Ўзбекистондаги йирик корхоналарда газ қазиб олиш 2024 йил октябрь ойида 3,6 миллиард кубометргача қисқарди. Бу «Газета.uz» ўрганган президент ҳузуридаги Статистика агентлигининг саноат ишлаб чиқариши бўйича ҳисоботидан маълум бўлди.
Бу 2023 йилнинг октябрига (3,79 миллиард) нисбатан 5 фоизга (189,7 миллион кубометр) ва 2022 йилнинг сентябрига (4,23 миллиард) нисбатан 14,8 фоизга камдир.
Январь-октябрь ойларида қазиб олиш ҳажми 37,1 миллиард куб/метрни ташкил этди, бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 4,8 фоизга ёки 1,87 миллиард куб/метрга кам. 2019 йилнинг шу даврига (50,1 миллиард) нисбатан пасайиш 13 миллиард куб/метрни ташкил этди. Бу аҳоли томонидан газ истеъмолининг йиллик ҳажмидан (2022 йил учун) кўпдир.
Газ ишлаб чиқаришнинг пасайиши бир неча йилдан бери давом этмоқда. Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистонда электр энергиясининг 70−80 фоизи газ ёқиш ҳисобига ишлаб чиқарилади.
Статистика агентлиги яқинда йирик ва кичик корхоналар кесимида электр энергияси ишлаб чиқариш бўйича статистик маълумотларни эълон қилишни бошлади. 10 ой ичида ишлаб чиқаришнинг умумий ҳажми 4,7 фоизга ўсиб, 63,7 миллиарддан 66,6 миллиард кВт·соатга етди.
Аксарияти газда (шунингдек, кўмир ва ГЭСларда) ишлайдиган йирик энергия таъминоти корхоналарида электр энергияси ишлаб чиқариш октябрь ойида 5,52 миллиард кВт·соатга тушди, бу ўтган йилнинг октябрь ойига (6,1 миллиард) нисбатан деярли 600 миллион кВт·соат (-9,8 фоиз) камдир.
Январь-октябрь ойларида ишлаб чиқариш 58,8 миллиард кВт/соатгача камайди, бу 2023 йилнинг ўн ойлик кўрсаткичига нисбатан 6,7 фоизга ёки 4,2 миллиард кВт/соатга камдир.
Йўқотишлар қуёш ва шамол электр станцияларида электр энергияси ишлаб чиқариш билан қопланмоқда (генерациядаги улуши 11,6 фоизгача ошди) — 7,78 миллиард кВт·соат.
Ойлик нефть қазиб олиш 59,8 минг тоннага тушди (2023 йил октябрь ойига нисбатан -6,4 фоиз, ёки 4100 тонна кам).
10 ой ичида нефть ишлаб чиқариш 602 минг тоннагача (-7,2 фоиз ёки ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 46,4 минг тонна кам) пасайди.
Октябрь ойида 94,9 минг тонна автомобиль бензини ишлаб чиқарилди, бу 2023 йилнинг октябрига (100,3 минг) нисбатан 5,4 фоизга ёки 5,4 минг тоннага камдир. Ўн ойлик таққослашда ҳам пасайиш давом этиб, 1,09 миллион тоннани (-1,5 фоиз) ташкил этди. Умуман олганда, бензин ишлаб чиқариш кетма-кет учинчи ой пасаймоқда.
Ўтган ойда дизель ёнилғиси ишлаб чиқариш 78 минг тоннадан 81 минг тоннагача кўтарилиб (ўтган йилнинг октябрига нисбатан 3,8 фоиз), 2023 йилнинг январь-октябрь ойлари билан таққослаганда (йилма-йил) 0,6 фоизга ўсиш сақланиб қолмоқда — 858,8 минг тонна. 2023 йилнинг январь-октябрь ойлари билан таққослаганда (йилма-йил) 0,6 фоизга ўсиш сақланиб қолмоқда — 858,8 минг тонна.
Ойлик кўмир қазиб олиш рекордни янгилашда давом этиб, 1,02 миллион тоннага (+360,2 минг) етди, бу ўтган йилнинг октябрь ойига нисбатан 1,5 баравар кўпдир. Йил бошидан буён ишлаб чиқариш 24 фоизга ўсиб, 6,34 миллион тоннани ташкил этди.
«Ўзбекистон-2030» стратегиясига кўра, 2030 йилга қадар Ўзбекистонда газ қазиб олишни 62 миллиард кубометрга етказиш режалаштирилган (лекин сўнгги йилларда бу кўрсаткич пасаймоқда). Аввалроқ энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов агар Устюрт минтақасида геология-қидирув ишлари кутилган натижаларни бермаса, кўрсатилган йилга келиб импорт 10−11 миллиард кубометрга етиши мумкинлигини маълум қилганди.

Добыча газа на крупных предприятиях Узбекистана в октябре 2024 года сократилась до 3,6 млрд кубометров, следует из отчёта Агентства статистики при президенте о промышленном производстве, который изучила «Газета.uz».
Это на 5% (189,7 млн кубометров) меньше, чем в октябре 2023 года (3,79 млрд), и на 14,8% меньше, чем в октябре 2022 года (4,23 млрд).
Снижение производства газа продолжается уже несколько лет. Напомним, 70−80% электричества в Узбекистане вырабатывается за счёт сжигания газа.
Статагентство ранее начало публиковать статистику по выработке электроэнергии в разрезе крупных и малых предприятий. Общий объём производства за 10 месяцев вырос на 4,7% — с 63,7 млрд до 66,6 млрд кВт·ч.
Производство электричества на крупных предприятиях энергоснабжения, большинство из которых работают на газе (а также на угле и ГЭС), в октябре сократилось до 5,52 млрд кВт·ч, что почти на 600 млн кВт·ч (-9,8%) меньше, чем в октябре прошлого года (6,1 млрд).
За январь-октябрь производство уменьшилось до 58,8 млрд кВт·ч, что на 6,7%, или на 4,2 млрд кВт·ч, меньше десятимесячного показателя 2023 года.
Потери компенсируются выработкой электричества на солнечных и ветряных электростанциях (доля в генерации выросла до 11,6%) — 7,78 млрд кВт·ч.
Месячная добыча нефти упала до 59,8 тысячи тонн (-6,4%, или минус 4100 тонн, к октябрю 2023 года).
За 10 месяцев производство нефти снизилось до 602 тысячи тонн (-7,2%, или минус 46,4 тысячи тонн к аналогичному периоду прошлого года).
За октябрь было произведено 94,9 тысячи тонн автомобильного бензина, что по сравнению с октябрём 2023 года (100,3 тысячи) меньше на 5,4%, или на 5,4 тысячи тонн. В десятимесячном сравнении сокращение также продолжилось — 1,09 млн тонн (-1,5%). В целом выпуск бензина снижается третий месяц подряд.
В прошлом месяце производство дизельного топлива выросло с 78 тысячи до 81 тысяч тонн (+3,8% к октябрю прошлого года). При сравнении с январём-октябрём 2023 года (год к году) сохраняется рост на 0,6% — 858,8 тысячи тонн.
Месячная добыча угля продолжает обновлять рекорд — 1,02 млн тонн (+360,2 тысячи), что в 1,5 раза больше объёма за октябрь прошлого года. С начала года производство выросло на 24% — до 6,34 млн тонн.
Согласно стратегии «Узбекистан-2030», до 2030 года добычу газа в Узбекистане планируется довести до 62 млрд кубометров (но в последние годы она падает). Если геологоразведка в Устюртском регионе не даст ожидаемых результатов, то импорт к указанному году достигнет 10−11 млрд кубометров, заявил ранее министр энергетики Журабек Мирзамахмудов.