Uzbekistan Airports компанияси ўзининг ижтимоий сиёсати доирасида илк бор саккиз нафар эшитишида ногиронлиги бор кишини иш билан таъминлади. Улар «Тошкент» аэропортида фаолият юритувчи Uzbekistan Airports Handling экспедиторлик компаниясининг аэропорт терминали хизматига юк аравачаси оператори сифатида ишга қабул қилинди. Бу ҳақда компания матбуот хизмати хабар берди.
Аэропортда Ўзбекистон карлар жамияти раҳбари Гўзал Шодиева ва Авиация ишчилари касаба уюшмаси республика кенгаши раиси Улуғбек Назиров иштирокида янги ходимларни ишга қабул қилишга бағишланган тадбир бўлиб ўтди. Уларга касаба уюшма аъзоси гувоҳномалари топширилди.
Ўзбекистон аэропортлари ва Карлар жамияти вакиллари фронтлайн персоналларни (йўловчилар билан бевосита ишловчи ходимлар), жумладан, йўловчи ташиш хизмати ходимлари ва ахборотни қўллаб-қувватлаш агентларини имо-ишора тилига ўқитишга келишиб олди.
«Бу компания учун ногиронлиги бўлган шахсларга қулай муҳит яратиш бўйича муҳим ташаббусдир», — дейилади хабарда.
Аввалроқ Тошкент халқаро аэропортидаги реконструкция доирасида ногиронлиги бўлган шахслар учун махсус жиҳозлар ўрнатилаётгани хабар қилинганди. Бунда кўзи ожиз ва заиф кўрувчилар учун тифлотехник воситалар, тактил пиктограммалар, товуш ва тактил мимик диаграммалар, ахборот воситалари, ёрдам чақириш тугмалари жойлаштирилмоқда.

Компания Uzbekistan Airports в рамках осуществления социальной политики впервые трудоустроила восемь человек с инвалидностью по слуху. Они приняты на позиции операторов багажных тележек в службу аэровокзального сервиса хэндлинговой компании Uzbekistan Airports Handling, функционирующей в аэропорту «Ташкент». Об этом сообщила пресс-служба компании.
Мероприятие, посвящённое приёму на работу новых сотрудников, прошло в аэропорту при участии руководителя Общества глухих Узбекистана Гузаль Шодиевой и председателя Республиканского совета профсоюза авиаработников Улугбека Назирова. Новым сотрудникам торжественно вручили профсоюзные билеты и пожелали удачи на новом месте работы.
Представители Uzbekistan Airports и Общества глухих договорились об обучении языку жестов фронтлайн-персонала, в числе которых сотрудники службы организации пассажирских перевозок и агенты информационного обеспечения.
«Это важная для компании инициатива по созданию доступной среды для людей с инвалидностью», — говорится в сообщении.
Ранее сообщалось, что в рамках реконструкции в международном аэропорту Ташкента ведётся установка специального оборудования для людей с инвалидностью. Это тактильные технические средства организации доступной среды для слабовидящих и незрячих, информационные терминалы для людей всех категорий инвалидности, тактильные пиктограммы и индикаторы, звуковые и тактильные мнемосхемы, а также кнопки вызова помощи.