Қозоғистон Миллий банки (Марказий банк) тенге заифлашиши ва инфляцион ўзгаришлар билан боғлиқ хавотирлар туфайли 2022 йил охиридан бери биринчи марта базавий ставкани оширди.
Базавий ставка «янгиланган прогнозлар ва инфляцион хатарлар балансини баҳолаш»ни ҳисобга олган ҳолда 14,25 фоиздан 15,25 фоизгача оширилди. Охирги марта регулятор 2022 йил декабрь ойида ставкани 16,75% гача оширган, ўшандан бери у аста-секин пасайиб бораётганди.
Миллий банк 2024 йил учун инфлация прогнозини 8−9 фоизгача қайд этиб, 2025 йил учун 6,5−8,5 фоизгача (прогноз қилингани — 5,5−7,5 фоиз), 2026 йил учун 5,5−7,5 фоизгача (5−7 фоиз) ошириш томон қайта кўриб чиқди. Келгуси йилларда инфляция бўйича юқори баҳолар фискал рағбатлантиришнинг кенгайиши, уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш соҳасидаги ислоҳотларнинг давом эттирилиши, алмашув курсининг сусайиши ва ташқи инфляцион босимнинг кучайиши билан боғлиқ.
Миллий банк раиси Тимур Сулейменов ички ва ташқи омиллар туфайли нархлар ўсиши тезлашаётганини маълум қилди. Асосий ташқи омилларга жаҳон озиқ-овқат нархларининг ўсиши, юқори инфлация ва Қозоғистоннинг асосий савдо-иқтисодий шериги — Россиядаги курснинг сезиларли тебранишлари киради.
Бундан ташқари, давлат молиясини барқарорлаштириш воситалари бўйича ноаниқликлар сақланиб қолмоқда. Тартибга солинадиган нархлар ва тарифларни янада либераллаштириш, унинг суръати ва муддатлари ҳам прогноздаги сезиларли хавфдир.
2024 йил учун Қозоғистон иқтисодиётининг ўсиши прогнози 4−4,5 фоиз даражасида дея қайд этилди. 2025 ва 2026 йилларга мўлжалланган прогнозлар мос равишда 4,5−5,5% ва 4,6−5,6% (5,5−7,5% ва 5−7%)гача тушириш йўналишида қайта кўриб чиқилди. Пастроқ прогнозлар нефть нархларининг сенарий бўйича пасайиши ва ташқи талабнинг мўътадиллиги билан боғлиқ.
Асосий сценарийда Brent маркали нефть нархи прогноз даври охиригача ўртача 70 АҚШ долларигача пасайиш томонга қайта кўриб чиқилди (82,5 ва 77,5 доллар эди).
Регуляторнинг баёнотида айтилишича, у ўзининг бўлажак йиғилишларида «инфляцияни барқарор секинлашиш траекториясига тезда қайтариш ва 5% мақсадли кўрсаткичга эришиш мақсадида» пул-кредит сиёсатини янада кучайтириш имкониятини кўриб чиқади.
Тенгенинг қадрсизланиши ва валюта интервенциялари
Базавий ставканинг ошиши тенге девальвацияси фонида содир бўлди. Ноябрь ойи бошидан буён Қозоғистон миллий валютаси долларга нисбатан 5 фоизга — 488,26 тенге дан 513 тенгегача, йил бошидан эса 12,8 фоизга қадрсизланди.
«Хабарингиз бор, бир доллар учун тенге курси ташқи ва ички омиллар таъсирида 500 тенгедан ошди. Биржа савдоларида курс 519,7 тенге даражасига етди ва 512 тенге даражасида ёпилди. Юқори ўзгарувчанлик кузатилмоқда, жумладан, долларнинг мустаҳкамланиши ва потенциал савдо божлари, АҚШдан нефть етказиб беришнинг кўпайиши, Қўшма Штатлар янги президентининг бошқа чоралари бозорда таклифнинг ортиб кетишига олиб келиши мумкин», — деди Миллий банк раиси Тимур Сулейменов.
АҚШ долларининг асосий жаҳон валюталарига нисбатан индекси 16,2 пунктга кўтарилиб, ой бошидан бери қарийб 2,2 фоизга мустаҳкамланди. Шу билан бирга, ривожланаётган мамлакатларнинг валюта индекси 3 фоизга пасайди. Сўнгги икки ойда Россия рубли 16,1 фоиз, Бразилия реали 10,3 фоиз, Корея вони 6,1 фоиз, Индонезия рупияси 4,8 фоиз, Мексика песоси 3,8 фоизга қадрсизланди.
«Сўнгги кунларда 500 тенге психологик чегарасини босиб ўтиш фонида биржа савдолари ҳажми кунлик ўртача кўрсаткичлардан икки-уч баробар кўпайди. Шу билан бирга, валюта таклифи, яъни бозордаги сотувчилар сони чекланган эди. Ушбу омиллар йиғиндиси тенге курсига сезиларли босим ўтказмоқда», — дея тушунтирди регулятор раҳбари.
Миллий банк 16 ноябрдан буён 1 миллиард долларлик интервенциялар ўтказилганини маълум қилди. Бироқ ҳозирда интервенциялар тўхтатилгани ва курс «соф бозор омиллари таъсирида» шаклланаётгани қайд этилган.
Қозоғистон Ўзбекистоннинг савдо ҳамкорлари орасида учинчи ўринни эгаллаб турибди. Молиячи Отабек Бакировнинг фикрича, агар тенге ва рублнинг қадрсизланиш тенденцияси сақланиб қолса, бу Ўзбекистон экспортёрларининг рақобатбардошлигига салбий таъсир кўрсатиши мумкин, шунингдек, импорт каналлари ва пул ўтказмалари каналлари орқали ўзбек сўмининг курсига босим ўтказа бошлайди.
Рубль курсининг кескин пасайиши фонида Россия Марказий банки 25 ноябрдан бошлаб асосий ставкани йиллик 21 фоизгача оширди ва 28 ноябрдан бошлаб Россия Молия вазирлигининг бюджет қоидалари бўйича мунтазам операцияларини акс эттириш доирасида ички валюта бозорида хорижий валютани сотиб олишни тўхтатди.

Национальный банк Казахстана (Центробанк) повысил базовую ставку впервые с конца 2022 года из-за опасений, связанных с ослаблением тенге и возможным развитиемнового витка инфляции.
Базовая ставка увеличена с 14,25% до 15,25% «с учётом обновлённых прогнозов и оценки баланса рисков инфляции». В последний раз регулятор повышал ставку в декабре 2022 года до 16,75%, с тех пор она постепенно снижалась.
Нацбанк уточнил прогноз по инфляции до 8−9% на 2024 год и пересмотрел в сторону повышения показатель на 2025 год до 6,5−8,5% (прогнозировалось 5,5−7,5%), на 2026 год — до 5,5−7,5% (5−7%). Более высокие оценки по инфляции на предстоящие годы связаны с расширением фискального стимулирования, продолжением реформ жилищно-коммунальных услуг, ослаблением обменного курса и усилением внешнего инфляционного давления.
Председатель Нацбанка Тимур Сулейменов сообщил, что рост цен ускоряется как из-за внутренних, так и внешних факторов. К основным внешним факторам относятся рост мировых цен на продовольствие, высокая инфляция и значительные курсовые колебания у ключевого торгово-экономического партнёра Казахстана — России.
Кроме того, сохраняется неопределённость касательно инструментов стабилизации государственных финансов. Дальнейшая либерализация регулируемых цен и тарифов, её темпы и сроки также являются значимым риском прогноза.
Прогноз по росту экономики Казахстана на 2024 год уточнён на уровне 4−4,5%. Прогнозы на 2025 и 2026 годы пересмотрены в сторону снижения до 4,5−5,5% и 4,6−5,6% (было 5,5−7,5% и 5−7%), соответственно. Более низкие прогнозы связаны со снижением сценарных цен на нефть и умеренным внешним спросом.
В базовом сценарии цена на нефть марки Brent пересмотрена в сторону понижения до 70 долларов США за баррель в среднем до конца прогнозного периода (было 82,5 и 77,5 доллара).
В заявлении регулятора говорится о том, что он рассмотрит возможность дальнейшего ужесточения денежно-кредитной политики на своих предстоящих заседаниях «в целях скорейшего возвращения инфляции на траекторию устойчивого замедления и достижения целевого показателя в 5%.
Ослабление тенге и валютные интервенции
Увеличение базовой ставки произошло на фоне девальвации тенге. С начала ноября национальная валюта Казахстана обесценилась к доллару на 5% — с 488,26 до 513 тенге, а с начала года — на 12,8%.
«Как вы знаете, курс тенге превысил отметку 500 тенге за доллар под влиянием совокупности внешних и внутренних факторов. На биржевых торгах курс достигал уровня 519,7 тенге, а закрылся на уровне 512. Наблюдается высокая волатильность, в том числе из-за укрепления доллара и ожиданий экономистов о том, что потенциальные торговые пошлины, увеличение поставок нефти из США и другие меры нового президента Соединённых Штатов могут привести к переизбытку предложения на рынке», — заявил председатель Нацбанка Тимур Сулейменов.
Индекс доллара США к корзине основных мировых валют вырос до 16,2 пункта, укрепившись почти на 2,2% с начала месяца. В то же время индекс валют развивающихся стран снизился на 3%. За последние два месяца российский рубль потерял 16,1%, бразильский реал — 10,3%, корейская вона — 6,1%, индонезийская рупия — 4,8%, мексиканское песо — 3,8%.
«На фоне преодоления психологической отметки в 500 тенге объем биржевых торгов в последние дни превышал среднедневные показатели в два-три раза. При этом предложение валюты, то есть число продавцов на рынке, оставалось ограниченным. Совокупность этих факторов оказывает значительное давление на курс тенге», — пояснил глава регулятора.
В Нацбанке сообщили, что с 16 ноября провели интервенции на 1 млрд долларов. Однако отмечается, что интервенции сейчас прекращены и курс формируется «под влиянием сугубо рыночных факторов».
Казахстан занимает третье место среди торговых партнёров Узбекистана. Финансист Отабек Бакиров считает, что если сохранится тенденция обесценивания тенге и рубля, то это может негативно сказаться на конкурентоспособности экспортёров Узбекистана, а также начнёт оказывать давление на курс узбекского сума через импортные каналы и каналы денежных переводов.
На фоне резкого ослабления курса рубля ЦБ РФ с 25 ноября поднял ключевую ставку до 21% годовых, а с 28 ноября перестал покупать иностранную валюту на внутреннем валютном рынке в рамках зеркалирования регулярных операций Минфина России по бюджетному правилу.