Президент Шавкат Мирзиёев 27 ноябрь куни «Темирйўл транспорти тўғрисида»ги қонунни имзолади.
Амалдаги қонун 1999 йилда қабул қилинган ва давр талабираг жавоб бермайди, ундаги кўплаб тушунчаларнинг маъноси эскирган ёки қонунда ўз аксини топмаган, дейилганди Сенат мажлисида. Янги ҳужжат «темирйўл транспорти тизимини замонавий бозор модели талабларига мувофиқ акс эттиради».
Қонун иқтисодий ислоҳотларни чуқурлаштириш, транспорт соҳасида ишбилармонлик фаоллиги учун шарт-шароит яратиш, хорижий сармояларни кенг жалб этиш ва темирйўл транспорти соҳасида халқаро ҳамкорликни такомиллаштиришга қаратилган.
Ҳужжатга 17 та янги тушунча, жумладан, янги таҳрирдаги «темирйўл транспорти», шунингдек, «вагонлар (контейнерлар) оператори», «қўл юки», «умумий фойдаланишдаги темирйўл транспорти инфратузилмаси оператори» ва бошқа тушунчалар киритилган. Шу билан бирга, темирйўл транспорти энди умумий фойдаланишдаги ва умумий фойдаланишда бўлмаган темирйўл транспортига бўлинади.
Бундан ташқари, умумий фойдаланишдаги темирйўл инфратузилмасидан фойдаланиш тартиби ва инфратузилма оператори фаолияти, шунингдек, ташувчиларнинг ҳуқуқ ва мажбуриятлари тартибга солинади.
«Вагон (контейнер) оператори» тушунчасининг жорий этилиши темирйўл транспорти хизматлари бозорида рақобатни ривожлантириш, техник ва технологик ресурсларни тугатган вагонлар паркини янгилаш учун хусусий инвестицияларни жалб қилиш зарурати билан боғлиқ.
Бугунги кунда инфратузилма, темирйўл транспорти ва бошқа воситаларнинг мулкдорлари (эгалари) 43 дан ортиқ вазирлик ва идоралар, уларнинг корхоналари, шунингдек, ушбу соҳада фаолият юритаётган тадбиркорлар ҳисобланади. Уларнинг барчаси ташувлар жараёнида бевосита иштирок этиб, темирйўл транспорти объектларининг хавфсиз эксплуатацияси ва ташиш хавфсизлигини таъминлашга мажбур.
Қонунда темирйўл транспортида хавфсизликка қўйиладиган асосий талаблар назарда тутилган бўлиб, ташиш хавфсизлигини таъминлаш учун жавобгарлик транспорт жараёнини таъминловчи корхоналар ва ташувчиларга юкланади.
Қонун билан ташувчилар темирйўл транспорти тарифларини бозор тамойиллари асосида (давлат томонидан тартибга солишни давом эттирадиган поездлар учун тарифлар бундан мустасно) мустақил равишда белгилаш имкониятига эга бўлади. Хусусан, юк вагонларини тақдим этиш, тезюрар ва тезкор поездларда йўловчи ташиш хизматлари нархларини давлат томонидан тартибга солиш тўхтатилади, бозор тамойиллари асосида тартибга солиш механизми жорий этилади.
Қонунга янги моддалар, жумладан, темирйўл ташувчисига етказилган йўқотишлар ва зарарларни қоплаш билан боғлиқ қоидалар киритилган. Хусусан, нархлари давлат томонидан тартибга солинадиган мунтазам поездлар билан ички ташишларда кўрилган зарарларни давлат бюджети маблағлари ҳисобидан қоплаш тартиби жорий этилмоқда (йўловчиларни тезюрар ва юқори тезликдаги поездларда ташиш бундан мустасно).
Давлат ички қатновларда транспорт ва умумий фойдаланишдаги йўллар доирасида қуйидаги хизматларга тарифларни тартибга солади:
• темирйўл транспорти инфратузилмаси хизматлари;
• локомотив тортиш хизматлари;
• йўловчиларни ташиш (юқори тезликда ҳаракатланадиган ва тезюрар поездлардан ташқари).
Тартибга солинадиган тарифлар иқтисодий асосланганлик (таннарх, зарарсизликни таъминловчи зарур фойда, шунингдек, корхонани сақлаш, умумий фойдаланишдаги темир йўл транспортини ривожлантириш ва модернизация қилиш харажатлари), шаффофлик ва башорат қилинувчанлик, рақобат муҳитини ривожлантиришни таъминлаш ҳисобга олинган ҳолда шакллантирилиши лозим.
Ўзбекистон ичида юк ташишда чегирмалар тақдим этилмайди, халқаро ташишлар учун эса улар халқаро шартномалар доирасида белгиланади. Лойиҳа босқичида Вазирлар Маҳкамасининг юк ташишнинг айрим турларига чегирмалар тақдим этиши мумкинлиги таклиф қилинганди.
Қонунда темир йўл инфратузилмасини ривожлантиришга инвестицияларни жалб этишнинг аниқ йўналишлари белгиланиб, умумий ва умумий бўлмаган фойдаланишдаги темир йўлларни, шунингдек вокзалларни қуриш ва реконструкция қилишни молиялаштириш манбалари аниқ кўрсатилмоқда.
Темирйўлларга тегишли объектлар ва ер участкаларини (вокзаллар, ҳаракатланувчи таркиб, умумий ва умумий бўлмаган фойдаланишдаги темир йўл транспорти) давлат-хусусий шериклик (ДХШ) асосида қуриш, модернизация қилиш ва бошқариш учун хусусий бизнесга беришга рухсат берилади. Ушбу объектлар концессия ёки ДХШ шартномасининг амал қилиш муддатига ижара, эгалик қилиш ёки фойдаланиш ҳуқуқи асосида берилади.
Умумий фойдаланишда бўлмаган темирйўлларнинг эгалари (тармоқ эгалари) пулли асосда вагон ва контейнерларни ўтказиш, тўхташ, топшириш-тозалаш, қабул қилиш, юклаш-тушириш, бериш, манёвр ишлари ва бошқа операцияларни амалга оширишлари мумкин. Ушбу хизматлар учун тўлов рақобат тўғрисидаги қонун ҳужжатлари билан тартибга солинади.
Конституциянинг 19-моддасига риоя этилишини таъминлаш мақсадида йўловчиларнинг айрим тоифаларига йилига бир марта темирйўлда бепул саёҳат қилиш ҳуқуқи жорий этилган (21-модда).
Ҳужжат билан Вазирлар Маҳкамаси, Транспорт вазирлиги ва Транспорт инспекциясининг ваколатлари белгиланмоқда.
Ҳокимиятнинг ижро этувчи органи сифатида Вазирлар Маҳкамаси, маҳаллий ҳокимият органлари сифатида ҳокимиятлар, давлат бошқаруви органлари сифатида Транспорт вазирлиги ва Транспорт назорати инспекцияси, умумий фойдаланишдаги темир йўл транспорти соҳасидаги хўжалик органи сифатида эса «Ўзбекистон темир йўллари» АЖ фаолият юритади.
Сенатор Қобул Турсуновнинг таъкидлашича, қонуннинг қабул қилиниши йўловчиларни давлат томонидан тартибга солинадиган тарифлар бўйича ташишдан кўрилган йўқотишларни қоплаш учун 2025 йилда давлат бюджетидан 1,7 триллион сўм миқдорида қўшимча харажатларни талаб қилади.
Бундан ташқари, ташувчилар, вагон операторлари ва инфратузилма фаолиятидаги давлат улуши бўйича, шунингдек, вокзаллар хўжалик фаолиятидан давлат буджетига тўланадиган дивидендларни ўз ихтиёрида қолдиришга рухсат берилади. Бироқ бунинг учун маблағларни темир йўл транспорти объектларини ривожлантиришга йўналтириш зарур.
Қонунда меҳнат муносабатлари, интизом ва темирйўл транспорти ходимлари учун кафолатлар тўғрисидаги нормалар ҳам баён этилган.
30-модда (ташувчининг зарарларини давлат бюджетидан қоплаш тўғрисида) 2025 йил 1 январдан, қолган барча 56 та модда олти ойдан кейин (29 май) кучга киради.
Аввалроқ «Ўзтемирйўлйўловчи» Ўзбекистонда поезд чипталари етишмовчилиги вагонлар тақчиллиги билан боғлиқлигини айтганди — сўнгги беш йил ичида уларнинг сони 102 тага камайган. 2026 йил охирига келиб компания янги интерьерга эга 100 дан ортиқ вагон сотиб олади, октябрь ойида эса Тошкент-Бухоро поезди қатнови йўлга қўйилади.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 27 ноября подписал закон «О железнодорожном транспорте».
Действующий закон был принят в 1999 году и не отвечает современным требованиям, многие термины устарели или вообще не отражены в законе, отмечалось в Сенате Олий Мажлиса. В новом документе «отражается система железнодорожного транспорта в соответствии с требованиями современной рыночной модели».
Закон направлен на углубление экономических реформ, создание условий для предпринимательской деятельности в транспортной сфере, широкое привлечение иностранных инвестиций и совершенствование международного сотрудничества в сфере железнодорожных перевозок.
В документ добавлены 17 новых понятий, в том числе новая редакция понятия «железнодорожный транспорт», а также «оператор вагонов (контейнеров»), «ручная кладь», «оператор инфраструктуры железнодорожного транспорта общего пользования» и другие. При этом железнодорожный транспорт теперь будет подразделяться на ж/д транспорт общего и необщего пользования.
Кроме того, регулируются порядок использования железнодорожной инфраструктуры общего пользования и деятельность оператора инфраструктуры, а также закрепляются права и обязанности перевозчиков.
Введения понятия «оператор вагонов (контейнеров)» связан с необходимостью развивать конкуренцию на рынке услуг железнодорожного транспорта, привлекать частные инвестиции для обновления вагонного парка, который исчерпал свои технические и технологические ресурсы.
На сегодняшний день владельцами (собственниками) инфраструктуры, железнодорожного транспорта и других средств являются более 43 министерства и ведомства, их предприятия, а также предприниматели, работающие в этой сфере. Все они непосредственно участвуют в процессе перевозок и обязаны обеспечивать безопасную эксплуатацию объектов железнодорожного транспорта и безопасность перевозок.
В законе предусмотрены основные требования к безопасности на железнодорожном транспорте, при этом ответственность за обеспечение безопасности перевозок возлагается на предприятия, обеспечивающие транспортный процесс, и перевозчиков.
Законом перевозчики получают возможность самостоятельно устанавливать тарифы на железнодорожном транспорт на основе рыночных принципов (кроме тарифов для обычных поездов, которые продолжит регулировать государство). В частности, прекращается госрегулирование цен на услуги по предоставлению грузовых вагонов, перевозке пассажиров в высокоскоростных и скоростных поездах, внедряется механизм регулирования на основе рыночных принципов.
В закон включены нормы, касающиеся возмещения убытков и ущерба перевозчика железнодорожного транспорта. В частности, внедряется порядок компенсации за счёт средств госбюджета убытков, возникающих внутренних перевозках с обычными поездами, цены на которые по-прежнему будет регулировать государство (за исключением перевозки пассажиров на высокоскоростных и скоростных поездах).
Государство будет регулировать тарифы на следующие услуги в рамках транспорта и путей общего пользования во внутреннем сообщении:
- услуги инфраструктуры железнодорожного транспорта;
- услуги локомотивной тяги;
- перевозку пассажиров (кроме высокоскоростных и скоростных поездов).
Регулируемые тарифы должны формироваться с учётом экономической обоснованности (себестоимость, необходимая прибыль, обеспечивающая безубыточность, а также затраты на содержание предприятия, развитие и модернизацию железнодорожного транспорта общего пользования), а также прозрачности и прогнозируемости, обеспечения развития конкурентной среды.
На перевозку грузов внутри Узбекистана скидки не предоставляются, а для международных перевозок они устанавливаются в рамках международных договоров. На стадии проекта предлагалось, что Кабинет министров сможет предоставлять скидки на отдельные виды грузоперевозок.
В законе определяются конкретные направления привлечения инвестиций в развитие железнодорожной инфраструктуры, чётко указываются источники финансирования строительства и реконструкции железных дорог общего и необщего пользования, а также вокзалов.
Объекты и земельные участки, относящиеся к железным дорогам (вокзалы, подвижной состав, железнодорожный транспорт общего и необщего пользования), разрешается передавать частному бизнесу для строительства, модернизации и управления по государственно-частному партнёрству (ГЧП). Эти объекты передаются на правах аренды, владения или пользования на срок действия договора концессии или ГЧП.
Владельцы железнодорожных путей необщего пользования (ветвевладельцы) могут на платной основе оказывать услуги пропуска, стоянки, подачи-уборки вагонов и контейнеров, операции по приёму, погрузке-разгрузке, выдаче грузов, маневровой работе и другие. Плата за эти услуги регулируется законодательством о конкуренции.
Для обеспечения соблюдения статьи 19 Конституции вводится право отдельных категорий пассажиров на бесплатный проезд по железной дороге один раз в год (статья 21).
Документом определяются полномочия Кабинета министров, Министерства транспорта и Транспортной инспекции.
В качестве исполнительного органа власти выступает Кабмин, в качестве местных органов власти — хокимияты, в качестве органов госуправления — Министерство транспорта и Инспекция транспортного контроля, а в качестве хозяйственного органа в сфере железнодорожного транспорта общего пользования — АО «Узбекистон темир йуллари».
Сенатор Кобул Турсунов отмечал, что принятие закона потребует дополнительных расходов госбюджета в размере 1,7 трлн сумов в 2025 году для компенсации убытков от перевозки пассажиров по тарифам, регулируемым государством.
Кроме того, дивиденды, выплачиваемые в госбюджет по госдоле в деятельности перевозчиков, операторов вагонов и инфраструктуры, а также от хоздеятельности вокзалов, разрешается оставлять в своём распоряжении. Но для этого необходимо направить средства на развитие объектов ж/д транспорта.
В законе также описаны нормы о трудовых отношениях, дисциплине и гарантиях для работников железнодорожного транспорта.
Статья 30 (о возмещении убытков перевозчика из госбюджета) вступает в силу с 1 января 2025 года, все остальные 56 статей — через шесть месяцев (29 мая).
Ранее в «Узжелдорпассе» заявили, что нехватка билетов на поезда в Узбекистане связана с дефицитом вагонов — их число за последние пять лет сократилось на 102. До конца 2026 года компания закупит свыше 100 вагонов с новым интерьером, в октябре запустит поезд Ташкент-Бухара.