2024 йил ноябрь ойи охирида Ўзбекистонда рекорд даражадаги паст инфляция 0,93 фоизни ташкил этди, деб хабар қилди президент ҳузуридаги Статистика агентлиги.
Бу инфляция 0,9% бўлган камида 2011 йилдан бери энг паст кўрсаткич (давравий шаклдаги маълумотлар Статистика агентлиги веб-сайтида мавжуд). Бошқа йилларда инфляция ноябрь ойида 1% ёки ундан юқори бўлган.
Йиллик инфляция (2023 йил ноябрига нисбатан) 10 фоизгача пасайди (бир ой аввал бу кўрсаткич 10,24 фоиз эди), йил бошидан эса (январь-ноябрь) нархлар ўртача 8,67 фоизга ошди. Марказий банк йил давомида инфляцияни 9,5 фоиз даражасида прогноз қилмоқда.
Ўтган ойда озиқ-овқат маҳсулотлари нархи ўртача 1 фоизга ошди (йиллик ҳисобда — 2 фоизга ўсди). Ноозиқ-овқат маҳсулотлари 1 фоизга (8,3 фоизга), пуллик хизматлар нархи 0,8 фоизга (27,8 фоиз) қимматлашди.
Эслатиб ўтамиз, Статистика агентлиги ойнинг 10-дан 20-кунига қадар сўровлар ўтказади. 20-санадан кейинги маълумотлар декабрь статистикасида акс этади.
Гўшт таннархининг ўсиши секинлашди: суякли мол гўшти — 0,3% (октябрда — 0,8%, сентябрда — 3,1%, августда — 5,3%), қўй гўшти — 1,2% (октябрда — 1,2%, сентябрда — 2,8%, августда — 4,9%). Йил бошидан буён мол гўшти 12,3 фоизга, қўзи гўшти 13,6 фоизга ошган.
Тухум яна 3,3 фоизга қимматлади (йиллик ҳисобда 22,6 фоизга арзонлашди), кунгабоқар ёғи — 2,5 фоизга (йил давомида — +6,6 фоиз), сут — 1 фоизга (+4,7 фоиз). Шакар 3 фоизга (йил давомида — 2,3 фоиз), гуруч 5,5 фоизга (-4,5 фоиз), ун 1,2 фоизга (-3,1 фоиз) арзонлашди.
Ноябрда помидор нархи 1,7 баравар, бодринг 42 фоиз, булғор қалампири 27,7 фоиз, бақлажон 20,1 фоиз, пиёз 10,2 фоиз, картошка 10,1 фоиз, карам 7,8 фоиз ошди.
Статистика агентлиги маълумотларига кўра, лавлаги 3 фоизга, олма 5,2 фоизга, сабзи 6,1 фоизга, лимон 14,8 фоизга арзонлашган.
Йиллик ҳисобда картошка таннархи 33,4 фоизга, сабзиники 15,7 фоизга ошди.
Ноябрда алкоголли ичимликлар нархи 0,2 фоизга (йил давомида — 10,4 фоизга), тамаки маҳсулотлари 1,9 фоизга (+12,7 фоизга) ўсди.
Қиш мавсуми бошланишини ҳисобга олган ҳолда, ой давомида иссиқ пойабзал ва устки кийимлар нархи 0,3−3 фоизга ошди.
Ноябрда Қорақалпоғистон ва Тошкентда иссиқ сув таъминоти ва иситиш хизматлари учун тўловлар ошгани қайд этилди. Бошқа ҳудудларда у ўзгармади ва шунинг учун мамлакат бўйлаб инфляция иситиш учун 14,5% ва иссиқ сув таъминоти учун 9,7% ни ташкил этди.
Сантехниклар, электромонтёрлар ва бўёқчилар хизматлари ой давомида 1,1−2,2 фоизга қимматлашди.
Дори-дармонлар нархи ўсишда давом этмоқда ва ноябрь ойида яна 0,7 фоизга ошган (йил бошидан буён 25,1 фоиз).
Ноябрда автомобиль газ ёнилғиси нархида ҳам ўсиш кузатилди. Пропан нархи ошишда давом этмоқда — 11,1% (йил давомида — 53,3%). Статистика агентлиги маълумотларига кўра, бензин нархи 4,7 фоизга (йил давомида 10 фоизга) қимматлаган, метан нархи эса ўзгармаган (йил давомида — 20,8 фоизга).
Хусусий болалар боғчалари хизматлари ой давомида 0,1 фоизга (йил давомида — 12,1 фоизга) қимматлашди.

По итогам ноября 2024 года в Узбекистане зарегистрирована рекордная низкая инфляция в 0,93%, сообщило Агентство статистики при президенте.
Это самый низкий показатель минимум с 2011 года (на сайте Статагентства доступны данные в округлённой форме), когда инфляция составила 0,9%. В остальные годы в ноябре инфляция была 1% и выше.
Годовая инфляция (к ноябрю 2023 года) снизилась до 10% (месяцем ранее было 10,24%), а с начала года (январь-ноябрь) цены в среднем выросли на 8,67%. Центральный банк Узбекистана прогнозирует инфляцию по итогам года на уровне 9,5%.
Цены на продовольственные товары в прошлом месяце выросли в среднем на 1% (в годовом выражении — рост на 2%). Непродовольственные товары подорожали на 1% (8,3%), стоимость платных услуг выросла на 0,8% (27,8%).
Отметим, что Статагентство проводит обследование с 10 по 20 числа месяца. Данные после 20 числа отразятся в статистике декабря.
Рост стоимости мяса замедлился: говядина с костями — на 0,3% (в октябре — 0,8%, в сентябре — 3,1%, августе — 5,3%), баранина — 1,2% (в октябре — 1,2%, в сентябре 2,8%, в августе — 4,9%). С начала года цена говядины выросла на 12,3%, баранины — на 13,6%.
Яйца стали дороже ещё на 3,3% (в годовом выражении дешевле на 22,6%), подсолнечное масло — на 2,5% (за год — +6,6%), молоко — на 1% (+4,7%). Сахар стал дешевле на 3% (-2,3% за год), рис — на 5,5% (-4,5%), мука — на 1,2% (-3,1%).
В ноябре цены на помидоры выросли в 1,7 раза, огурцы — на 42%, болгарский перец — на 27,7%, баклажаны — на 20,1%, лук — на 10,2%, картофель — на 10,1%, капусту — на 7,8%.
По данным Статагентства, свёкла стала дешевле на 3%, яблоки — на 5,2%, морковь — на 6,1%, лимоны — на 14,8%.
Изменение цен за год.Изменение цен за год.
В годовом выражении стоимость картофеля увеличилась на 33,4%, морковь — на 15,7%.
Цены на алкогольные напитки в ноябре повысились на 0,2% (за год — на 10,4%), табачные изделия — на 1,9% (+12,7%).
С учётом наступления зимнего сезона цены на утеплённую обувь и верхнюю одежду за месяц подорожали в пределах 0,3−3%.
В ноябре в Каракалпакстане и Ташкенте зафиксировано повышение платы за услуги горячего водоснабжения и отопления. В остальных регионах она не изменилась, в связи с чем инфляция по стране составила 14,5% для отопления и 9,7% для горячего водоснабжения.
Услуги сантехников, электриков и маляров за месяц подорожали в пределах 1,1−2,2%.
Стоимость лекарств продолжает расти, повысившись в ноябре ещё на 0,7% (с начала года — на 25,1%).
В ноябре зафиксировано повышение цен на газовое автомобильное топливо. Цена пропана продолжает повышаться — 11,1% (за год — на 53,3%). По данным Статагентства, бензин подорожал на 4,7% (на 10% за год), а цены на метан не изменились (за год — на 20,8%).