Шавкат Мирзиёев 23 ноябрь куни Тошкент шаҳрининг Янгиҳаёт туманида қурилаётган «Янги авлод» махсус саноат зонасига ташрифи чоғида бу каби лойиҳалар пойтахт учун муҳимлигини таъкидлади.
«Бу лойиҳалар бизга ҳаводек керак. Бунақа саноат зонаси ҳар бир районда иккита, учта, тўртта, бештадан бўлса, ана шунда Тошкент ҳақиқий, биз кутгандек саноат зонасига айланади. Агар инвесторларни „сиз“ демасак, биз мана шу 200 миллиард долларга [ЯИМ — таҳр.] чиқолмаймиз. Тошкент намуна бўлиши керак. Тошкент 10 миллиард доллар инвестиция қилиши керак», — деди давлат раҳбари.
«Ўзбекистон 24» телеканали сюжетида қайд этилишича, президент саноатни шаҳар марказидан олиб ташлаш ҳақида ҳам кўрсатма берган.
Хитойнинг China CAMC Engineering (CAMCЕ) компанияси Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари компания саноат зонаси инфратузилмасини қуриш ва унинг асосий инвесторларидан бирига айланишни режалаштираётганини айтди.
Президент матбуот хизмати CAMCE саноат зонасини бошқариши, инвесторларни жалб қилиши ва инфратузилмани ривожлантиришини ҳам хабар қилди.
Компания вакилининг айтишича, саноат зонаси озиқ-овқат, автомобилсозлик ва тўқимачилик саноати ҳамда электротехника маҳсулотлари ишлаб чиқариш соҳаларидан хитойлик инвесторларни жалб этишни режалаштирмоқда. Унга кўра, 40 дан ортиқ компания қизиқиш билдирган.
CAMCE ва «Янги авлод» саноат зонаси бошқаруви дирекцияси қўшма корхона ташкил этиш ниятида.
саноат зонаси, тошкент, шавкат мирзиёев, янги авлод
Хитойнинг JAC Motors компаниясининг Марказий Осиё бўйича директори Ю Аннинг айтишича, компания заводи саноат зонасининг 30 гектарида жойлашган бўлиб, йилига 50 минг микроавтобус ишлаб чиқариш қувватига эга бўлади. Илк маҳсулотларнинг чиқарилиши 2025 йилнинг иккинчи чорагига кутилмоқда. Лойиҳа қиймати 135 миллион долларга баҳоланмоқда.
Зона ҳудудида лабораториялар, илмий марказлар, конференция хоналари ва савдо майдончаларини ташкил этиш режалаштирилган. Шунингдек, дуал таълимга эга ўқув маркази яратилиб, саноат корхоналари учун мутахассислар тайёрланади.
Ҳудудда озиқ-овқат саноати, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, электротехника, машинасозлик ва кимё маҳсулотлари каби соҳаларда умумий қиймати 1 миллиард 375 миллион доллар бўлган 47 та лойиҳани амалга ошириш режалаштирилмоқда. Мазкур корхоналарда 12 мингга яқин янги иш ўринлари яратилиши кутилмоқда.
Президентнинг таъкидлашича, ҳудуддаги корхоналар етакчи халқаро брендлар билан ҳамкорликда ишлайди. DP World, JAC Motors, Krantas, Acec Japan, East Can Solutions, EAS и Evyap каби корхоналар экспортга йўналтирилган юқори қўшимча қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқаришни режалаштирмоқда.
Президент февраль ойида дастлаб 664,5 гектар майдонни эгаллаши керак боʻлган «Янги авлод» махсус индустриал зонасини ташкил этиш лойиҳасини маʼқуллаган эди . Саноат зонасининг бошқалардан фарқи шундаки, ҳар бир гектар эгаллаган майдондан келиб чиқиб, иштирокчилар учун маҳсулот ишлаб чиқариш учун алоҳида шартлар белгилаб берилади.
Президент февраль ойида Тошкент шаҳри Янгиҳаёт туманида дастлаб 664,5 гектар майдонни эгаллаши керак бўлган «Янги авлод» махсус саноат зонаси ташкил этиш лойиҳасини тасдиқлаганди. Унинг бошқалардан фарқи шундаки, эгаллаб турган майдонидан келиб чиқиб, иштирокчилар учун маҳсулот ишлаб чиқаришда алоҳида шартлар белгиланади.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 23 ноября во время посещения строящейся специальной промышленной зоны «Янги авлод» («Новое поколение») в Янгихаётском районе Ташкента отметил важность подобных проектов для столицы.
«Такие проекты нужны нам как воздух. Если в каждом районе будет по два, по четыре, по пять таких зон, Ташкент превратится, как мы ожидаем, в настоящую промышленную зону. Если мы не будем обращаться к инвестору на „вы“, мы не сможем достичь уровня ВВП в 200 млрд долларов. Ташкент должен стать примером в этом направлении. Ташкент должен привлечь 10 млрд долларов инвестиций», — сказал глава государства.
В сюжете телеканала «Узбекистан 24» отмечалось, что президент также поручил вывести промышленность из центра города.
Руководитель представительства китайской China CAMC Engineering (CAMCЕ) в Узбекистане сообщил, что компания планирует построить инфраструктуру промышленной зоны и стать одним из её основных инвесторов.
Пресс-служба президента также сообщила, что CAMCE займётся управлением промзоной, привлечением инвесторов и развитием инфраструктуры.
Представитель компании рассказал, что в промзону планируется привлечь китайских инвесторов из сферы пищевой переработки, автомобильной и текстильной промышленности, а также производства электротехнической продукции. По его слова, интерес выразили более 40 компаний.
CAMCE и Дирекция по управлению промышленной зоной «Янги авлод» намерены создать совместную компанию.
промзона, ташкент, шавкат мирзиёев, янги авлод
Директор китайской JAC Motors по Центральной Азии Ю Ан сообщил, что завод компании расположится на 30 гектарах промзоны и будет способен производить 50 тысяч микроавтобусов в год. Выпуск первой продукции ожидается во втором квартале 2025 года. Проект оценивается в 135 млн долларов.
На территории зоны планируется организовать лаборатории, исследовательские центры, конференц-залы и торговые пространства. Также будет создан учебный центр с дуальным обучением, благодаря чему здесь же будет осуществляться подготовка специалистов для промышленных предприятий.
Всего в зоне планируется реализовать 47 проектов общей стоимостью 1,375 млрд долларов в таких отраслях, как пищевая промышленность, производство строительных материалов, электротехнической, машиностроительной и химической продукции. Эти предприятия, как ожидается, обеспечат создание около 12 тысяч новых рабочих мест.
Как отметил президент, предприятия зоны будут работать в сотрудничестве с ведущими международными брендами. Среди них компании DP World, JAC Motors, Krantas, Acec Japan, East Can Solutions, EAS и Evyap, которые планируют выпуск продукции с высокой добавленной стоимостью, ориентированной на экспорт.
В феврале президент одобрил проект создания специальной промышленной зоны «Янги авлод», которая изначально должна была разместиться на площади 664,5 га. Промзона будет отличаться от других тем, что для участников пропишут особые условия по производству продукции из расчёта на каждый гектар занимаемой площади.