Эркин Муҳитдинов Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлигига ишга ўтди. Бу ҳақда вазирлик раҳбарининг тегишли буйруғи чиқарилган.
Унга кўра, Эркин Мадорбекович Муҳитдинов эндиликда Экология вазирлигининг Ўрмон, биохилмахиллик ва экотуризм сиёсатини юритиш департаменти бошлиғи лавозимига тайинланди.
У 2024 йилнинг октябрь ойида президент раислигида ўтказилган йиғилишда хизматдаги қатор камчиликлари сабаб Тошкент вилояти ҳокими ўринбосари лавозимидан озод этилганди.
Эркин Муҳитдинов вилоят ҳокимига 2024 йил 20 май куни биринчи ўринбосар этиб тайинланган. Ундан олдин, 2023 йилнинг август ойидан Оҳангарон туманига ҳокимлик қилиб келаётганди.
Шунингдек, у кўп муддат камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазири ўринбосари лавозимида ҳам ишлаган.
Эркин Муҳитдинов 1976 йил Андижон вилояти Андижон шаҳрида туғилган. Маълумоти олий. 1997 йилда Андижон иқтисодиёт бошқарув институти, 2000 йилда Банк-молия академияси, 2007 йилда Ривожланаётган иқтисодиётлар институти Олий мактаб (Япония)ларини тамомлаган.

Эркин Мадорбекович Мухитдинов назначен начальником управления политики лесного хозяйства, биоразнообразия и экотуризма Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана, ссобщила пресс-служба Минэкологии.
Напомним, 15 октября он был освобождён от должности первого заместителя хокима Ташкентской области по вопросам финансов, экономики и сокращению бедности за недостатки в работе и неудовлетворительные результаты в сфере. На этой должности он проработал всего пять месяцев, а до этого, с августа 2023 года, он работал хокимом Ахангаранского района.
Эркин Мухитдинов родился в 1976 году. Окончил Андижанский государственный институт экономики и управления (1997), Банковско-финансовую академию (2000), японскую Высшую школу Института развивающихся экономик IDEAS-JETRO (2007).
Работал на различных должностях в Национальном банке внешнеэкономической деятельности, «Туронбанке», Центральном банке и Кабинете министров. В 2017—2022 годах работал первым заместителем министра занятости и трудовых отношений Узбекистана, в 2022—2023 годах — заместителем министра занятости и сокращения бедности.