«Баҳор» боғдорчилик-узумчилик ширкати (БУШ) Оҳаргарон дарёсининг қуриган ўзани ва суғориладиган далалар орасида жойлашган. Бу ердан, тақиқланганига қарамай, шағал қазиб олинади. Майдалаш машиналарининг овози итларнинг вовуллаши билан қоришиб кетади. Маҳаллага олиб борувчи йўлнинг ўзида ўнлаб итларга кўзингиз тушади. БУШ аҳолисининг сўзларига кўра, атрофда итларнинг кўплаб тўдалари бор.
«Баҳор» БУШ яқинида шағал қазиб олиш жараёни.«Баҳор» БУШ яқинида шағал қазиб олиш жараёни.
«Бу ерлар ёввойи — атрофда тулкилар, тўқай мушуклари, шоқол (чиябўри)лар югуриб юради», — дейди Андрей Змеинский. Маҳаллада итлар отилган 12 ноябрь куни унинг Кики лақабли тўрт ёшли ити ўлган, унинг тенгдоши ҳисобланган Жесси эса бошидан яраланган. 22 ноябрга ўтар кечаси у ҳам ўлган.
Жессининг бош суяги рентген сурати. Фото: Андрей Змеинский.Жессининг бош суяги рентген сурати. Фото: Андрей Змеинский.
Андрей Змеинский икки йил аввал рафиқаси Екатерина билан бирга «Баҳор» БУШидан дала-ҳовли сотиб олган. Ҳовли итлар учун харид қилинган эди. Эр-хотин волонтёрлик билан шуғулланади: Нурафшон ва Пискент ободонлаштириш хизматлари томонидан тутилган дайди итларни қабул қилиб олиб, уларга паспорт расмийлаштиради, вакцинациядан ўтказади, стерилизация қилади (бичади) ва Тошкент вилоятининг Қибрай туманидаги «Ҳаёт» омонхонасига юборади. Оғир яраланган ёки хаста итларни эса дала-ҳовлига олиб келиб, даволайди. Итлар соғайиб кетса, яна Қибрайдаги омонхонага юборади.
Маҳаллий аҳоли сўзларига кўра, отув ҳақида улар олдиндан огоҳлантирилмаган. БУШ раиси Виталий Ерёменконинг қайд этишича, у ширкатга раҳбарлик қилаётган ўтган саккиз йил давомида бирор марта бундай ҳодиса юз бермаган эди. Шу ерда яшовчи Гулчеҳра Рустамованинг айтишича, бу ҳодиса арафасида Пискент тумани ободонлаштириш бошқармаси бошлиғи келиб, «итларни отса бўладими?», деб сўраб кетган. Бироқ бошқармадагилар «Газета.uz» мухбири билан суҳбатда гап фақат итларни тутиш ҳақида борганини таъкидлади.
Виталий Ерёменко. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».Виталий Ерёменко. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».
Итларга қарата ким ўт очганини аҳоли ҳали ҳам билмайди. Ўқотарларни овчилар дейишяпти. Тошкент вилояти ИИББ итларни отганлардан қуроллар олиб қўйилгани ҳақида ахборот берган.
«Бу отувда кишини энг ғазаблантирадигани — бу ҳаракат қотиллик бўлганидир, — дейди Андрей Змеинский. — Улар ўқ узаётганида кулиб тургани ғазаблантирди. Бу итлар кимники экани — меникими, бировникими — аҳамиятсиз, содир бўлган воқеа қотиллик эди».
Змеинскийлар ўлган итларини ҳали ҳам кўммаган. Эр-хотин итлар ўқдан ярадор бўлгани тасдиқланиши учун экспертиза ўтказилишидан умидвор бўлиб турибди.
Екатерина Змеинская 12 ноябрь куни отилган Кики лақабли ити билан. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».Екатерина Змеинская 12 ноябрь куни отилган Кики лақабли ити билан. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».
БУШдагилар итларни отишга ким буйруқ бергани ва нима учун итларга қарши айнан шу йўсинда курашишга қарор қилинганидан ҳам бехабар. Одамлар яшайдиган маҳаллада ҳеч бир огоҳлантиришсиз ўт очишга нима сабаб бўлган бўлиши мумкинлиги аҳолига айтилмаяпти. Аммо ширкат аҳли ҳодисага жасади 10 ноябрь шу ердаги хонадонларнинг биридан топилган аёл ўлими сабаб бўлган бўлиши мумкин, деб тахмин қиляпти.
62 ёшли марҳуманинг иккинчи гуруҳ ногиронлиги бор эди, дейди унинг дугонаси Ольга Бондарук «Газета.uz» мухбири билан суҳбатда. У икки йил аввал сон суягидан жароҳатланган. Жарроҳлар унинг чаноқ-сон бўғимига эндопротез қўйган, аммо у барибир юришга қийналарди. Ольга дугонаси билан охирги марта 2 ноябрь куни телефон орқали гаплашган. Ўша куни унинг уйига Ольганинг таниши борган бўлган.
«Дугонам телефонини қаергадир олиб қўйиб, шу билан топа олмаган. Танишим бориб, унинг телефонини қидирган. Унинг иккита итини боқиб, уйини оз-моз йиғиштирган, амом телефонни барибир тополмаган, — дейди Ольга Бондарук. — Унинг мушуклари жуда кўп эди. 30 тача бор эди-ёв. Бир қисми ўзи билан уйда, қолгани ташқарида яшарди. Оилавий ҳайдовчиси уларга егулик, сув олиб келиб турарди. Ҳайдовчи 10 ноябрда яна келган. Ташқаридан дугонамни чақирган — жимжитлик. Сўнг унинг эри — Толикка телефон қилган. Анатолий Иванович эса менга қўнғироқ қилди. Мен аввалига у телефонини топиб, ўзига „тез ёрдам“ чақирган, деб ўйладим. Сўнг ҳайдовчи итлар ғажиб бўлаётган битта суякни топиб олган. Жуда даҳшатли вазият. У, катта эҳтимол билан, итлар уни еб қўйгунича вафот этган, деган ўй менга бироз бўлса-да тинчлик беради. Бу ишни унинг итлари қилган, деб ўйламайман, чунки унинг итлари тажовузкор эмасди. Битта ити жуда қари эди, ҳатто вовулламасди ҳам. Тахминимча, бу ишни ё шоқоллар, ё бегона итлар қилган».
Ольга Бондарук дугонасининг ўлими тафсилотларини 10 ноябрь куни ундан кўрсатма олган терговчилардан билган. Марҳуманинг фуқаролик турмуш ўртоғи Анатолий Ивановичнинг «Газета.uz»га таъкидлашича, у юз берган ҳодиса ҳақида «БУШ аҳлидан ортиқ билмайди», чунки бир неча ой аввал у инфарктга чалинган ва шундан бери қимирламай ётади.
Терговчи Асилбек Исломбеков, шунингдек, ўз исмини ошкор этишни истамаган Пискент туман жиноят-қидирув бўлими бошлиғи вазият юзасидан «Газета.uz»га изоҳ беришдан бош тортди. Терговчининг маълум қилишича, марҳуманинг иши бўйича яқин вақт ичида суд бўлади.
Мутахассислар ҳолат юзасидан Тошкент вилояти ИИББ матбуот хизмати бошлиғи Бобур Тўлагановга мурожаат этишни тавсия қилди.
«Маҳалланинг бир тарафи — очиқ дала, — дейди Бобур Тўлаганов. — Маҳаллий аҳоли: „У ердан қутурган итлар келиб, болаларга ҳужум қиляпти, тинмай увиллаяпти“, деб шикоят қилган, бир-икки хонадон овчи билан [итларни отиш бўйича] келишган. Сўнг ўша овчи ўз таниши билан бирга ёш болаларга ҳужум қилаётган итни топиб отган, тамом. Бизга, шахсан менга бу ҳақда ҳеч нарса маълум эмас. Кимдир уйида ё кўчада ўлиб қолгани ва унинг ўлигини итлар, мушуклар, каламушлар егани — бунақа нарса бўлмаган. У воқеа билан ит отилиши ҳодисаси ўртасида ҳам боғлиқлик йўқ. Ҳатто шундай воқеа бўлган бўлса ҳам, буни прокуратурадан сўраш керак, бунақа ишлар билан прокуратура шуғулланади. Лекин итнинг отилиши ҳолати билан ҳеч қандай боғлиқлиги йўқ».
Кузатув камерасидан олинган кадр. Видеони Екатерина Змеинская эълон қилган.Кузатув камерасидан олинган кадр. Видеони Екатерина Змеинская эълон қилган.
Таҳририят сўровига жавобан Бобур Тўлаганов «Севимли» телеканалининг «Замон» информацион дастури томонидан тайёрланган лавҳани ҳам юборди. Ролик бошида ўтган йили 62 ёшли Стелла Мирошниченко мўъжиза туфайли итлар галасининг ҳужумидан омон қолгани айтилади. Унинг танасида кўплаб чандиқлар қолган.
«Ҳаммаёғим тишланган: мана, мана, мана. Нима ҳам қила олардим», — дейди аёл.
Вафот этган аёлнинг исми ҳам Стелла Мирошниченко эди. Унинг эри, Анатолий Ивановичнинг айтишича, телеканал лавҳасида унинг марҳум рафиқаси исми-шарифи билан аслида «Баҳор» БУШда яшовчи Анна Алексеевна кўрсатилган. Бу маълумотни Стелла Мирошниченконинг дугонаси Ольга Бондарук ҳам, қўшниси Эльмира Гумарова ҳам «Газета.uz»га тасдиқлади.
«Стелла ўлган, шундан сўнг уни ҳайвонлар еб қўйган. Видеода эса Анна кўрсатилган (фамилиясини билмайман). Уни ҳайвонлар икки марта тишлаган. Стелла мендан учта уй нарида яшарди», — дейди Эльмира Гумарова.
«У ўзини Ўртасаройдаги қабристонга, онасининг ёнига қўйишларини хоҳлашини айтганди, — деди Ольга Бондарук. — Биз онасининг қабрига уч йил аввал, операциясидан аввал боргандик. Терговчилар тана қолдиқлари қариндошларига берилишини айтди, аммо Стелланинг ўғли ва қизи Россияда яшайди. Улар фақат интернет орқали гаплашарди. Толик билан қонуний никоҳдан ўтмаган бўлса-да, 17 йилдан бери бирга яшашарди. Ҳозир ҳамма шокда, ҳамма итлардан қўрқиб юрибди. Қиш яқин, итлар оч қолиб, тўдалаша бошлайди. Участкавойимиз итларни ё тутишга, ё отишга ваъда берди».
«Уни итлар егани аниқ эмас. Бу ерда шоқоллар кўп. Бир ёнда дарё, бошқа тараф — дала. Бу шоқолларнинг яшаш макони», — деди «Баҳор» БУШ раиси Виталий Ерёменко. Ширкатда яшовчи бошқалар ҳам унинг фикрига қўшилди.
Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».
Ўзбекистон Ички ишлар вазирлигининг тузилмалари ҳам Стелла Мирошниченконинг ўлими ва итларнинг отилиши орасидаги боғлиқликни тасдиқламади.
«Биз миш-мишлар юзасидан изоҳ бермаймиз, — деди ИИВ матбуот котиби Шоҳрух Ғиёсов «Газета.uz»га жавоб бераркан. — Одамлар ўлими билан боғлиқ ишларни прокуратура кўриб чиқади».
Ўзбекистон Бош прокуратураси матбуот котиби Ҳаёт Шамсутдинов Пискент туманида яшаган фуқаро Стелла Мирошниченконинг ўлими юзасидан терговга қадар текширув ишлари олиб борилаётганини маълум қилди.
«Туман прокуратураси томонидан итларни отишга кўрсатма берилмаган», — деди Ҳаёт Шамсутдинов.
Аҳолининг сўзларига кўра, «Баҳор» ширкатида итларни отиш Стелла Мирошниченконинг тана қолдиқлари топилганининг эртасига бошланган. Уларнинг айтишича, отув икки кун давом этган.
«Отиш бошланган вақти эрим билан ташқарида ўтиргандим. Итлар увиллаворди. 11 ноябрь куни, соат тахминан 14:30 ларда. Мен ИИБ ходимлари отяпти, деб ўйладим. Қандайдир тажовузкор итлар, шекилли, деб ўйладим, чунки дарё тарафдан шунақалари онда-сонда келиб турарди. Ходимлар итларни деб марҳуманинг уйига киролмаяпти, деб ўйладик. Нега отяпсизлар, деб чиқмадик», — дейди Эльмира Гумарова.
«Баҳор» боғдорчилик-узумчилик ширкати аҳолиси. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».«Баҳор» боғдорчилик-узумчилик ширкати аҳолиси. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».
«Ўқ овозларини биринчи эшитганимда портлаш бўлди, деб ўйладим. Уйда эдим, — деб эслайди Екатерина Змеинская. — Жуда қўрқинчли бўлди. Ойналар ларзага кетди. Ташқарига чиққанимда қўрқувим янада ошди, чунки шундай бақир-чақир бўлаётгандики. Улар давлат рақами яшириб қўйилган юк машинасидан туриб, худди фашистлардек отаётганди. Улар уйлар томонга, одамлар бор томонга қараб ўқ узаётганди. Кўп қўшнилар итларини кўчага чиқариб қўяди, улар дарвоза тагида ётади».
Екатерина Змеинская. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».Екатерина Змеинская. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».
Маҳаллада жами қанча ит отилганини аҳоли билмайди. Эльмира Гумарованинг айтишича, Змеинскийларнинг иккита итидан ташқари номаълум шахслар қўшнисининг кучуклари ва итини ҳам отиб кетган.
«Мен камерадаги ёзувларни кўриб чиқдим, аммо менда ўша кадр йўқ, чунки унинг ҳовлиси сал нарироқда. Аммо аҳоли яшаш пунктида огоҳлантиришсиз ўқ узишга йўл қўйиб бўлмайди. „Оғайнилар, биз бу итларни эплай олмаяпмиз, вазият жиддий, бу сўнгги чора“, деб огоҳлантиришганида ҳам бир нави эди… Оддий қилиб ширкат раиси Виталикка айтиб қўйса ҳам бўларди, у одамларга ўзи етказарди, чунки барибир аҳоли пунктида отишма қилиш — мутлақо чидаб бўлмас ҳолат», — деди Эльмира Гумарова.
«Уй ичида гўёки одам жасадини еган итларни тутиб, Пискентдаги ветеринария бўлимига олиб кетишган, дейишди. Лекин биз икки кундан кейин у ерга борганимизда, у ерда итлар йўқ эди», — дейди Андрей Змеинский.
Андрей Змеинский қутқариб қолинган итлар билан. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».Андрей Змеинский қутқариб қолинган итлар билан. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».
Пискент тумани ободонлаштириш бошқармаси ҳузуридаги дайди ҳайвонларни тутиш отряди ходими Жасур Расуловнинг «Газета.uz»га айтишича, у итлар отилган куни «Баҳор» БУШга итларни тутиш учунгина борган. У итларни тутиш учун ўз раҳбариятидан топшириқ олган. Итларни ким отганини билмайди.
Овчилар итларни отиб кетган юк машинаси. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».Овчилар итларни отиб кетган юк машинаси. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».
Туман ободонлаштириш бошқармаси бошлиғининг «Газета.uz»га маълум қилишича, БУШ аҳолисидан дайди итлар масаласида кўплаб шикоятлар тушган. «Отиш ҳақида гап бўлгани йўқ. Биз итларни тутганмиз», — деди ТОБ бошлиғи.
Тутиш отряди ходими Жасур Расуловнинг қайд этишича, у, тахминларга кўра, аёлнинг жасадини еган учта ит ва битта мушукни тутган. У ҳайвонларни туман ветеринария станциясига топширган.
Станция бошлиғи Воҳид Шукуровнинг «Газета.uz»га маълум қилишича, тирик итлар ва мушукни омборга жойлаштиришган, аммо эшик яхши ёпилмагани учун ҳайвонлар қочиб кетган. Улар билан бирга тўртта отилган итнинг ўлиги ҳам олиб келинган.
Андрей Змеинский Пискент тумани ветеринария станциясидаги ҳайвонлар сақланадиган омбор олдида.Андрей Змеинский Пискент тумани ветеринария станциясидаги ҳайвонлар сақланадиган омбор олдида.
«ИИБдан келган хато бор. Унда ўлган ҳайвонларни ёриб, уларнинг овқат ҳазм қилиш тизимидан олинган намуналарни Тошкент вилояти ветеринария станциясига юбориш вазифаси қўйилган, вилоятдагилар эса ҳайвонлар органларидан олинган бу намуналарда одам гўшти борми-йўқми, шуни топиб бериши керак. Биз ўлган ҳайвонларни текширолмаймиз. Вилоят ветстанцияси ўрганиш натижаларини терговни олиб бораётган прокуратурага юбориши керак эди», — деди Воҳид Шукуров. «Газета.uz» текширув натижаларини билиш мақсадида вилоят ветстанцияси билан боғлана олмади.
Шу ўринда Тошкент вилояти ИИББ матбуот хизмати бошлиғи Бобур Тўлагановдан юқорида келтирилган иқтибосни яна бир бор эслатиб ўтамиз:
«Бизга, шахсан менга бу ҳақда ҳеч нарса маълум эмас. Кимдир уйида ё кўчада ўлиб қолгани ва унинг ўлигини итлар, мушуклар, каламушлар егани — бунақа нарса бўлмаган. У воқеа билан ит отилиши ҳодисаси ўртасида ҳам боғлиқлик йўқ. Ҳатто шундай воқеа бўлган бўлса ҳам, буни прокуратурадан сўраш керак, бунақа ишлар билан прокуратура шуғулланади. Лекин итнинг отилиши ҳолати билан ҳеч қандай боғлиқлиги йўқ».
Пискентда «тутқунлик»да сақланаётган итлар. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».Пискентда «тутқунлик»да сақланаётган итлар. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».
Одам гўштини бир марта еб кўрган ҳайвон кейинчалик одамларга ташлана бошлайди, шу сабабли ҳам бундай ҳайвонлар аҳолига хавф туғдиради, деган хурофий бир фикр бор. Аммо Тошкент ҳайвонот боғининг бош ветеринар шифокори Маҳмуд Қўзибоев «Газета.uz» мухбири билан суҳбатда бундай стереотипларни рад этди.
«Ҳайвонлар ҳеч қандай хавф туғдирмайди. Катта эҳтимол билан, у аллақачон ўлик бўлган. Шоқоллар тирик одамларга ҳужум қилмайди, чунки улар кичкина. Агар улар чорасиз қолган бўлса, масалан, оч бўлса, албатта, ҳужум қилиши мумкин, айниқса, тўда бўлиб, лекин шунда ҳам бу ишни аҳоли пунктида қилмайди. Мушук ва итлар-ку умуман бундай қилмайди», — деди Маҳмуд Қўзибоев.
итлар, пискент, ҳайвонларга нисбатан шафқатсиз муносабатда бўлиш, ҳайвонларни тутиш, ҳайвонларни ушлаш хизмати, ҳайвонларни ҳимоя қилиш, ҳодисалар
«Баҳор» БУШ аҳолиси ҳудудда дайди итлар муаммоси борлигини тан олади. Аммо бу муаммонинг келиб чиқишига фақат одамлар ва уларнинг ҳайвонларга нисбатан масъулиятсиз муносабати сабабчи.
«Итлар билан боғлиқ муаммо борлигини ҳеч ким инкор этмайди. Биз бу ерда фақат бахтиқаро Бобиклар югуриб юрибди, демоқчи эмасмиз, — дейди Эльмира Гумарова. — Энг хавфли итларнинг катта қисми дарё бўйида. Тўқай ичида жуда катта итлар бор. Улар уёқда нима еб ётгани ёлғиз Яратганга аён. Айтишларича, марҳуманинг бош суягини ҳам дарё бўйидан топишибди. Эгаси бор ит егулигини бунчалик узоққа олиб кетмайди».
Аҳолининг сўзларига кўра, шоқоллар макон тутган жойларда итсиз яшаш имконсиз.
«Биз чиябўриларнинг овозини эшитамиз. Улар товуқларни ўғирлайди. Бу муаммони итлар ҳал қилади. Агар ит бўлса, шоқолларни отмаса ҳам бўлади», — дейди БУШ раиси Виталий Ерёменко.
Аҳолининг қайд этишича, «Баҳор» ширкатининг йирик аҳоли пунктларидан узоқлиги ҳамда дарё ва далаларга яқинлиги қўлини қонга ботирмай, уй ҳайвонидан қутулиш ниятидагилар учун зўр жой. Ширкатда яшовчи Алёна Каравайкинанинг айтишича, у бир неча бор қопга солинган мушукча ва кучукчаларни топиб олган: одамлар яқинда туғилган ҳайвончаларни машиналарда олиб келиб, шу ерга ташлаб кетган, чунки уларнинг туғишини назорат қилмайди.
Алёна Каравайкина. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».Алёна Каравайкина. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».
«Мен ҳайвонларнинг эгаларини жазолаш кераклиги ҳақида бир неча бор айтганман. Нафақат бизда, умуман шундай муаммо бор — одамлар бир мавсум боқиб, сўнг итларни ташлаб кетади. Боқади-да, кейин бу „ўйин“ жонига тегиб қолади, — дейди Эльмира Гумарова. — Мен мартдан бери шу ерда доимий яшаяпман. Бир мавсум ичида итлар кўпайганини, янги қиёфалар қўшилганини сезяпман. Одамлар ит ва мушукларни шунчаки ташлаб кетяпти. Жавобгарлик йўқ ва мана шу энг катта муаммо. Бу итлар эса бу ерда дайдийди, бошқаси билан қўшилади ва биз охир-оқибат хавфга айланадиган назоратсиз популяцияга дуч келамиз. Мен, масалан, ҳар эҳтимолга қарши кечаси кўчада юрмасликка ёки мен танимайдиган итлар юрадиган кўчаларда юрмасликка ҳаракат қиламан. Муаммо бор ва унга, аввало, одамлар сабабчи».
Бундан ташқари, дала-ҳовлиларнинг эгалари ёзги мавсум тугаши билан шаҳарга қайтаркан, итларини шунчаки кўчада қолдириб кетиши ҳам мумкин. Уларни боқиб туришга ҳаракат қилишади, аммо итлар популяцияси устидан назоратнинг йўқлиги боис улар назоратсиз кўпайишига сабаб бўлади.
«Шов-шувга айланган бу ҳодисанинг ҳам ўзига яраша фойдаси бор, — деб ҳисоблайди Эльмира Гумарова. — Бу ҳодиса одамлар итларини ташлаб кетаётгани, уларнинг кўпайиши, вакцинацияси назорат қилинмаётгани билан боғлиқ муаммони кўрсатиб берди. Агар Андрей [Змеинский] бирор итни олса, уни вакцинация қилади, паспортини тўғрилайди. Шундан сўнг у итнинг ўзига хос қандайдир йўли бўлади, кўчада қолмайди. Бу ҳодиса ҳайвонларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва омонхоналарга доир қонунчилик масаласини ҳам кўтарди».
Екатерина Змеинскаянинг сўзларига кўра, у Қибрайдаги итларга мўлжалланган «Ҳаёт» омонхонаси асосчиси билан бирга, ушбу муассасанинг Пискентдаги филиалини очиш ниятида. У ҳозирча итларни Қибрайга ташияпти, аммо «Ҳаёт»даги итлар сони аллақачон 10 мингдан ошиб кетган. Мазкур омонхонадаги шароитларни кўплаб ҳайвон ҳуқуқи ҳимоячилари қоралайди, аммо мамлакатда уйсиз жониворларнинг ҳаёти ва кўпайиши устидан мақбул ва инсоний назорат йўқлиги шароитида, «Ҳаёт»даги аҳвол унчалик ҳам ёмондек кўринмайди. 2023 йил ноябрида «Ҳаёт» омонхонасига Чирчиқ остонасида филиал қуриш учун ер ажратилиши ваъда қилинган эди, аммо иш қачон бошланиши ҳақида ҳали гап-сўз йўқ.
2019 йили «Газета.uz» Ўзбекистонда ҳайвонларни тутиш тизимини таҳлил қилган эди. Тутиш хизматлари мушук ва кучукларни стерилизация қилмайди, эмламайди ва овқатлантирмайди. Айни вақтда, тутиш хизматларининг ишини тартибга солувчи ҳукумат қарорига мувофиқ, ҳайвонлар фақат 5 кун давомида сақлаб турилади. Ундан кейин уларнинг ҳоли қандай кечиши — номаълум.
2019 йили Ўзбекистон президенти қаровсиз ҳайвонларни тутиш ва сақлаш билан боғлиқ фаолиятни такомиллаштириш тўғрисидаги қарорни имзолаган эди. Тизимни ислоҳ қилиш, ҳайвонпарварлаштириш кўзда тутилган эди.
Ўшанда Давлат экология қўмитаси (ҳозирги Экология вазирлиги) томонидан тайёрланган ҳукумат қарори лойиҳаси ҳам эълон қилинганди. Унда қаровсиз ҳайвонларни тутиш отрядларини ҳокимликлар ҳузуридаги ободонлаштириш бошқармаларининг қаровсиз ҳайвонларни қутқариш хизматига айлантириш, шунингдек, ихтисослашган омонхоналарни қуриш учун ер участкаларини ажратиш таклиф қилинган эди.
Юқорида саналган режаларга қарамай, ҳайвонларни тутиш хизматларининг фаолиятини такомиллаштириш соҳасида, умуман, бу соҳани ислоҳ қилиш йўлида ўзгаришлар бўлгани йўқ. Ҳайвонларни тутиш хизматлари ҳали ҳам эски қарор асосида ишлашда давом этяпти.

Садово-виноградарское товарищество (СВТ) «Бахор, Хамзинский район» расположено между обмелевшим руслом Ахангарана и пахотными землями. Здесь, несмотря на запрет, добывают гравий. Грохот дробилок перекликается с лаем собак. Псов лишь в зоне видимости по дороге в дачный посёлок десятки. По словам же жителей СВТ, в округе обитает множество стай.
Добыча гравия в окрестностях СВТ «Бахор». Добыча гравия в окрестностях СВТ «Бахор».
«Места здесь дикие: бегают лисы, камышовые коты, шакалы», — говорит Андрей Змеинский. 12 ноября, когда в посёлке отстреливали собак, у него погибла четырёхлетняя Кики, а её ровесница Джесси получила пулевое ранение в голову. В ночь с 21 на 22 ноября она скончалась.
Снимок черепа Джесси. Фото: Андрей Змеинский. Снимок черепа Джесси. Фото: Андрей Змеинский.
Два года назад Андрей Змеинский вместе со своей женой Екатериной приобрели в СВТ «Бахор» дачу. Участок покупали для собак. Супруги занимаются волонтёрством: курируют отловленных «благоустройством» Нурафшана и Пскента бродячих животных, оформляют на них паспорта, вакцинируют, стерилизуют и отправляют в приют «Хаёт» в Кибрайском районе Ташкентской области. Тяжело раненных или больных собак «вытаскивают» на дачном участке. Вылеченных псов затем увозят по тому же адресу в Кибрай.
По словам дачников, об отстреле население не уведомляли. Председатель СВТ Виталий Ерёменко отметил, что за все семь лет, в течение которых он руководит товариществом, отстрела в жилом посёлке никогда не было. Жительница Гульчехра Рустамова рассказала, что накануне в посёлок приезжал начальник управления благоустройства Пскентского района. Спрашивал, «можно ли стрелять». Однако в ведомстве «Газете.uz» сообщили, что речь шла лишь об отлове.
Виталий Ерёменко. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».Виталий Ерёменко. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».
Кто открыл огонь по собакам, жителям до сих пор неизвестно. Стрелявших называют охотниками. ГУВД Ташкентской области заявляло, что ружья у них изъяли.
«Больше всего в отстреле возмутило то, что это было убийство, — говорит Андрей Змеинский. — Возмутило, что они улыбались, когда стреляли. И неважно, чьи это были собаки — мои или чужие, — это было убийство».
Тела погибших животных Змеинские ещё не погребли. Супруги надеются на проведение экспертизы, чтобы подтвердить пулевое ранение.
Екатерина Змеинская с застреленной 12 ноября собакой Кики. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».Екатерина Змеинская с застреленной 12 ноября собакой Кики. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».
В СВТ не знают, кто отдал приказ на отстрел и почему был выбран именно такой способ. Жителям не говорят, что могло послужить поводом для открытия огня в жилом посёлке без предупреждения. Однако дачники подозревают, что причиной стала смерть женщины, чьи останки обнаружили на одном из участков 10 ноября.
62-летняя покойная имела вторую группу инвалидности, рассказала «Газете.uz» её подруга Ольга Бондарук. Пару лет назад женщина сломала шейку бедра. Хирурги провели эндопротезирование тазобедренного сустава, однако пациентке всё равно было сложно передвигаться. В последний раз Ольга говорила с ней по телефону 2 ноября. В тот день к ней приехал знакомый Ольги.
«Он сказал, что ищет её телефон, она его убрала куда-то и не могла найти. Он покормил двух её собак, немного убрался, но телефон так и не нашёл, — рассказала Ольга Бондарук. — У неё было очень много кошек. Наверное, штук 30. Часть жила с ней, часть на улице. Их семейный водитель привозил для них еду, питьевую воду. Он приехал к ней 10-го числа. Кричал ей — тишина. Стал звонить Толику, её мужу. Анатолий Иванович позвонил мне. Я сначала предположила, что она могла найти телефон и вызвать себе „скорую“. Потом водитель нашёл одну кость, которую доедали собаки. Очень страшная ситуация. Меня успокаивает то, что она, скорее всего, умерла до того, как её съели собаки. Я думаю, это были не её собаки, потому что её собаки не были агрессивными. Один был очень старым, даже никогда не гавкал. Предполагаю, это были шакалы или чужие собаки».
Подробности смерти подруги Ольга Бондарук узнала от следователей, которые брали у неё показания 10 ноября. Гражданский муж покойной Анатолий Иванович отметил «Газете.uz», что знает о происшествии «не больше жителей СВТ», поскольку несколько месяцев назад его ударил инфаркт. С тех пор мужчина лежит.
Следователь Асилбек Исломбеков, а также глава уголовного розыска Пскентского района, не назвавший своё имя, отказались комментировать ситуацию «Газете.uz». Следователь заявил, что по делу покойной скоро состоится суд.
За комментариями специалисты рекомендовали обратиться к начальнику пресс-службы Главного управления внутренних дел Ташкентской области Бобуру Туляганову.
«Одна сторона махалли — открытое поле, — сказал Бобур Туляганов. — „Оттуда приходят бешеные собаки, нападают на детей, не перестают выть“, — жаловались местные, и пара домов договорилась с охотником [об отстреле]. Потом охотник вместе со своим знакомым находят пса, который нападает на маленьких детей, они застреливают его и всё. Нам, лично мне, ничего об этом неизвестно. О том, что кто-то умирает дома или на улице и его труп съедают собаки, кошки, крысы — такого не было. И со случаем, где стреляли в собаку, никакой связи нет. Даже если такое было, информацию надо брать у прокуратуры, такими случаями занимается прокуратура. И со случаем, где стреляли в собаку, никакой связи нет».
Кадр из записи камер слежения. Видео опубликовала Екатерина Змеинская.Кадр из записи камер слежения. Видео опубликовала Екатерина Змеинская.
В ответ на запрос редакции Бобур Туляганов также прислал сюжет программы Zamon телеканала Sevimli. В начале ролика говорится, что в прошлом году 62-летняя Стелла Мирошниченко чудом спаслась от стаи собак. На её теле много шрамов.
«Вся покусана: здесь, здесь, здесь. Но что поделать», — говорит женщина.
Стеллой Мирошниченко звали покойную женщину. Её муж, Анатолий Иванович, сказал «Газете.uz», что именем его жены в сюжете телеканала назвали жительницу СВТ «Бахор» Анну Алексеевну. Эту информацию «Газете.uz» подтвердила и подруга Стеллы Мирошниченко Ольга Бондарук, и соседка Эльмира Гумарова.
«Стелла умерла, и её после этого доели. А на видео — Анна (фамилию не знаю). Её кусали два раза. Стелла жила от меня в трёх домах», — сказала Эльмира Гумарова.
«Она говорила, что хочет лежать рядом со своей мамой на [кладбище в] Уртасарае, — сказала Ольга Бондарук. — Мы ездили на её могилу года три назад, ещё до операции. [Следователи] cказали, останки выдадут родственникам, но сын и дочь Стеллы в России. Они общались только по интернету. А у Толика с ней штампа нет, хотя 17 лет они вместе прожили. Все в шоке, все ходят, собак боятся. Зима скоро, собаки будут голодать и сбиваться в стаи. Нам участковый обещал, что их будут отлавливать или отстреливать».
«Не факт, что её съели собаки. Тут шакалов много. С одной стороны река, с другой — поля. Это их ареал обитания», — сказал председатель СВТ «Бахор» Виталий Ерёменко. Его мнение разделяют и другие жители.
Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».
В структурных подразделениях Министерства внутренних дел Узбекистана не подтвердили связь между гибелью Стеллы Мирошниченко и отстрелом собак.
«Мы не комментируем домыслы, — отметил „Газете.uz“ пресс-секретарь МВД Шохрух Гиясов. — Дела, связанные со смертью граждан, рассматривает прокуратура».
Пресс-секретарь Генеральной прокуратуры Узбекистана Хаёт Шамсутдинов отметил «Газете.uz», что по факту смерти жительницы Пскентского района Стеллы Мирошниченко проводится доследственная проверка.
«Со стороны прокуратуры района указания по отстрелу собак дано не было», — сказал Хаёт Шамсутдинов.
Отстрел собак в СВТ «Бахор», рассказывают жители, начался на следующий день после обнаружения останков Стеллы Мирошниченко. По их словам, он продолжался два дня.
«Я как раз сидела с мужем на крыльце, когда стреляли. Был скулёж. Время примерно 14:30, 11 ноября. Я подумала, что стреляют сотрудники ОВД. Предположила, что собаки агрессивные какие-то, потому что со стороны реки нет-нет прибегали такие. Я подумала, сотрудники не смогли войти в дом покойной из-за собак. Высовываться на выстрелы мы не стали», — рассказала Эльмира Гумарова.
Жители СВТ «Бахор». Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».Жители СВТ «Бахор». Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».
«Когда я услышала выстрелы, подумала, что это был взрыв. Я была дома, — вспоминает Екатерина Змеинская. — Было очень страшно. Дрожали стёкла. Когда я вышла, мне стало ещё страшнее, потому что здесь были такие крики. Они стреляли как фашисты — из грузовика с прикрытым госномером. Они стреляли там, где дома, где люди. Многие соседи выпускают собак на улицу, они лежат у ворот».
Екатерина Змеинская. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».Екатерина Змеинская. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».
Сколько всего собак отстреляли в посёлке, жители не знают. По словам Эльмиры Гумаровой, помимо двух собак Змеинских, неизвестные застрелили щенков и собаку её соседа.
«Я камеры поднимала, но у меня этого кадра нет, потому что его участок чуть дальше. Но стрельба в жилом посёлке без предупреждения недопустима. Если бы нас предупредили: „Ребят, не можем справиться с этими собаками. Ситуация критическая, это крайняя мера“… Можно было бы элементарно сообщить [председателю СВТ] Виталику, чтобы он сообщил людям, потому что всё-таки стрельба в населённом пункте — абсолютно недопустимое явление», — сказала Эльмира Гумарова.
«Собак внутри дома, которые якобы ели тело, говорят, отловили и отвезли в Пскентскую ветеринарку. Но мы приезжали туда через два дня, их там не было», — отметил Андрей Змеинский.
Андрей Змеинский со спасёнными собаками. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».Андрей Змеинский со спасёнными собаками. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».
Сотрудник специализированного механизированного отряда по отлову бродячих животных при управлении благоустройства Пскентского района Джасур Расулов рассказал «Газете.uz», что в день отстрела он ездил в СВТ на отлов собак. Распоряжение на выезд он получил от своего начальства. Стрелявших он не знает.
Тот самый грузовик, из которого стреляли охотники. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».Тот самый грузовик, из которого стреляли охотники. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».
Начальник управления благоустройства района рассказал «Газете.uz», что от населения СВТ поступало много жалоб на бродячих собак. «Речи об отстреле не было. Мы отлавливали собак», — сказал глава РУБ.
Сотрудник «отлова» Джасур Расулов отметил, что отловил трёх собак и одну кошку, которые предположительно ели тело женщины. Животных он передал ветеринарной станции района.
Руководитель станции Вохид Шукуров рассказал «Газете.uz», что живых собак и кошку поместили в ангар, но плохо заперли дверь, поэтому животные сбежали. Вместе с ними на станцию привезли тела четырёх застреленных собак.
Андрей Змеинский у ангара, в котором содержат животных, на ветстанции Пскентского района.Андрей Змеинский у ангара, в котором содержат животных, на ветстанции Пскентского района.
«Есть письмо от ОВД. Нам поставили задачу сделать вскрытие мёртвых животных и отправить образцы пищеварительной системы в ветеринарную станцию Ташкентской области, чтобы там смогли проверить наличие человечины в органах животных. Мы не можем проверять мёртвых животных. Результаты исследования областная ветстанция должна была отправить в прокуратуру, которая ведёт следствие», — сказал Вохид Шукуров. Связаться с областной ветстанцией, чтобы узнать о результатах проверки, «Газете.uz» не удалось.
Напомним комментарий главы пресс-службы ГУВД Ташкентской области Бобура Туляганова, уже приведённый выше:
«Нам, лично мне, ничего об этом неизвестно. О том, что кто-то умирает дома или на улице и его труп съедают собаки, кошки, крысы — такого не было. И со случаем, где стреляли в собаку, никакой связи нет. Даже если такое было, информацию надо брать у прокуратуры, такими случаями занимается прокуратура. И со случаем, где стреляли в собаку, никакой связи нет».
Случайные собаки в пскентской «отловке». Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».Случайные собаки в пскентской «отловке». Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».
Существует поверье, что животное, раз попробовавшее мясо человека, начинает охотиться на людей, потому представляет опасность для населения. Однако главный ветеринарный врач Ташкентского зоопарка Махмуд Кузибаев в беседе с корреспондентом «Газеты.uz» опроверг эти стереотипы.
«Никакой опасности животные не представляют. Скорее всего, это уже был труп. Шакалы не нападают на живых людей, потому что они маленькие. Если у них безвыходное положение — голод, то могут напасть, конечно, особенно если стаей, но точно не в населённом пункте. В части кошек и собак это вообще исключено», — сказал Махмуд Кузибаев.
отлов, происшествия, пскентский район, собаки
Жители СВТ «Бахор» признают проблему бродячих собак. Однако в ней безусловно виноваты люди и безответственное отношение к животным.
«Проблема с собаками существует, и никто её не отрицает. Мы не говорим, что здесь бегают только несчастные Бобики, — говорит Эльмира Гумарова. — Большая часть потенциально опасных собак — у реки. Там в тугаях сидят „кони“. Что они там доедают — бог его знает. Говорят, череп погибшей нашли у реки. Хозяйская собака не потащит еду так далеко от дома».
Жители отмечают, что в местах обитания шакалов жить без собак невозможно.
«Мы слышим шакалов. Они крадут кур. Собаки решают проблему шакалов. И шакалов, если есть собака, отстреливать не нужно», — говорит председатель СВТ Виталий Ерёменко.
Удалённость СВТ «Бахор» от крупных населённых пунктов, близость к реке и сельскохозяйственным землям, по словам жителей, — идеальное место для тех, кто хочет избавиться от осточертевшего животного, не пачкая руки кровью. Жительница СВТ Алёна Каравайкина рассказала, что не раз находила мешки с котятами и щенками: люди приезжают на машинах и оставляют недавно родившихся животных, потому что не контролируют рождаемость.
«Я неоднократно говорила о том, что нужно наказывать хозяев. Есть проблема — и не только у нас, — что люди после сезона бросают собак. Заводят, а потом „наигрались“, — сказала Эльмира Гумарова. — Я здесь постоянно живу с марта. И я вижу, что собаки за сезон прибавились, вижу новые лица. Люди просто бросают собак и кошек. Нет ответственности, и это самая большая проблема. А потом эти собаки бегают, спариваются, и мы получаем неконтролируемую популяцию, которая уже несёт опасность. Я, например, по вечерам стараюсь на всякий случай не гулять по посёлку или не оказываться на улицах, где ходят незнакомые мне собаки. Проблема существует, и в ней виноваты прежде всего люди».
Кроме того, дачники могут уехать в город по завершении сезона и оставить свою собаку на улице, рассказали жители. Их стараются кормить, но отсутствие контроля за популяцией собак, приводит к их неконтролируемому размножению.
«Вся эта резонансная ситуация играет некую пользу, — считает Эльмира Гумарова. — Она очень остро подняла вопрос, что люди бросают этих собак, что люди не контролируют ни размножение, ни вакцинацию. Если Андрей [Змеинский] забирает собаку, он её вакцинирует, делает паспорта. И далее эта собака уже имеет какой-то свой путь, а не путь на улицу. Это поднимает вопрос закона о защите прав животных и приютах».
По словам Екатерины Змеинской, вместе с основательницей приюта для собак «Хаёт», расположенном в Кибрайском районе Ташкентской области, она хочет открыть филиал приюта в Пскенте. Пока она отвозит собак в Кибрай, но их количество в «Хаёт» уже перевалило за 10 тысяч. Условия в приюте критикуют многие зоозащитники, однако покуда в стране нет адекватного и гуманного контроля за размножением и жизнью бездомных животных, «Хаёт» остаётся меньшим из зол. В ноябре 2023 года приюту «Хаёт» обещали выделить землю под Чирчиком для строительства филиала, однако о начале работ даже не слышно.
В 2019 году «Газета.uz» разбирала работу системы отлова в Узбекистане. «Отловка» не стерилизует, не прививает и не кормит отловленных собак и кошек. При этом, согласно постановлению правительства, по которому работает «отловка», учреждение содержит животных лишь в течение 5 дней. Что с ними делать потом — неизвестно.
В 2019 году президент Узбекистана подписал постановление о совершенствовании деятельности, связанной с отловом и содержанием безнадзорных животных. Систему планировалось гуманизировать.
Тогда же был опубликован проект постановления правительства, подготовленный Госкомэкологии (ныне Минэкологии). В нем предлагалось реорганизовать отряды по отлову безнадзорных животных в службу спасения безнадзорных животных управлений благоустройства при хокимиятах, а также выделить земельные участки для строительства специализированных приютов.
Несмотря на эти планы, изменений в сфере совершенствования служб отлова животных и гуманизации их работы так и не произошло. «Отловка» продолжает работает по старому постановлению.