Тошкент шаҳрининг Яккасарой туманидаги Аския бозори ҳудуди, бино ва иншоотлари сотувга қўйилди. Бу ҳақда E-auksion платформасида маълум қилинди.
Объектнинг умумий майдони 1,83 гектар бўлиб, шундан 0,68 гектарда бинолар жойлашган. Бино ва иншоотларнинг умумий майдони 7439 квадрат/метрни ташкил этади.
Объект Шота Руставели ва Шоҳжаҳон кўчалари оралиғидаги Ракат мавзесида, Дўстлик боғи (собиқ Бобур боғи) яқинида жойлашган.
Аукционга бозор бинолари ва унинг остидаги ер участкасидан фойдаланиш ҳуқуқи қўйилмоқда. Real Excellent Valuation компаниясининг 1 июлдаги ҳисоботига кўра, бино ва иншоотларнинг бозор қиймати 9 миллиард сўмга, ер участкасидан доимий фойдаланиш ҳуқуқи эса 180 миллиард сўмга баҳоланган.
Бозор акциядорлари лотни бошланғич қиймати 214,85 миллиард сўм (тахминан 16,8 миллион АҚШ доллари) бўлган (ҚҚС билан) савдоларга чиқаришди. Аукцион 20 декабрь куни соат 10:00 да ўтказилади.
Бўлажак харидор бозор фаолиятини сақлаб қолган ҳолда уни қайта қуриши ва ҳудудда замонавий савдо-маиший мажмуа, жумладан, майдони камида 3000 квадрат/метр бўлган экобозор, 1200 квадрат/метрлик музлаткичли омбор ва биринчи қаватда камида 400 та автомобилга мўлжалланган тўхташ жойи барпо этиши шарт бўлади.
Қурилиш тугагач, тадбиркор бозор акциядорларига уларнинг қийматидан қатъи назар, умумий майдони 42 сотих бўлган экобозор, музлаткичли омбор ва автотураргоҳни топшириши керак. Натижада қолган 1,4 гектар майдонни ўз хоҳишига кўра тасарруф эта олади.
Бош режа (лойиҳа концепцияси) қурилиш ишлари бошлангунга қадар Тошкент шаҳар ҳокимлиги билан албатта келишилиши лозим. Бунда ҳудудда жойлашган қишлоқ хўжалиги бозори лойиҳа доирасида фақат ишлар бошланганидан сўнг далолатнома асосида бошқа жойга кўчирилиши мумкин.
Мажмуада қурилиш ишлари қишлоқ хўжалиги бозори фаолиятига таъсир кўрсатмасдан, унинг тўлиқ функционаллигини сақлаган ҳолда амалга оширилиши лозим. Шундан сўнг қурилиш якунлангач, уни босқичма-босқич экобозор ҳудудига кўчириш режалаштирилган.
Шунингдек, инвестор бозор ҳудудидаги хусусий мулк эгалари билан музокаралар олиб бориши ва компенсациялар бериши ёки улар билан келишилган ҳолда тенг қийматли майдонлар ажратиши шарт бўлади.
Эътиборлиси, Аския бозори акциядорлари 30 сентябрь куни йиғилиш ўтказиб, бозор ҳудуди ва биноларини 214,85 миллиард сўмга аукционга чиқаришга қарор қилган. Бироқ бу ҳақда фақат 21 ноябрь куни муҳим маълумот эълон қилинди. Хусусий акциядорлардан акцияларни қайтариб сотиб олиш режалаштирилган (уларнинг улуши тахминан 4 фоизни ташкил қилади).
16 ноябрь куни Яккасарой тумани ҳокимлиги томонидан бозорни қайта қуриш лойиҳаси тақдим этилганди. Туман ҳокими Нилуфар Аллабергенованинг айтишича, бозор замонавий талабларга жавоб бермайди, савдо расталарининг очиқда жойлашгани ноқулай об-ҳаво шароитида ташриф буюрувчиларга ноқулайлик туғдирмоқда, автотураргоҳ, бозорга кириш ва чиқиш билан боғлиқ муаммолар мавжуд.
Фото: Яккасарой тумани ҳокимлиги ахборот хизматиФото: Яккасарой тумани ҳокимлиги ахборот хизмати
Унинг сўзларига кўра, ҳозирда эскирган бозорни қайта қуриш бўйича музокаралар олиб борилмоқда ва бир нечта инвесторлар ўз таклифларини тақдим этишган. Лойиҳа доирасида 150 миллион доллар тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни ўзлаштириш режалаштирилган. Тўрт юлдузли меҳмонхона ва йирик савдо маркази қурилиши кўзда тутилган.
Ҳудудда яшил зона ташкил этилиши, ўриндиқлар, эскалаторлар, велосипедлар тўхташ жойлари ўрнатилиши, ҳожатхоналар ташкил этилиши, Wi-Fi зонаси фаолият кўрсатиши кутилмоқда.

На продажу выставили территорию, здания и сооружения рынка «Аския» в Яккасарайском районе Ташкента, сообщается на платформе E-auksion.
Общая площадь объекта составляет 1,83 гектара, на 0,68 га расположены здания. Площадь зданий и сооружений достигает 7439 кв. м.
Объект расположен на массиве Ракат между улицами Шота Руставели и Шахджахан, недалеко от парка Дружбы (бывший парк имени Бабура).
На аукцион выставляются здания рынка и право пользования земельным участком под ним. Согласно отчёту компании Real Excellent Valuation от 1 июля, рыночная стоимость зданий и сооружений оценена в 9 млрд сумов, а постоянное право пользования земельным участком — в 180 млрд сумов.
Акционеры рынка выставили лот на торги со стартовой стоимостью 214,85 млрд сумов (около $16,8 млн), включая НДС. Аукцион пройдёт 20 декабря в 10:00.
Будущий покупатель должен будет провести реконструкцию рынка, сохранив его деятельность, и создать на его территории современный торгово-бытовой комплекс, в том числе экобазар площадью не менее 3000 кв. м., холодильный склад на 1200 кв. м. и автостоянку на первом этаже на минимум 400 машиномест.
После строительства предприниматель должен передать акционерам рынка экорынок, холодильный склад и автостоянку на общей площади 42 соток независимо от их стоимости. В результате он сможет распоряжаться остальными 1,4 га по своему усмотрению.
Генеральный план (концепция проекта) подлежит обязательному согласованию с хокимиятом Ташкента до начала строительных работ. При этом сельскохозяйственный рынок, находящийся на территории, может быть перенесён в другое место в пределах проектной зоны только после начала работ на основании акта.
При этом строительные работы на комплексе должны проводиться без влияния на деятельность сельскохозяйственного рынка с сохранением его полной функциональности. После этого планируется его поэтапный перенос в зону экорынка после завершения его строительства.
Инвестор также будет обязан провести переговоры с владельцами частной собственности на территории рынка и предоставит компенсации либо выделить эквивалентные площади по согласованию с ними.
Примечательно, что акционеры рынка «Аския» провели собрание 30 сентября, где решили выставить территорию и здания рынка на аукцион за 214,85 млрд сумов. Однако существенный факт об этом был раскрыт только 21 ноября. Планируется провести обратный выкуп акций у частных акционеров (их доля составляет около 4%).
16 ноября хокимият Яккасарайского района презентовал проект реконструкции рынка. Районный хоким Нилуфар Аллабергенова сообщила, что рынок не отвечает современным требованиям, расположение торговых рядов на открытом воздухе создаёт неудобства для посетителей в плохую погоду, имеются проблемы с парковкой, въездом и выездом с рынка.
Презентация хокимията Яккасарайского района.
По её словам, сейчас ведутся переговоры о перестройке устаревшего рынка и что несколько инвесторов представили свои предложения. В рамках проекта планируется освоить 150 млн долларов прямых иностранных инвестиций. Намечено строительство четырёхзвёздочного отеля и крупного торгового центра.
Ожидается, что на территории будет создана зелёная зона, установлены скамейки, эскалаторы, велопарковки, организованы туалеты, будет действовать Wi-Fi зона.