Бирлашган Араб Амирликларида 21 ноябрь куни бедарак йўқолган раввин Зви Коганнинг жасади топилди, дея хабар берди Исроил расмийлари.
«Зви Коганнинг ўлдирилиши жиноий антисемитик терактдир. Исроил барча воситаларни ишга солади ва унинг ўлимида айбдор бўлган жиноятчиларни жавобгарликка тортади», — дейилади Исроил бош вазири ва Ташқи ишлар вазирлиги қўшма баёнотида.
28 ёшли Коган Абу-Дабидаги «Хобод» яҳудий диний ҳаракатининг вакили бўлган. У Дубайда йўқолган, у ерда кошер маҳсулотлари дўкони эгаси бўлган, дея аниқлик киритди The Times of Israel. Унинг жасади Абу-Дабидан тахминан 150 км узоқликда Уммон билан чегарадош Ал-Айн шаҳрида топилган.
Исроилнинг Ynet нашрига кўра, Ал-Айнда раввиннинг ташлаб кетилган машинаси ҳам топилган. Портал Исроил махсус хизматларидаги манбаларга таяниб, Коган, эҳтимол, «Эрон томонидан юборилган ўзбек террористик ячейкаси» томонидан ўғирлаб кетилгани ва ўлдирилганини ёзади.
Тергов маълумотларига кўра, «уч нафар ўзбекистонлик агент» Коган дўконни тарк этгач, уни кузатган ва ўлдириб бўлгач, Туркияга қочиб кетган.
Haaretz газетаси Исроил махсус хизматларидаги манбаларга таяниб, Коганнинг ўлдирилиши учун масъул бўлган ячейка аъзолари Ўзбекистон фуқаролари эканини маълум қилди.
Wall Street Journal ҳам тергов билан таниш манбага таяниб, Исроил Эрон билан алоқада бўлган Ўзбекистон фуқароларини Коганни ўғирлаш ва ўлдиришда гумон қилаётгани ҳақида ёзмоқда. Нашр суҳбатдошининг айтишича, «баъзи гумонланувчилар» Туркияга қочиб кетган.
Шу билан бирга, Reuters БАА Ички ишлар вазирлигига таяниб, мамлакатлар ҳукумати раввинни ўлдиришда гумон қилинган уч кишини ҳибсга олганини маълум қилди. Баёнотда гумон қилинувчилар ҳақида маълумот келтирилмаган ва уларга айблов қўйилгани ёки қўйилмагани айтилмаган, аммо расмийлар «жамият барқарорлигига таҳдид солувчи ҳар қандай ҳаракат ёки уринишларга» жавоб бериш учун барча қонуний ваколатлардан фойдаланаётгани таъкидланган.
Эроннинг БААдаги элчихонаси Коганни ўлдиришга Эроннинг алоқадорлиги ҳақидаги айбловларни қатъиян рад этишини маълум қилди, дея аниқлик киритди агентлик.

В Объединённых Арабских Эмиратах накануне обнаружено тело раввина Цви Когана, пропавшего без вести 21 ноября, сообщили власти Израиля.
«Убийство Цви Когана является преступным антисемитским терактом. Государство Израиль будет действовать всеми возможными способами и привлечёт к ответственности преступников, виновных в его смерти», — говорится в совместном заявлении канцелярии премьер-министра и МИД Израиля.
28-летний Коган был представителем иудейского религиозного движения «Хабад» в Абу-Даби. Он пропал в Дубае, где владел магазином кошерных продуктов, уточняет The Times of Israel. Его тело было найдено в городе Аль-Айн, граничащем с Оманом, примерно в 150 км от Абу-Даби.
По данным израильского издания Ynet, в Аль-Айне также нашли брошенный автомобиль раввина. Портал со ссылкой на источники в спецслужбах Израиля пишет, что Коган был, вероятно, похищен и убит «узбекской террористической ячейкой, которую направил Иран».
По версии следствия, «трое узбекских агентов» следили за раввином после того, как он вышел из магазина, а после его убийства бежали в Турцию.
Газета Haaretz со ссылкой на источники в израильских спецслужбах сообщила, что члены ячейки, ответственные за убийство Когана, были гражданами Узбекистана.
О том, что Израиль подозревает в похищении и убийстве Когана граждан Узбекистана, имеющих связи с Ираном, пишет и Wall Street Journal со ссылкой на источник, знакомый с расследованием. Собеседник издания заявил, что «некоторые из подозреваемых» предположительно сбежали в Турцию, где нашли их автомобили.
Тем временем, Reuters со ссылкой на министерство внутренних дел ОАЭ сообщило, что власти стран арестовали троих подозреваемых в убийстве раввина. В заявлении ведомства не приводится информация о подозреваемых и не сообщается, предъявлены ли им обвинения, но отмечается, что власти используют все законные полномочия для реагирования «на любые действия или попытки, угрожающие стабильности общества».
Посольство Ирана в ОАЭ заявило, что «категорически отвергает обвинения в причастности Ирана к убийству» Когана, уточняет агентство.