Ўзбекистон фуқароларига 30 кун давомида Хитойга визасиз саёҳат қилиш имконини берувчи битим 1 декабрь куни Ченду шаҳрида бўлиб ўтган бизнес-форум доирасида икки мамлакат ташқи ишлар вазирлари томонидан имзоланди. Бу ҳақда Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов маълум қилди.
«Бу ҳужжат алоқаларимизни янада фаоллаштириш, савдо айланмасини ошириш ва халқлар ўртасидаги муносабатларни ривожлантириш йўлидаги яна бир муҳим қадамдир», — деди у ХХР ТИВ раҳбари Ван И билан учрашув якунида.
Ўзбекистон ва Хитой раҳбарлари ўтган йилнинг баҳорида президент Шавкат Мирзиёевнинг Хитойга давлат ташрифи чоғида виза режимини соддалаштириш бўйича келишувларга эришган эди.

Foreign ministers of Uzbekistan and China signed an agreement allowing citizens to stay in both countries without a visa for up to 30 days, Uzbekistan’s foreign minister Bakhtiyor Saidov announced. The document was inked on 1 December during a business forum in Chengdu, China.
“This is another step toward fostering stronger exchanges, promoting trade and enhancing people-to-people ties between our nations,” Saidov stated following his meeting with China’s foreign minister Wang Yi.
The groundwork for easing visa restrictions was laid during president of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev’s state visit to China in the spring of 2023.
Since March 2021, Chinese citizens are allowed to enter Uzbekistan visa-free for up to 10 days. However, citizens of Uzbekistan need a visa for travel to China.