БААнинг Абу-Даби шаҳрига 30 ноябрь куни учиб бориб, аэропортда бир суткадан ортиқ қолиб кетган 31 нафар ўзбекистонликларнинг бир қанчаси 1 декабрь куни Тошкентга қайтиб келди (бир қисми эса Самарқандга қайтган). «Газета.uz» мухбири Миролим Исажонов Wizz Air авиакомпаниясининг 1 декабрь куни соат 19:50 даги рейси билан Ўзбекистонга қайтган йўловчиларнинг айримлари билан суҳбатлашди.
Аввал хабар берганимиздек, 30 ноябрь куни соат 1:00 да Тошкентдан Wizz Air авиакомпаниясининг 5W7160 рейси билан учиб борган 31 нафар эркак ҳеч бир тушунтиришсиз бошқа йўловчилардан ажратиб олинган, паспортлари олиб қўйилган ва ташрифнинг мақсади ҳамда давомийлиги ҳақида сўроқ қилинган. Кейинроқ бошқа рейс билан келган бошқа эркакларнинг ҳам ушлаб турилгани маълум бўлган. Уларнинг умумий сони номаълум.
«Газета.uz» мухбири билан суҳбатлашган фуқаролар Абу-Даби аэропортида ҳуқуқлари поймол бўлгани, маҳаллий ҳарбийлар уларга қўпол муомалада бўлгани ва аэропортда ярим суткадан ортиқ вақт давомида овқатланмаганини айтди.
Йўловчилардан бирининг сўзларига кўра, у ва шериклари, жами 20 га яқин одам Абу-Даби орқали Дубай, Қатар ва Баҳрайнга саёҳат қилишни ва сафарни яна Абу-Дабида якунлашни режалаштирган бўлган. Ҳар бир шаҳарни икки кундан айланиб, дам олишни ният қилган ҳамроҳлар олдиндан меҳмонхоналарни банд қилиб, тўловларини ҳам амалга оширган. Ҳатто круиз лайнерига ҳам чипта олинган бўлган.
Аммо уларнинг тўрт нафари аэропортдан чиқарилмай, Ўзбекистонга қайтариб юборилган. «Орамизда кексалар, аёллар ва болалар бор эди. Улар чегарадан ўтказиб юборилди, аммо оиласи билан борган шерикларимиздан икки нафари ҳамда якка ўзи сафарга чиққан мен, шунингдек, яна бир ҳамроҳимиз Абу-Дабига киритилмадик», — дейди у.
Йўловчилардан бири томонидан тақдим этилган фотоЙўловчилардан бири томонидан тақдим этилган фото
«30 ноябрь куни соат 01:30 ларда Абу-Даби аэропортида текширувдан ўтаётганимизда, назоратчилар паспортимни очиб кўрди ва ёнидаги телефон орқали кимнидир чақирди. Кейин ҳарбий кийимдаги бир неча нафар эркак келиб, бири паспортимни қўлига олиб, инглиз тилида бирга юринг, дея ишора қилди. Мени ҳарбийлар хонасига олиб бориб, бир нечта савол беришди. Дастлаб Абу-Дабига нега учиб борганимни сўрашди. Барча саволларига жавоб қайтарганимдан кейин ташқарига чиқиб туришимни, паспортимни эса текшириб бўлгач қайтаришларини айтишди. Ташқарида туриб, ўша хонага кириб-чиқаётганларни кузата бошладим. Бошқа давлат фуқаролари у ердан тезда чиқиб, бемалол чегарадан ўтди. Лекин Ўзбекистон фуқаролари қаттиқ текширилди, айниқса, эркаклар ушлаб турилаверди. Бирга сафарга чиққан шерикларимдан уч нафари бирин-кетин ўша хонага кириб-чиқди. Бундан ташқари, Умра зиёратига кетаётган баъзи ўзбекистонликларни ҳам аэропортдан ўтказишмади», — дейди у.
Унинг таъкидлашича, 30 ноябрь куни учиб борган ўзбекистонликларнинг 31 нафарини паспортлари 4−5 соат текширилиб, аэропортда ушлаб турилган. «Одамдек муомала қилишмади. Нега ушлаб туришгани ва айбимизни сўрасак, тайинли жавоб беришмади. Бу „сиёсий ҳолат“, дейишди. Айримларининг айтишича, ўзбекистонлик уч эркакнинг касрига қолибмиз (яҳудий раввиннинг ўлдирилишида гумон қилинаётган уч нафар Ўзбекистон фуқароси назар тутилмоқда — таҳр.). Лекин ҳалигача у ерда нима учун ушлаб турилганимиз ва нега ортга қайтариб юборилганимиз юзасидан аниқ маълумот беришмади», — деди у.
«6 соат мобайнида аэропортдаги совуқ залда ўтирдик. Сўнг харбий кийимдаги эркак келиб, „сизларни битта тушлик қилдириб, чиқариб юборамиз, сабр қилиб туринглар“, деб кетди. Унинг гапига хурсанд бўлиб турсак, орадан ҳеч қанча вақт ўтмай, салкам 20 нафар қуролланган ҳарбий бизни ўраб олди. „Ким телефонида мулоқот қилса ёки видеога олса, қўлидагини олиб қўямиз“, — дея огоҳлантирди. Ичкаридан чиққан формали одам 15 кишининг паспорт бўйича исм-фамилиясини ўқиди ва уларни ҳарбийлар қаергадир олиб кетди. 20 минутдан кейин бизни — қолган 16 эркакни бир ертўлага олиб боришди. 31 нафар ўзбекистонликни ўша ертўлада ушлаб туришди: на сув бор, на овқат. Бир иложини қилиб, телефонда элчихонамиз рақамини топиб, улар билан боғландик. Шундан сўнг элчихонадан келишди. Кейин бизга нон-туз, аэропорт ичида бемалол юриш ҳуқуқи берилди. Элчихона вакиллари биз билан суҳбатда: „Иложи бўлса, бир-икки ойча саёҳатга чиқмай туринглар, танишларга ҳам айтиб қўйинглар“, деди», — дейди Абу-Даби аэропортидан Ўзбекистонга қайтариб юборилган 37 ёшли эркак.
Унинг қайд этишича, у ва Ўзбекистонга қайтарилган шерикларининг ҳар бири 2−3 минг долларга «куйиб» қолди.
«Илгари ҳам Абу-Дабига борганман, лекин бундай ҳолат бўлмаган. Бу сафар шунча харажатга куйиб қолдик: меҳмонхоналар, чипталар, круиз-лайнерга олдиндан тўлов қилгандик. Аэропортдаги ҳарбийларга бу борадаги ҳамма ҳужжатларни кўрсатдик, лекин улар буни тушунмади ва ёрдам беришни истамади. Абу-Дабидан Тошкентга қайтиш чиптасини аввалдан Wizz Air компаниясидан онлайн сотиб олганимиз сабаб мен ва уч ҳамроҳим 1 декабрь куни Ўзбекистонга қайтиб келдик. Қолганлар қаердан ва ким орқали қайтиш чиптасини олганини билмайман», — дея қўшимча қилди у.
«Тошкентга қайтаётган кунимиз 15−20 нафар ўзбекистонлик эркаклар ушлаб турилган эди. Менга келаётган маълумотларга кўра, бундан ташқари, яна 15 киши ўша ертўлада экан. Тахминан 50 нафар атрофидаги ватандошларимиз Абу-Даби аэропортида ушлаб турилибди. Бундай ҳолат бундан кейин ҳам давом этиши мумкин», — дейди суҳбатдош.
«Абу-Дабида ушлаб турилганлар ҳам Тошкентга қайтганидан кейин, ҳаммамиз бирга БААнинг Ўзбекистондаги элчихонасига шикоят қилмоқчимиз. Бизнинг шунча харажатимизни ким, қайси давлат тўлаб беради: Ўзбекистонми ё БАА? Чунки у ердан қайтарилаётган ҳар бир фуқаро маълум даражада харажат қилган. Умра зиёратига кетаётганларнинг ҳам баъзилари пулига куйиб, қайтиб келяпти», — деди у.
Йўловчилардан бири йўллаган видеодан кадрЙўловчилардан бири йўллаган видеодан кадр
Абу-Даби орқали Дубайга бизнес учрашувга кетаётган вақтида бир сутка ушлаб турилган, сўнг Тошкентга қайтариб юборилган тошкентлик эркакнинг айтишича, аэропортда уларга кучли босим ўтказилган.
«Автоматлар билан қуролланган ҳарбийлар бизни ўраб олди, худди террористга қарагандек муомала қилишди. Айримларнинг қўлидаги телефонини олиб қўйишди, баъзиларникини текширишди, ҳатто ичкарида бир неча кишининг қўлига кишан солинган ҳолат ҳам бўлди. На ётишга, на ўтиришга жой қилиб берилди, одамлар полда ухлади. Қисқаси, Ўзбекистон фуқароларини жуда хўрлашди. У ерда ўзимизга адвокат йўллашга ҳам шароит бўлмади, чунки бизни ёпиқ ҳолатда ушлаб туришди. Қонун бузмаган ёки кимнидир ҳақорат қилмаган бўлсак, бир суткадан ортиқ вақт ушлаб туришга уларнинг ҳақи йўқ эди. Бунинг сабабини ҳарбийлар ва аэропорт ходимларидан сўрасак, улар қўпол муомала қилиб, жавоб бермади. Ҳалигача аниқ маълумот ололганимиз йўқ», — дейди у.
«Покистон, Хитой каби давлатлардан келган бир неча фуқаро, ҳужжатидаги камчилик сабаб, ушлаб турилганди. Бизда эса ҳеч қандай камчилик бўлмаса ҳам, бесабаб ушлаб турилдик. Шароитсиз аҳволда, ҳеч қандай ахборот бермай, террорчилар гуруҳини ушлаб тургандек қўпол муомалада бўлишди. Бир амаллаб элчихона билан боғланганимиздан кейингина аҳвол бироз яхшиланди. Лекин кеча учиб борган рейсдаги ўнлаб эркаклар ҳам ушлаб турилибди, деган хабарни эшитдим. Абу-Даби аэропортида ушлаб турилган ўзбекистонликлар сони ортиб боряпти. Бизни Абу-Дабида депортация қилишдими-йўқми, бунинг ҳам аниғини билмаймиз», — дея қўшимча қилди фуқаро.
«Газета.uz» аввалроқ ушбу ҳолат юзасидан Wizz Air авиакомпанияси вакилининг фикрларини эълон қилган эди.
2 декабрь куни Ўзбекистон ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Баҳромжон Аълоев БААнинг Ўзбекистондаги элчис Саид Матар ал-Қамзий билан Абу-Даби аэропортида ўзбекистонликл эркакларнинг ушлаб турилиши билан боғлиқ вазиятни муҳокама қилгани маълум бўлди. «Мавжуд ҳолатни имкон қадар қисқа муддатларда ҳал қилиш бўйича тегишли чора-тадбирлар кўришга келишиб олинди», — дейилади Ўзбекистон ТИВ ахборотида.
Аммо Ўзбекистон фуқаролари Абу-Даби аэропортида нега, қандай сабаблар билан ушлаб турилгани ҳақида ҳамон расмий изоҳ берилганича йўқ. Шу вақтгача аниқ қанча ўзбекистонлик эркак Абу-Даби аэропортида ушлаб қолингани ҳам маълум эмас.

Thirty-one men, citizens of Uzbekistan, who arrived to Abu Dhabi from Tashkent on 30 November were detained at the airport. Their passports were taken away, entry into the UAE was denied and they were not allowed to leave the airport. More than 24 hours later, some of the men, who could purchase tickets, returned to Uzbekistan. Others are returning on subsequent flights to Tashkent and Samarkand.
The total number of detained men from Uzbekistan remains unknown, as the reasons for their denial of entry into the UAE. Interviewed by Gazeta.uz, the men said their rights were violated at Abu Dhabi airport, they were treated harshly by the military personnel and kept without food for over half a day. Similar detentions reportedly occurred on other flights from Uzbekistan.
On the evening of 1 December, Gazeta.uz correspondent Mirolim Isazhonov was at Tashkent airport to speak to passengers of the Wizz Air flights departing to and arriving from Abu Dhabi. Earlier, we interviewed a Wizz Air representative at Tashkent airport.
Among those flying to Abu Dhabi were many pilgrims heading to Saudi Arabia for the Umrah pilgrimage. Most passengers interviewed were unaware of the detentions in Abu Dhabi.
Of the returning passengers, one man said he, as part of a group of about 20 people, planned to visit Dubai, Qatar and Bahrain via Abu Dhabi. The group had paid for hotels in advance, as well as tickets for a cruise ship. However, four group members were detained at the airport and sent back to Uzbekistan.
“Among us were elderly people, women and children. They were allowed to pass through immigration, but two of our companions traveling with families, me traveling alone and another of our fellow travelers were not allowed into Abu Dhabi,” he said.
The man described how, on 30 November at around 1:30 a.m., airport staff began scrutinizing their passports, summoning military personnel who confiscated his and others' passports and escorted them to an interrogation room.
“They asked why I came to Abu Dhabi. After answering their questions, I was told to wait outside while they checked my passport. I observed others passing through quickly, but Uzbekistan’s citizens, especially men, were detained. Three of my companions were also taken to the interrogation room. Some Uzbekistani pilgrims traveling for Umrah were also not allowed out of the airport,” he said.
“The way they treated us was inhumane. They gave no clear reason for our detention, only citing a ‘political situation'. Some speculated that the detentions were related to three Uzbeks suspected of [the recent] killing of an Israeli rabbi in Dubai. But to this day, we have received no precise explanation for our detention or deportation,” he added.
Another 37-year-old man who returned to Uzbekistan from Abu Dhabi shared about being held at the airport with a group of compatriots “for six hours in a cold hall”.
“A man in military uniform came to us and said, ‘We will arrange lunch for you and release you, just wait a little,' and then he left. We were relieved, but soon about 20 armed soldiers surrounded us. ‘If anyone talks on the phone or records video, we will confiscate the devices,' they warned. Later, the same man called out the names of 15 people from their passports, and soldiers led them away. About 20 minutes later, the remaining 16 of us were taken to a basement,” he recounted.
“All 31 of us were held in that basement without water or food. We managed to find our embassy’s number and contacted them. Shortly after, an embassy representatives arrived. Then, we were provided with some food and allowed to move freely within the airport. The embassy officials advised us, ‘If possible, refrain from traveling for a month or two and inform your acquaintances,'” the man said.
The passenger added that each person who returned to Uzbekistan lost between $2,000 and $3,000.
“I have been to Abu Dhabi before, but nothing like this has ever happened. We incurred significant losses — hotels, cruises and tickets were all paid for in advance. We provided all the necessary documents to the military at the airport, but they neither explained anything nor offered any help. My companions and I already had tickets for a Wizz Air return flight purchased online, so we managed to get back to Tashkent. I don’t know what happened to other passengers or how they will return,” he added.
He also said that when he left Abu Dhabi, 15 to 20 Uzbekistan’s citizens were still being held at the airport. “Another 15 were said to be in the same basement. Around 50 of our compatriots were reportedly detained in total,” he noted.
Upon returning to Tashkent, the group of men planned to file a collective complaint with the UAE embassy in Uzbekistan.
“Who will compensate us for these expenses — Uzbekistan or the UAE? Each of us incurred substantial costs. Even those heading for Umrah lost their money and came back,” he said.
Another Uzbekistani, who was detained for one day during a business trip to Dubai via Abu Dhabi and then returned to Tashkent, described the treatment they received as humiliating.
“Armed soldiers surrounded us and treated us like terrorists. Some had their phones confiscated, while others had them checked. Some were even handcuffed. We were not provided with sleeping arrangements or chairs, and people slept on the floor. In short, Uzbekistan’s citizens were severely humiliated. We were not allowed to hire a lawyer as we were held in isolation. If we did not break any laws or insult anyone, they had no right to hold us for more than a day. When we asked soldiers and airport staff why we were detained, they were rude and refused to answer. We still have no clear explanation,” he said.
He added that while citizens of other countries like Pakistan and China were detained over documentation issues, Uzbekistanis were held without any apparent reason.
“They treated us harshly, like a terrorist group, without providing any proper conditions or explanations. Only after contacting the embassy did the situation improve slightly. However, I heard that dozens of men who arrived on a previous flight were also detained. The number of detained Uzbekistanis in Abu Dhabi airport continues to grow. We don’t know whether we were officially deported from Abu Dhabi or not,” the passenger added.
On 2 December, Uzbekistan’s first deputy foreign minister Bahromjon A’loyev received the UAE ambassador Saeed Matar AlQemzi in Tashkent to discuss the detentions of Uzbekistan’s citizens. “It was agreed to take appropriate measures for the swift resolution of the situation,” the Foreign Ministry stated.
However, reasons for the detentions remain officially unexplained, and the exact number of Uzbekistanis denied entry to the UAE is still unknown.