Президент ҳузуридаги Статистика агентлигининг «Газета.uz» ўрганган мамлакат ташқи савдоси ҳақидаги ҳисоботига кўра, январь-октябрь ойларида Ўзбекистон рекорд даражадаги 1,36 миллиард долларга газ импорт қилган.
Бу етказиб бериш ҳажми 561,7 миллион долларни ташкил этган 2023 йилнинг 10 ойидагига нисбатан 2,4 баробар (пул кўринишида) кўп. Бу ўтган йил давомида импорт қилинган газнинг умумий ҳажмидан (694,9 миллион доллар) ҳам қарийб 2 баробар кўп.
Январда «кўк ёқилғи» импорти 35,6 миллион долларни ташкил этган, февралда — 3,7 баробар кўп ёки 131,1 миллион доллар, мартда — 193,5 миллион доллар, апрелда — 102,6 миллион доллар, майда — 180,4 миллион доллар, июнда — 166,3 миллион доллар, июлда — 174,2 миллион доллар, августда — 168,3 миллион доллар, сентябрда — 126,3 миллион доллар. Статистика агентлиги етказиб беришнинг физик ҳажмини ошкор этмайди.
Октябрда 86,7 миллион долларлик газ етказиб берилди, бу 2023 йил октябрига (73,8 миллион доллар) нисбатан 17,4 фоизга кўп.
Ўзбекистон, шунингдек, ўтган йилга нисбатан кўпроқ газ экспорт қила бошлади. Етказиб бериш ҳажми 540,4 миллион долларга етди, бу ўтган йилнинг шу даврига (458,2 миллион доллар) нисбатан 17,9 фоизга кўп. Январда бу кўрсаткич 21 миллион долларни ташкил этди, февралда — 5,7 миллион доллар, мартда — 18,7 миллион доллар, апрелда — 6,9 миллион доллар, майда — 7,6 миллион доллар, июнда — 181,5 миллион доллар, июлда — 81,7 миллион доллар, августда — 81,7 миллион доллар, сентябрда — 74,7 миллион доллар.
Октябрда экспорт 60,9 миллион долларни ташкил этди, бу ўтган йилнинг октябрига (46,5 миллион доллар) нисбатан 1,3 баробар кўп. Ўзбекистон газни асосан Хитойга, шунингдек, Қирғизистон ва Тожикистонга етказиб бермоқда.
ХХР Бош божхона бошқармаси маълумотларига кўра, йил бошидан буён Хитойга ўзбек гази экспорти 587,9 миллион долларни ташкил этган, бу 2023 йил ўн ойлик кўрсаткичидан (470,3 миллион доллар) 25 фоизга кўп. Январда Хитой Ўзбекистондан 38,8 миллион долларлик газ импорт қилди, февралда — 18,6 миллион доллар, апрелда — 11,4 миллион доллар, майда — 85 миллион доллар, июнда — 81,1 миллион доллар, июлда — 69,2 миллион доллар, августда — 97,37 миллион доллар, сентябрда — 97,4 миллион доллар. Бунда ҳам физик ҳажмлар ошкор этилмаган.
Октябрь ойида Ўзбекистон газининг импорти 88,9 миллион долларни ташкил этди, бу 2023 йил сентябрига (42,38 миллион доллар) нисбатан қарийб 2,1 баравар кўп.
Бош вазир Абдулла Арипов 2020 йилнинг январида Ўзбекистон 2025 йилгача газ экспортини тўхтатиш ниятида эканини айтган эди. Газни қайта ишлаш, қўшимча қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кўпайтириш режалаштирилаётгани таъкидланган.
2022 йилда «Ўзтрансгаз»нинг собиқ раҳбари Бехзот Нарматов Ўзбекистон 2025−2026 йилларда газ экспортини бутунлай тўхтатиши мумкинлигини таъкидлаган эди. Ўшанда мамлакатда ишлаб чиқарилган газнинг 10 фоизга яқини Хитойга экспорт қилинар эди.
Январь-октябрь ойларида қазиб олиш ҳажми 37,1 миллиард куб/метрни ташкил этди, бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 4,8 фоизга ёки 1,87 миллиард куб/метрга кам. 2019 йилнинг шу даврига (50,1 миллиард) нисбатан пасайиш 13 миллиард куб/метрни ташкил этди. Бу аҳоли томонидан газ истеъмолининг йиллик ҳажмидан (2022 йил учун) кўп.
2023 йил октябрь ойидан бошлаб Ўзбекистон Россия газини Қозоғистон ҳудуди орқали тескари режимда импорт қилмоқда. РФдан газ импорти ҳажмини ошириш учун магистрал газ тизимини модернизация қилишга 500 миллион доллар сармоя киритиш режалаштирилаётгани маълум қилинганди. Лойиҳа мамлакатнинг энергетик хавфсизлигини таъминлаш, мавсумий нотекис истеъмолни қоплаш учун қўшимча газ ҳажмлари ва ушбу ёқилғини етказиб берувчи кафолатланган манбалар диверсификациясида муҳим аҳамиятга эга, деб аталмоқда.
«Ўзбекистон-2030» стратегиясига кўра, 2030 йилга қадар Ўзбекистонда газ қазиб олишни 62 миллиард кубометрга етказиш режалаштирилган (лекин сўнгги йилларда бу кўрсаткич пасаймоқда). Аввалроқ энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов агар Устюрт минтақасида геология-қидирув ишлари кутилган натижаларни бермаса, кўрсатилган йилга келиб импорт 10−11 миллиард кубометрга етиши мумкинлигини маълум қилганди.

За январь-октябрь Узбекистан импортировал газ на рекордные 1,36 млрд долларов США, следует из отчёта о внешней торговле страны Агентства статистики при президенте, который изучила «Газета.uz».
Это в 2,4 раза больше (в денежном выражении), чем за 10 месяцев 2023 года, когда объём поставок составил 561,7 млн долларов. Это также почти в 2 раза превышает общий объём импорта газа за весь прошлый год (694,9 млн долларов).
В январе импорт «голубого топлива» составил 35,6 млн долларов, в феврале — в 3,7 раза больше, или 131,1 млн долларов, в марте — 193,5 млн долларов, в апреле — 102,6 млн долларов, в мае — 180,4 млн долларов, в июне — 166,3 млн долларов, в июле — 174,2 млн долларов, в августе — 168,3 млн долларов, в сентябре — на 126,3 млн долларов. Физические объёмы поставок Агентство статистики не раскрывает.
В октябре поставлено газа на 86,7 млн долларов, что на 17,4% больше, чем в октябре 2023 года ($73,8 млн).
Узбекистан также стал экспортировать больше газа, чем в прошлом году. Поставки достигли 540,4 млн долларов, что на 17,9% больше, чем за аналогичный период прошлого года (458,2 млн долларов). В январе этот показатель составил 21 млн долларов, в феврале — 5,7 млн долларов, в марте — 18,7 млн долларов, в апреле — 6,9 млн долларов, в мае — 7,6 млн долларов, в июне — 181,5 млн, в июле — 81,7 млн долларов, в августе — 81,7 млн долларов, в сентябре — 74,7 млн долларов.
В октябре объём экспорта составил 60,9 млн долларов, что в 1,3 раза больше показателя за октябрь прошлого года ($46,5 млн). Узбекистан поставляет газ в основном в Китай, а также в Кыргызстан и Таджикистан.
По данным Главного таможенного управления КНР, импорт Китаем узбекского газа с начала года составил 587,9 млн долларов, что на 25% больше десятимесячного показателя 2023 года (470,3 млн долларов). В январе Китай импортировал газ из Узбекистана на 38,8 млн долларов, в феврале — на 18,6 млн, в апреле — 11,4 млн, в мае — 85 млн, в июне — 81,1 млн, в июле 69,2 млн долларов, в августе — 97,37 млн долларов, в сентябре — 97,4 млн долларов. Физические объёмы также не раскрываются.
В октябре импорт узбекского газа достиг 88,9 млн долларов, что почти в 2,1 раза больше, чем за октябрь 2023 года (42,38 млн долларов)
Премьер-министр Абдулла Арипов в январе 2020 года заявил, что Узбекистан намерен прекратить экспорт газа к 2025 году. Он отмечал, что намечено перерабатывать газ и увеличивать производство продукции с добавленной стоимостью.
В 2022 году бывший глава «Узтрансгаза» Бехзот Нарматов отмечал, что Узбекистан может полностью прекратить экспорт газа к 2025−2026 году. Тогда около 10% добываемого в стране газа экспортировалось в Китай.
Объём добычи газа за 10 месяцев составил 37,1 млрд кубометров, что на 4,8%, или 1,87 млрд кубометров, меньше, чем за аналогичный период прошлого года. По сравнению с аналогичным периодом 2019 года (50,1 млрд), падение составило 13 млрд кубометров. Это превышает годовой объём потребления газа населением (за 2022 год).
С октября 2023 года Узбекистан импортирует газ из России через территорию Казахстана в реверсном направлении. Сообщалось о планах вложить 500 млн долларов для модернизации магистральной газовой системы для увеличения объёмов импорта газа из РФ. Проект назывался важным в обеспечении энергетической безопасности страны, дополнительных объёмов газа для покрытия сезонных неравномерностей потребления и диверсификации гарантированных источников поставок этого топлива.
Согласно стратегии «Узбекистан-2030», до 2030 года добычу газа в Узбекистане планируется довести до 62 млрд кубометров (но в последние годы она падает). Если геологоразведка в Устюртском регионе не даст ожидаемых результатов, то импорт к указанному году достигнет 10−11 млрд кубометров, говорил министр энергетики Журабек Мирзамахмудов.