Ўзбекистон фуқароларига 30 кун давомида Хитойга визасиз саёҳат қилиш имконини берувчи битим 1 декабрь куни Ченду шаҳрида бўлиб ўтган бизнес-форум доирасида икки мамлакат ташқи ишлар вазирлари томонидан имзоланди. Бу ҳақда Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов маълум қилди.
«Бу ҳужжат алоқаларимизни янада фаоллаштириш, савдо айланмасини ошириш ва халқлар ўртасидаги муносабатларни ривожлантириш йўлидаги яна бир муҳим қадамдир», — деди у ХХР ТИВ раҳбари Ван И билан учрашув якунида.
Ўзбекистон ва Хитой раҳбарлари ўтган йилнинг баҳорида президент Шавкат Мирзиёевнинг Хитойга давлат ташрифи чоғида виза режимини соддалаштириш бўйича келишувларга эришган эди.

Соглашение, которое позволяет гражданам Узбекистана и Китая путешествовать в обе страны без виз в течение 30 дней, подписано главами МИДов двух стран в рамках бизнес-форума в Чэнду 1 декабря. Об этом сообщил министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов.
«Это ещё один шаг на пути к более интенсивным обменам, содействию торговле и связям между народами наших стран», — отметил он по итогам встречи с руководителем МИД КНР Ван И.
Договорённости об упрощении визового режима были достигнуты руководителями Узбекистана и Китая весной прошлого года во время государственного визита президента Шавката Мирзиёева в Китай.
С марта 2021 года граждане Китая могут въезжать в Узбекистан без виз сроком на 10 дней. Граждане Узбекистана для поездки в Китай должны оформлять визу.
Когда безвизовый режим вступит в силу, пока не уточняется. Об этом должно быть сообщено дополнительно.