантину растений при Министерстве сельского хозяйства Узбекистана получило от Агентства США по международному развитию (USAID) лабораторное оборудование стоимостью 205 тысяч долларов. Церемония передачи прошла 19 ноября, сообщила пресс-служба посольства США.
Новое оборудование будет использоваться в Центральной фитосанитарной лаборатории агентства для анализа состояния здоровья растений, обеспечивая соответствие Узбекистана международным стандартам в рамках Международной конвенции по защите растений (МККЗР). Узбекистан присоединился к этой конвенции в декабре 2019 года.
Новое оборудование будет способствовать модернизации систем защиты растений в Узбекистане и выводу сельскохозяйственных стандартов страны на новый уровень. Оно должно сыграть важную роль в достижении аккредитации лабораторий в рамках МККЗР, что поможет снизить диагностические ошибки и ускорить анализ состояния здоровья растений, отмечается в сообщении.
Агентство по защите и карантину растений было создано в 2021 году на базе Государственной инспекции по карантину растений при Кабинете министров. Среди возложенных на неё задач — агрохимический анализ почвы и контроль качества удобрений, развитие клиник растений и биолабораторий, мониторинг защиты деревьев, кустарников и цветов от вредителей.
В марте президент Шавкат Мирзиёев знакомился с планами Агентства по карантину и защите растений, реализация которых должна довести экспорт сельхозпродукции Узбекистана до 3,5 млрд долларов.