Энергетика вазирлиги Ўзбекистондаги иссиқхона хўжаликларига газ етказиб беришда чекловлар мавжудлигини рад этди.
21 ноябрь куни молиячи Отабек Бакиров газдан узилган иссиқхоналар сомон ва шиналар ёқаётгани, пропан ишлаб чиқаришга газ йўқлиги, газ экспорти эса, аксинча, ўсиб бораётгани ҳақида ёзди.
Вазирлик 26 сентябрьдаги президент қарорига (ПҚ-339) асосланиб, иссиқхоналар табиий газдан фақат ўз вақтида тўлов қилинган тақдирда фойдаланиши мумкинлигини маълум қилди.
«Иссиқхоналар учун газ етказиб беришда ҳеч қандай чекловлар йўқ. Яъни, иссиқхона эгалари белгиланган тўловларни амалга оширган ҳолда табиий газдан фойдаланиш имкониятига эга», — дейилади хабарда.
Октябрь, ноябрь ва декабрь ойларида иссиқхоналарга газ учун аввалги 100 фоиз ўрнига, 50 фоизлик олдиндан тўловни амалга оширишга рухсат берилди. Шунингдек, улар электр ва газ узилишлари ҳақида олдиндан хабардор қилиниши керак.
Аввалроқ Тошкент тумани ҳокимлиги ва Экология бошқармаси иссиқхоналарда фильтрлар мавжудли бўйича ўрганиш ўтказган. Хусусан, 10−14 ноябрь кунлари ишчи гуруҳ 25 гектар майдонда жойлашган 38 та иссиқхонани ўрганган. Аниқланишича, 29 та иссиқхона (19 гектар) ўз фаолиятини давом эттирмоқда, 9 таси эса ишлашни тўхтатган. 17 та иссиқхонада бодринг ва помидор, 9 тасида гуллар, 2 тасида кўкатлар, 1 тасида лимон етиштирилмоқда. Иссиқхоналарнинг 26 таси кўмир билан, 3 таси эса табиий газ билан иситилмоқда.
Улардан фақат 6 та иссиқхонада экологик экспертиза хулосалари мавжуд ва 7 тасида фильтрлар ўрнатилган.
Иссиқхонада дудбурондан фойдаланиш қоидаларини бузган жами 3 та иссиқхона эгаларига жарима қўлланилди, 9 тасининг фаолиятини тўхтатиш бўйича Иқтисодий судга даъво аризалари киритилди, 29 та фаолият юритиб келаётган иссиқхоналар эгалари давлати стандарти талабларига жавоб берадиган чанг-газ тозалаш ускуналарини ўрнатмаган тақдирда, қонуний жавобгарликка тортилишлари ҳақида огоҳлантирилди.
Молиячи Отабек Бақировнинг таъкидлашича, иссиқхоналарга узлуксиз газ таъминоти ваъда қилинган бўлса-да, муаммонинг асли сабаби газ етишмовчилигида. Оқибатда, улар кўмир, шина, чиқинди ва бошқа кўп тутун чиқарадиган маҳсулотлардан фойдаланишга мажбур бўлмоқда.

Министерство энергетики Узбекистана опровергло наличие ограничений на поставку газа тепличным хозяйствам в стране.
21 ноября финансист Отабек Бакиров сообщил, что теплицы, отключённые от газа, сжигают солому и шины для обогрева, производство пропана остановлено из-за нехватки газа, а экспорт газа, напротив, стремительно растёт.
Минэнерго со ссылкой на постановление президента от 26 сентября (ПП-339) сообщило, что теплицы могут использовать природный газ при условии своевременной оплаты.
«Нет никаких ограничений на поставку газа для них. То есть, владельцы теплиц имеют возможность использовать природный газ, производя установленные платежи», — говорится в сообщении.
В октябре, ноябре и декабре теплицам разрешили проводить 50-процентную предоплату за газ вместо предыдущих 100%. Их также должны заранее уведомлять об отключениях электричества и газа.
Ранее хокимият Ташкентского района и экологии провели изучение теплиц на наличие фильтров. С 10 по 14 ноября рабочая группа обследовала 38 теплиц, которые расположены на площади 25 га. Установлено, что 29 из них (19 га) продолжают функционировать, а 9 прекратили деятельность. В 17 теплицах выращиваются огурцы и помидоры, в 9 — цветы, в 2 — зелень, и в 1 — лимоны. Для отопления 26 теплиц используется уголь, а для 3 — природный газ.
Только 6 теплиц имеют заключения экологической экспертизы, и лишь в 7 установлены фильтры.
За нарушение правил эксплуатации дымоходов владельцам 3 теплиц были выписаны штрафы. В отношении 9 теплиц поданы исковые заявления в экономический суд о прекращении их деятельности. Владельцы 29 функционирующих теплиц предупреждены о привлечении к ответственности, если они не установят пыле- и газоочистительное оборудование, соответствующее государственным стандартам.
Финансист Отабек Бакиров отметил, что корнем проблемы является отсутствие газа, хотя теплицам обещали бесперебойное газоснабжение, из-за чего они вынуждены использовать уголь, шины, помёт и другие дымящие вещества.
Напомним, для экономии газа правительство приняло решение о переводе части теплиц, цементных и кирпичных заводов, детсадов, школ и больниц на угольное топливо. В 2023 году ожидалось перевести на уголь 5407 соцобъектов, 1147 теплиц и 250 заводов.