АҚШ махсус прокурори Жек Смит Вашингтон ва Атланта судларига 2020 йилги сайловларга аралашиш, шунингдек, махфий ҳужжатлар билан тегишлича муомала қилмаслик бўйича ишни тўхтатишни сўраб мурожаат қилди, деб хабар бермоқда CNN ва New York Times.
Смитнинг таъкидлашича, ишлар Адлия вазирлигининг амалдаги президентни судда таъқиб қилишни тақиқловчи сиёсати туфайли ёпилиши керак.
«Адлия вазирлигининг позицияси шундан иборатки, Конституция бу иш жавобгар лавозимга киргунга қадар тугатилишини талаб қилади», — деди Смит ва «ишнинг моҳияти бўйича айблов позицияси ўзгармади, лекин вазият ўзгарди» деб таъкидлади.
Трампнинг вакили Стивен Чунг буни «қонун устуворлиги тамойилининг катта ғалабаси» деб атади. «Америка халқи ва президент Трамп одил судлов тизимимиздан сиёсий фойдаланишга зудлик билан чек қўймоқчи ва биз мамлакатимизнинг бирлашишини интиқлик билан кутмоқдамиз», — дея қўшимча қилди у.
Трампнинг ўзи иккала ҳолатда ҳам барча айбловларни тан олмаган. У, шунингдек, лавозимга киришганидан кейин «икки сония» ичида Смитни ишдан бўшатишга ва унга қарши иш олиб борган прокурорларга нисбатан тергов бошлашга ваъда берган. Смит Трампнинг инаугурациясига қадар истеъфога чиқиш ниятида эканини билдирди.
Шу билан бирга, CNN ва NYT нашрининг таъкидлашича, Смит ўз баёнотида сайланган президентдан айбловларни «асоссиз гумонларга берилмай» олиб ташлашни сўради, яъни бу келажакда Трамп Оқ уйни тарк этгач, айбловларни такроран тақдим этиш имкониятини очиқ қолдиради.
Колумбия округ суди судьяси Таня Чуткан Смитнинг илтимосини қаноатлантирди, аралашув тўғрисидаги иш тўхтатилди.
Бироқ прокурорлар Трампнинг Мар-а-Лаго қароргоҳидан топилган махфий ҳужжатлар билан ножўя муносабатда бўлган Трампнинг икки собиқ ходими Уолт Наута ва Карлос де Оливейрага қарши иш юритишда давом этади.
Умуман олганда, сўнгги бир неча йил ичида Трампга қарши тўртта жиноий иш очилган, улардан иккитаси давом этади, чунки президент штатлар ҳукумати томонидан қўзғатилган ишларга аралашиш ваколатига эга эмас.
Гап порноактриса Сторми Дэниелсга пул тўлаш билан боғлиқ иш ҳужжатларини сохталаштириш ҳақида кетмоқда. Май ойида Нью Йоркдаги суд Трампни айбдор деб топган, аммо ҳукм номаълум муддатга қолдирилган.
Иккинчи иш бўйича Трамп Жоржия штатида 2020 йилги президентлик сайловлари натижаларини бекор қилишга уринганликда айбланмоқда.

Специальный прокурор США Джек Смит обратился в суды Вашингтона и Атланты с просьбой прекратить дело о вмешательстве в выборы в 2020 году против избранного президента Дональда Трампа, а также дело о ненадлежащем обращении с секретными документами, сообщает CNN и New York Times.
Смит заявил, что дела должны быть закрыто из-за политики Министерства юстиции, которая запрещает судебное преследование действующего президента США.
«Позиция Минюста заключается в том, что Конституция требует, чтобы это дело было прекращено до того, как ответчик вступит в должность», — подчеркнул Смит, уточнив, что «позиция обвинения по существу дела не изменилась, но изменились обстоятельства».
Представитель Трампа Стивен Чунг назвал это «крупной победой принципа верховенства закона». «Американский народ и президент Трамп хотят немедленно положить конец политическому использованию нашей системы правосудия, и мы с нетерпением ждём объединения нашей страны», — добавил он.
Сам Трамп не признал себя виновным по всем обвинениям в обоих случаях. Он также пообещал уволить Смита за «две секунды» после вступления в должность и начать расследование в отношение прокуроров, которые вели дела против него. Смит дал понять, что намерен уйти в отставку до инаугурации Трампа.
При этом, как отмечают CNN и NYT, в своём заявлении Смит попросил снять обвинения с избранного президента «без предубеждений», что оставит открытой возможность повторного предъявления обвинений в будущем, когда Трамп покинет Белый дом.
Судья Окружного суда по округу Колумбия Таня Чуткан удовлетворила просьбу Смита, дело о вмешательстве прекращено.
Прокуроры, однако, продолжат вести дело против двух бывших сотрудников Трампа Уолта Науты и Карлоса де Оливейры, которые проходят соответчиками по делу о ненадлежащем обращении с секретными документами, которые были найдены в резиденции Трампа Мар-а-Лаго.
В общей сложности против Трампа за последние несколько лет было открыто четыре уголовных дела, два из них продолжатся, так как у президента нет полномочий вмешиваться в дела, возбуждённые властями штатов.
Речь идёт о деле о фальсификации деловых документов, связанных с выплатой денег порноактрисе Сторми Дэниелс. В мае суд присяжных в Нью-Йорке признал Трампа виновным, но вынесение приговора было отложено на неопределённый срок.
По второму делу Трампа обвиняют в попытке отменить итоги президентских выборов 2020 года в штате Джорджия.