2 декабрь куни ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Бахромжон Аълоев БАА элчиси Саид Матар ал-Қамзийни қабул қилди, деб хабар қилди ТИВ матбуот хизмати.
Томонлар сўнгги кунларда Абу-Даби аэропортида Ўзбекистон эркак фуқароларининг ушлаб турилиши билан боғлиқ вазиятни муҳокама қилди.
«Мавжуд ҳолатни имкон қадар қисқа муддатларда ҳал қилиш бўйича тегишли чора-тадбирлар кўришга келишиб олинди», — дейилади хабарда.
Учрашувда икки давлат ўртасидаги сиёсий, савдо-иқтисодий ва сармоявий алоқаларни ривожлантириш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
«Газета.uz» 30 ноябрдан бери Абу-Даби аэропортидаги чегара хизмати якка тартибда етиб келган ёш йигитларнинг мамлакатга киришига йўл қўймаганини ёзганди.
Тошкентдан учган рейслардан биридаги 31 эркак қўлга олинган. Уларнинг паспортлари олиб қўйилиб, 15 соат овқатсиз ушлаб турилган ва ташриф мақсади ҳақида сўроқ қилинган. Сўнг улар мамлакатни тарк этишга мажбур қилинган. Бошқа рейсларда ҳам ҳибсга олинганлар бўлган. Ҳибсга олинганларнинг бир қисми аллақачон Абу-Дабига рейслар амалга ошириладиган Тошкент ва Самарқандга қайтган.

Первый заместитель министра иностранных дел Узбекистана Бахромжон Аълоев 2 декабря принял посла ОАЭ Саида Матара аль-Кемзи, сообщила пресс-служба МИДа.
Стороны обсудили ситуацию, связанную с задержанием мужчин — граждан Узбекистана в аэропорту Абу-Даби в последние дни.
«Достигнута договорённость принять соответствующие меры для скорейшего урегулирования сложившейся ситуации», — говорится в сообщении.
На встрече также затрагивались вопросы развития политических, торгово-экономических и инвестиционных отношений между двумя странами.
«Газета.uz» писала, что с 30 ноября пограничная служба в аэропорту Абу-Даби не впускает в страну мужчин молодого возраста, прибывающих в одиночном порядке.
На одном из рейсов из Ташкента был задержан 31 мужчина. У них отобрали паспорта, 15 часов держали без еды и допрашивали о целях визита. Затем их обязали покинуть страну. Задержания были и на других рейсах. Часть задержанных уже вернулась в Ташкент и Самарканд, откуда также выполняются рейсы в Абу-Даби.