Германия мудофаа вазири Борис Писториус 2025 йил февраль ойида бўлиб ўтадиган сайловларда Германия Социал-демократик партиясидан (ГСДП) канцлерликка номзодини кўрсатишдан бош тортди, деб ёзмоқда Reuters. Бир партиялилар Писториусни ўз номзодини қўйишга чақирганди.
«Мен ҳозиргина партиямиз раҳбариятига ва парламент гуруҳига федерал канцлер лавозимига номзодимни қўймаслигимни айтдим, — деди Писториус. — Бу менинг суверен ва тамомила шахсий қарорим». Вазир Шольцни «ажойиб канцлер» деб ҳисоблашини қўшимча қилди. Видеомурожаат кеча кечқурун ГСДП ижтимоий тармоқларида эълон қилинди.германия, олаф шольц
Борис Писториус. Фото: bmvg.de.
ГСДП раҳбарияти келаси ҳафтада Шольцни канцлер лавозимига расман номзод қилиб кўрсатишни режалаштирмоқда.
Анъанага кўра, Германияда амалдаги канцлер ўз партиясини янги сайловларда бошқаради. Собиқ канцлер Ангела Меркель кетма-кет тўрт марта ғалаба қозонган. Аммо икки йил аввал Мудофаа вазирлиги раҳбари лавозимини эгаллаганидан бери мамлакатдаги энг оммабоп сиёсатчига айланган Писториусга ГСДПда устунлик берилди.
Шольц бошчилигидаги СДП умуммиллий сўровларда 15 фоизга яқин овоз тўплади, бу партиянинг 2021 йилги сайловлардаги натижасидан 10 фоизга паст. Ўнг марказчи Христиан-демократик иттифоқ (ХДИ) 33% ва ўта ўнг «Германия учун альтернатива» (ГУА) 18% билан ундан юқори натижа кўрсатди.
Шольц, шунингдек, INSA институти томонидан тузилган энг оммабоп 20 нафар немис сиёсатчиси рейтингида охирги ўринни эгаллади, Писториус эса биринчи ўринни банд этди.
Шольцнинг етакчилигига шубҳалар биринчи бўлиб минтақавий амалдорлар томонидан очиқ муҳокама қилинди. «Содда қилиб айтганда, бизда икки номзод бор: бири Германиядаги энг оммабоп сиёсатчи, иккинчиси эса бунинг акси — оммабоплиги энг кам бўлган сиёсатчи. Аслида, бу ҳаммасини айтиб турибди», — деди Financial Times нашрига СДП аъзоси бўлган Майфельд шаҳри мэри Максимилиан Мумм.
Reuters нашрининг хабар беришича, Шольцнинг атрофидагилар, қийин вазиятларда канцлернинг «ишончли шахс» сифатидаги обрўсини инобатга олган ҳолда, у ҳали ҳам ғалаба қозониши мумкинлигига ишонч билдирмоқда.
Шольцнинг ўзи аввалроқ сайлов пойгасидан четлашмаслигини айтган ва қуйи рейтингларни яхшироқ натижага эришиш учун мотивация деб атаган.

Министр обороны Германии Борис Писториус отказался выдвигать свою кандидатуру в канцлеры от Социал-демократической партии Германии (СДПГ) на запланированных на февраль 2025 года выборах, передаёт Reuters. Однопартийцы призывали Писториуса баллотироваться на фоне непопулярности действующего канцлера ФРГ Олафа Шольца.
«Я только что сообщил руководству нашей партии и парламентской группы, что не буду баллотироваться в качестве кандидата на пост федерального канцлера, — сказал Писториус. — Это моё суверенное и полностью личное решение». Министр добавил, что считает Шольца «выдающимся канцлером». Видеообращение было опубликовано в социальных сетях СДПГ накануне вечером.
Борис Писториус. Фото: bmvg.de.
Руководство СДПГ на следующей неделе планирует официально выдвинуть Шольца на пост канцлера, сообщил Reuters источник в партии.
Традиционно в Германии действующий канцлер возглавляет свою партию на новых выборах, поясняет агентство. Бывший канцлер Ангела Меркель выиграла четыре срока подряд. Но внутри СДПГ отдавали предпочтение Писториусу, который стал самым популярным политиком в стране с тех пор, как занял пост главы Минобороны два года назад.
В общенациональных опросах СДПГ под руководством Шольца набирает около 15%, что на 10% ниже результата партии на выборах 2021 года. Её опережают правоцентристский Христианско-демократический союз (ХДС) с 33% и крайне правая «Альтернатива для Германии» (АДГ) с 18%.
Шольц также занял последнюю строчку в рейтинге 20 популярнейших немецких политиков, составленном институтом INSA, первое место — у Писториуса.
Первыми публично сомнения в лидерстве Шольца начали обсуждать региональные чиновники. «Проще говоря, у нас есть два возможных кандидата: один — самый популярный политик в Германии, а другой — наименее популярный политик. По сути, этим все сказано», — сказал Financial Times Максимилиан Мумм, мэр города Майфельд, входящий в СДПГ.
Окружение Шольца, однако, по-прежнему уверено, что канцлер все ещё может победить, учитывая его репутацию «надёжной руки» в трудные времена, отмечает Reuters.
Сам Шольц ранее отказался сняться с выборов и назвал низкие рейтинги мотивацией добиться лучшего результата.