Шавкат Мирзиёев 26 ноябрь куни темирйўл ва авиация соҳасидаги давлат компанияларида трансформация жараёнларининг боришига оид тақдимот билан танишди.
Президент матбуот хизмати хабарида бу соҳада иқтисодий самарадорлик ва одамларга қулайлик нуқтаи назаридан катта ўзгаришлар қилинаётгани айтилади. Хусусан, «Ўзбекистон темир йўллари» таркибида 6 та мустақил корхона ташкил этилиб, 1200 та янги юк вагони олинган, ички йўналишда юк ташиш вақти 2 карра камайган.
Таъкидланишича, рақамлаштириш натижасида вагонга буюртма бериш 7 босқичдан 3 босқичга, бунга кетадиган вақт 72 соатдан 12 соатга қисқарган. Тошкент атрофида поездларни ўтказиш имконияти 30 фоизга ошган. Илгари зарар билан ишлаган акциядорлик жамияти бу йил 30 миллиард сўм фойда кўрган.
Шунингдек, Uzbekistan Airways тизимида авиақатновлар 25 фоиз кўпайган. Маҳаллий йўналишларда самолётлар сони 8 тага етиб, ички қатновлар 2,5 баробарга ошган. Марказий Осиёдаги халқаро ташувларда миллий авиакомпания улуши 20 фоизга етиб, йиллик йўловчи ташиш кўрсаткичи 6 миллион нафардан ошиши кутилмоқда.
«Uzbekistan Airports самолётлар, юк ва йўловчиларга хизмат кўрсатмоқда. Аэропортлар бошқарувига хусусий сектор жалб қилингани самара беряпти. Дунёдаги 44 та авиакомпания юртимизга парвозни амалга оширяпти. Аэропортлар орқали юк ташиш ҳажми ҳам бу йил 22 фоизга ошиши кўзда тутилган», — дейилади хабарда.
Президент, шунга қарамай, ҳали вазифалар кўплигини айтди ва дунёдаги мураккаб вазият транспорт йўллари қанчалик муҳимлигини кўрсатаётганини қайд этди. Шу боис йўналишларни диверсификация қилиш, ташиш жараёнларини тезлаштириш, транспорт хизматлари таннархини пасайтириш жуда муҳим, деди у.
«Мамлакатимизда иқтисодиёт, савдо алоқалари йилдан йилга ривожланяпти. Аҳоли даромади, ҳудудларнинг туризм салоҳияти ҳам ошяпти. 2030 йилга бориб, ялпи ички маҳсулотимиз ҳажмини 200 миллиард долларга етказиш мақсадини қўйдик. Шунинг учун транспорт «артерия»ларига алоҳида аҳамият беришимиз керак», — дея таъкидлади президент.
Президент матбуот хизматининг ёзишича, янги таҳрирда имзоланган «Темир йўл транспорти тўғрисида»ги қонун соҳага хусусий компаниялар ва инвестицияларни жалб қилиш, инфратузилмани ривожлантиришга ёрдам беради.
Энди соҳа раҳбарларидан иш услуби ва ёндашувларини кескин ўзгартириб, натижани таъминлаш сўралади. Бунинг учун, аввало, соҳада трансформацияни жадаллаштириш, қурилиш ва модернизация лойиҳаларини сифатли бажариш лозим. Халқаро кредит рейтинги олиш, давлат кафолатисиз маблағ жалб қилиш, инвестицияларни самарали ишлатиш ҳам муҳим вазифалар сирасига киради.
Давлат раҳбари ҳали Ўзбекистон ҳаво йўллари аҳолини рози қиладиган даражага етмаганини айтди. Мисол учун, халқаро рейтинг олиб, ташқи бозорга чиқиш кечикмоқда. Оқибатда таннарх юқорилиги учун чипта нархида сезиларли ўзгариш бўлмаган. Харажатларни қисқартириш бўйича чора-тадбирлар ижроси эса суст кетмоқда.
Шу боис соҳа мутасаддиларига консалтинг компанияси жалб қилиб, трансформация бўйича аниқ дастур ва «йўл харитаси» ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Uzbekistan Airports тизимида асосийси — хизматларни кўпайтириш ва хусусий шерикликни кенгайтириш. Самарқанд аэропорти хусусий бошқарувга берилгач, парвозлар ва йўловчилар сони 5 баробар ошган. Энди Наманган, Андижон, Бухоро ва Урганч аэропортларида ҳам шундай мақсад кўзланган. Йил якунигача аэропортларда қўшимча хизматларни 2 карра кўпайтириш, даромадни 25 фоиз ошириш мўлжалланган.
Бундан ташқари, халқаро бозордан мустақил ресурс жалб қилиш, Навоий аэропорти терминалидан тўлиқ фойдаланиш чоралари белгиланди.
Президент мазкур учта компанияда рақамлаштиришни жадаллаштириш, режаларни қайта кўриб чиқиб, иқтисодий натижадорликни ошириш бўйича топшириқлар берди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 26 ноября ознакомился с презентацией о ходе трансформации в государственных компаниях железнодорожной и авиационной отраслей — Uzbekistan Airports, Uzbekistan Airways и «Узбекистон темир йуллари» (УТЙ).
По данным пресс-службы главы государства, в составе «Узбекистон темир йуллари» (УТЙ) создано шесть самостоятельных предприятий. Закуплено 1200 новых грузовых вагонов, а время перевозки грузов по внутренним направлениям сократилось в два раза.
В результате цифровизации процесс заказа вагона уменьшился с 7 этапов до 3, а время на его выполнение сократилось с 72 часов до 12 часов. Пропускная способность поездов вокруг Ташкента увеличилась на 30%. Компания, ранее работавшая с убытками, в этом году выходит на прибыль в размере 30 млрд сумов, говорится в сообщении.
Количество авиарейсов в системе Uzbekistan Airways увеличилось на 25%. На внутренние маршруты направлено 8 новых самолётов, а количество внутренних рейсов выросло в 2,5 раза. Доля национальной авиакомпании в международных перевозках Центральной Азии достигла 20%. Ожидается, что годовой пассажиропоток превысит 6 миллионов человек.
Uzbekistan Airports, которая управляет аэропортами и занимается обслуживанием самолётов, грузов и пассажиров, также демонстрирует положительные результаты. В Узбекистан рейсы выполняют 44 авиакомпании мира. В этом году аэропорт обслужат свыше 13 миллионов человек, поставлена задача увеличить показатель до 15 миллионов.
Президент подчеркнул, что значимость транспортных путей все более возрастает в условиях нынешней сложной геополитической ситуации в мире. Поэтому он назвал важным диверсификацию маршрутов, ускорение перевозок и снижение себестоимости транспортных услуг.
«Экономика и внешнеторговые связи нашей страны с каждым годом развиваются, растут доходы населения и туристический потенциал регионов. Мы поставили перед собой цель довести объем валового внутреннего продукта до 200 миллиардов долларов к 2030 году. Поэтому мы должны уделять особое внимание транспортным артериям, — сказал Шавкат Мирзиёев.
26 ноября президент подписал закон «О железнодорожном транспорте» в новой редакции, который должен открыть новые возможности для привлечения частных компаний и инвестиций, а также для развития инфраструктуры.
Теперь руководителям отрасли поручено кардинально изменить методы работы и подходы для достижения результатов. В первую очередь следует ускорить трансформацию сферы, качественно реализовать проекты строительства и модернизации. Среди важнейших задач — получение международного кредитного рейтинга, привлечение средств без государственной гарантии и эффективное использование инвестиций.
На совещании отмечалось, что воздушное сообщение Узбекистана ещё не достигло уровня, удовлетворяющего население. Задерживается получение международного рейтинга и выход на внешний финансовый рынок. В результате высокая себестоимость услуг не позволяет существенно снизить стоимость авиабилетов. Мероприятия по сокращению расходов реализуются медленно.
В связи с этим глава государства поставил задачу разработать конкретную программу и «дорожную карту» по трансформации с привлечением консалтинговой компании.
Главным в системе Uzbekistan Airports названо увеличение объёма предоставляемых услуг и расширение частного партнёрства. После передачи аэропорта Самарканда в частное управление количество рейсов и пассажиров увеличилось в пять раз, говорится в сообщении. Теперь аналогичные задачи стоят перед аэропортами Намангана, Андижана, Бухары и Ургенча. До конца года планируется удвоить количество дополнительных (неавиационных услуг) в аэропортах и увеличить доходы на 25%.
Президент определил меры по привлечению независимых ресурсов с международного рынка и полному использованию терминала аэропорта Навои.
Глава государства дал поручения по ускорению цифровизации в трёх компаниях, пересмотру планов развития и повышению экономической эффективности.
Заместитель министра экономики и финансов Хуршид Мустафоев в интервью телеканалу «Узбекистан 24» сообщил, что до конца первого квартала 2025 года эти три компании получат международные кредитные рейтинги и ESG-рейтинг.
«В первую очередь, это создаст возможность для этих компаний самостоятельно привлекать средства из-за рубежа напрямую. Эти средства станут основой для развития инфраструктуры», — сказал он.
По его словам, президент поручил улучшить финансовое положение и ускорить трансформационные процессы в компании «Узбекистон темир йуллари».
Международные кредитные рейтинги предоставляются специализированными агентствами (S&P, Moody’s и Fitch) и отражают мнение о кредитоспособности компании или страны. Они помогают инвесторам оценить риск дефолта и принимаются во внимание при принятии инвестиционных решений.
ESG-рейтинги оценивают деятельность компаний по трём ключевым направлениям: экологическая ответственность (Environmental), социальная ответственность (Social) и корпоративное управление (Governance).