3 декабрь куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон миллий маркази ахборот-ресурс маркази негизида Инсон ҳуқуқлари уйининг расмий очилиш маросими бўлиб ўтади, деб хабар берди марказ матбуот хизмати «Газета.uz»га.
Хабарда таъкидланишича, янги маърифат маркази президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан ташкил этилган.
«Инсон ҳуқуқлари уйи» — инсон ҳуқуқлари бўйича фаолиятни кучайтиришни қўллаб-қувватлаш мақсадида яратилган ихтисослаштирилган платформа, яъни «инсон ҳуқуқлари маърифати майдони». Бу ерда, жумладан, инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро ва миллий ҳужжатлар, илмий тадқиқотлар, шарҳлар ва таҳлилий ҳисоботларнинг замонавий кутубхонаси шакллантирилади.
Очилиш маросими икки муҳим сана — 8 декабрь — Ўзбекистон Конституцияси куни ва 10 декабрь — Халқаро инсон ҳуқуқлари куни доирасида ташкил этилди.
Тақдимотда 100 га яқин киши, жумладан, фаолияти инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш билан боғлиқ бўлган халқаро ва минтақавий ташкилотлар вакиллари иштирок этади.

Официальная церемония открытия Дома прав человека на базе информационно-ресурсного центра Национального центра Узбекистана по правам человека состоится 3 декабря, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе центра.
Как отмечается в сообщении, новый центр просвещения создан по инициативе президента Шавката Мирзиёева.
«Дом прав человека» — это специализированная площадка, созданная для поддержки правозащитной деятельности и сферы просвещения по правам человека. Здесь будет сформирована библиотека международных и национальных правозащитных документов, научных исследований, комментариев и аналитических отчетов.
Церемония открытия организована в рамках двух знаменательных дат — 8 декабря — дня Конституции Узбекистана и 10 декабря — Международного дня прав человека.
В презентации примут участие порядка 100 человек, в числе которых представители международных и региональных организаций, деятельность которых связана с защитой прав человека.