Ўтган ҳафта Россия томонидан Украинанинг Днепр шаҳри бўйлаб учирилган янги «Орешник» ўрта масофали баллистик ракетаси портловчи моддалари бўлмаган бир нечта жанговар каллакларни ташиган, дея хабар берди Reuters Украина ҳукуматидаги манбаларга таяниб.
Агентлик манбаларидан бирининг сўзларига кўра, ракета ўқув каллакларини олиб юрган. У зарбадан кўрилган зарарни «кичик» деб таърифлади. Агентликнинг иккинчи суҳбатдоши ракетада портловчи модда бўлмаганини айтди. «Биз кутган портлашлар содир бўлмади. Нимадир бўлди, лекин унчалик катта эмас», — дея қўшимча қилди у.
Ўрта масофали баллистик ракеталар, одатда, минглаб километр узоқликдаги нишонларга узоқ масофали ядровий зарбалар бериш учун мўлжалланган. Ракетанинг жанговар каллакни олиб юрадиган «бош қисмида» портловчи моддаларнинг йўқлиги қуролнинг хусусиятларини баҳолаш учун ишлатилиши мумкин бўлган асбоблар учун жой қолдиради, деб ёзади Reuters экспертларга таяниб.
Россия қўшинлари 21 ноябрь куни эрталаб Днепрга «Орешник»да зарба берди. Украина ҳаво кучлари дастлаб Россия қитъалараро баллистик ракетани (ҚБР) ишлатганини маълум қилди. Украина президенти Владимир Зеленский Россия ҚБР хусусиятларига эга бўлган янги ракетадан фойдаланганини тасдиқлади, аммо ҳарбийлар экспертизани якунламаганини қўшимча қилди.
Ўша куни Россия президенти Владимир Путин жанговар шароитда Россиянинг энг янги «Орешник» қуроли синовдан ўтказилгани ва ракета «Южмаш» ҳарбий-саноат корхонасига зарба бергани ҳақида маълум қилди. «Синовлар муваффақиятли ўтди, ишга тушириш мақсадига эришилди. Днепропетровск шаҳрида Совет Иттифоқи давридан бери машҳур бўлган энг йирик саноат мажмуаларидан бири вайрон бўлди», — деди у. Путиннинг сўзларига кўра, зарба Украинага Россия ҳудудида узоқ масофали Ғарб қуролларини қўллаш учун берилган рухсатга жавоб бўлди.
Ғарб экспертларининг фикрига кўра, «Орешник» РС-26 ўрта масофали баллистик ракета асосида яратилган. Америка расмийларининг фикрича, Россияда бундай ракеталар бор-йўғи бир нечта бўлиши мумкин.
Россиянинг Астрахан вилоятидан Днепр бўйлаб учирилган ракета тахминан 700 км масофани босиб ўтган бўлса-да, РС-26 учиш масофаси 5000 км дан ортиқ.
Калифорния штатидаги Миддлбери халқаро тадқиқотлар институти профессори Жеффри Льюис Reuters агентлигига берган интервьюсида «Орешник»дан фойдаланиш «унчалик катта бўлмаган зарар етказишнинг ақл бовар қилмас даражада қиммат усули»га ўхшайди, деди.
Днепрга зарба берилгандан сўнг Украина Россия ҳудудига Американинг ATACMS ракеталарини қўллашни давом эттирди. Аввалроқ Россия Мудофаа вазирлиги 23 ва 25 ноябрь кунлари Курск вилояти ATACMS ракеталари билан икки марта ўққа тутилгани ҳақида хабар берганди. «Жавоб чоралари тайёрланмоқда», — дея қўшимча қилди вазирлик.

Новая баллистическая ракета средней дальности «Орешник», запущенная Россией по украинскому городу Днепру на прошлой неделе, несла несколько боеголовок, в которых не было взрывчатки, сообщил Reuters со ссылкой на источники в правительстве Украины.
По словам одного из источников агентства, ракета несла учебные боеголовки. Он описал ущерб от удара как «незначительный». Второй собеседник агентства сказал, что ракета была без взрывчатки. «Не было таких взрывов, которые мы ожидали. Что-то было, но не очень масштабно», — добавил он.
Баллистические ракеты средней дальности обычно предназначены для ядерных ударов большой дальности по целям, находящимся в тысячах километров. Отсутствие взрывчатых веществ в «головной части» ракеты, несущей боеголовку, оставляет место для приборов, которые могут использоваться для оценки характеристик оружия, пишет Reuters со ссылкой на экспертов.
Российские войска нанесли удар «Орешником» по Днепру утром 21 ноября. Воздушные силы Украины изначально сообщили, что РФ применила межконтинентальную баллистическую ракету (МБР). Президент Украины Владимир Зеленский подтвердил, что Россия использовала новую ракету, которая имела характеристики МБР, но уточнил, что военные не закончили экспертизу.
Позже в тот же день президент России Владимир Путин заявил, что в боевых условиях было испытано новейшее российское оружие «Орешник» и что ракета поразила военно-промышленное предприятие «Южмаш». «Испытания прошли успешно, цель пуска достигнута. На территории Украины в городе Днепропетровске поражён один из крупнейших и известных ещё со времён Советского Союза промышленных комплексов», — сказал он. По словам Путина, удар стал ответом на разрешение Украине применять дальнобойное западное оружие по территории России.
По оценке западных экспертов, «Орешник» был создан на основе баллистической ракеты средней дальности РС-26. Американские чиновники считают, что у России, вероятно, есть лишь несколько таких ракет, отмечает Reuters.
Дальность полёта РС-26 составляет более 5000 км, хотя ракета, запущенная по Днепру из Астраханской области России, пролетела около 700 км.
Профессор Института международных исследований Миддлбери в Калифорнии Джеффри Льюис в беседе с Reuters сказал, что применение «Орешника» выглядит как «невероятно дорогой способ нанести, возможно, не такой уж большой ущерб».
После удара по Днепру Украина продолжила применять американские ракеты ATACMS по территории России. Накануне Министерство обороны РФ сообщило о двух обстрелах Курской области ракетами ATACMS 23 и 25 ноября. «Ответные действия готовятся», — добавили в ведомстве.