Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 28 ноябрь куни мева-сабзавот маҳсулотларини етиштириш, қайта ишлаш ва экспорт қилишни кўпайтириш чора-тадбирларига бағишланган видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди, деб хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Қайд этилишича, банклар балансида узоқ вақт фойдаланилмай, яроқсиз ҳолга келган иссиқхоналар, қайта ишлаш цехлари ва музлаткичли омборлар мавжуд.
Бундай активларни тажрибали тадбиркорларга уч йил муддатга ишончли бошқарувга бериш таклиф қилинмоқда. Ижобий натижа кўрсатган тадбиркорларга бу мулклар 10 йилда бўлиб тўлашга берилади.
Шунингдек, қишлоқ хўжалиги техникаларини лизингга етказиб бериш тизимини иссиқхоналар учун ҳам жорий қилиш зарурлиги таъкидланди.
Жорий йилда Ўзбекистоннинг озиқ-овқат экспорти ўтган йилга нисбатан 370 миллион долларга (1,2 баробар) ўсиб, 2 миллиард доллардан ошди. Мамлакат ўрик экспорти бўйича дунёда 3-ўринга, гилос ва шафтоли бўйича 6−7-ўринга, мош ва бошқа дуккакли маҳсулотлар бўйича 10-ўринга чиқди.
Ўмоннинг йирик савдо тармоқларида Ўзбекистон маҳсулотлари учун алоҳида раста ажратилиб, илк бор гилос, шафтоли ва ўрик экспорти йўлга қўйилди. Ушбу тажрибани Малайзия, Саудия Арабистони, Араб Амирликлари, Қатар, Сингапур, Корея, Япония ва Европада кенгайтириш муҳим экани айтилди. Ушбу давлатларда савдо ярмаркаларини биринчи марта ташкил қилиш харажатлари қоплаб берилади.
Ушбу чора-тадбирлар туфайли келгуси йилда мева-сабзавот экспорти ҳажми 3,5 миллиард долларга етиши кутилмоқда.

Под председательством президента Шавката Мирзиёева 28 ноября состоялось видеоселекторное совещание, посвящённое мерам по увеличению производства, переработки и экспорта плодоовощной продукции, сообщила пресс-служба главы государства.
Отмечалось, что на балансе банков находятся теплицы, перерабатывающие цеха и холодильные склады, которые в течение длительного времени не использовались и пришли в негодное состояние.
Предложено передавать такие активы опытным предпринимателям в доверительное управление на три года. Бизнесу, который покажет положительные результаты, эти объекты будут переданы с правом выкупа в рассрочку на 10 лет.
Подчёркнута также необходимость внедрения системы лизинга сельскохозяйственной техники для теплиц.
В этом году экспорт Узбекистаном сельхозпродукции увеличился на 370 млн долларов по сравнению с прошлым годом, превысив 2 млрд долларов. Узбекистан занимает третье место в мире по экспорту абрикосов, шестое-седьмое — по экспорту черешни и персиков, а также десятое место по экспорту маша и бобовых культур.
В этом году в крупных торговых сетях Омана для продукции Узбекистана выделены отдельные полки, что позволило впервые экспортировать туда черешню, персики и абрикосы. Было отмечено, что эту практику следует расширить на рынках Малайзии, Саудовской Аравии, ОАЭ, Катара, Сингапура, Южной Кореи, Японии и Европы. Расходы на первую организацию торговых ярмарок в этих странах будут возмещены.
Ожидается, что благодаря этим мерам в следующем году экспорт фруктов и овощей может достичь 3,5 миллиарда долларов.