БААнинг Абу-Даби шаҳрига 30 ноябрь куни учиб бориб, аэропортда бир суткадан ортиқ қолиб кетган 31 нафар ўзбекистонликларнинг бир қанчаси 1 декабрь куни Тошкентга қайтиб келди (бир қисми эса Самарқандга қайтган). «Газета.uz» мухбири Миролим Исажонов Wizz Air авиакомпаниясининг 1 декабрь куни соат 19:50 даги рейси билан Ўзбекистонга қайтган йўловчиларнинг айримлари билан суҳбатлашди.
Аввал хабар берганимиздек, 30 ноябрь куни соат 1:00 да Тошкентдан Wizz Air авиакомпаниясининг 5W7160 рейси билан учиб борган 31 нафар эркак ҳеч бир тушунтиришсиз бошқа йўловчилардан ажратиб олинган, паспортлари олиб қўйилган ва ташрифнинг мақсади ҳамда давомийлиги ҳақида сўроқ қилинган. Кейинроқ бошқа рейс билан келган бошқа эркакларнинг ҳам ушлаб турилгани маълум бўлган. Уларнинг умумий сони номаълум.
«Газета.uz» мухбири билан суҳбатлашган фуқаролар Абу-Даби аэропортида ҳуқуқлари поймол бўлгани, маҳаллий ҳарбийлар уларга қўпол муомалада бўлгани ва аэропортда ярим суткадан ортиқ вақт давомида овқатланмаганини айтди.
Йўловчилардан бирининг сўзларига кўра, у ва шериклари, жами 20 га яқин одам Абу-Даби орқали Дубай, Қатар ва Баҳрайнга саёҳат қилишни ва сафарни яна Абу-Дабида якунлашни режалаштирган бўлган. Ҳар бир шаҳарни икки кундан айланиб, дам олишни ният қилган ҳамроҳлар олдиндан меҳмонхоналарни банд қилиб, тўловларини ҳам амалга оширган. Ҳатто круиз лайнерига ҳам чипта олинган бўлган.
Аммо уларнинг тўрт нафари аэропортдан чиқарилмай, Ўзбекистонга қайтариб юборилган. «Орамизда кексалар, аёллар ва болалар бор эди. Улар чегарадан ўтказиб юборилди, аммо оиласи билан борган шерикларимиздан икки нафари ҳамда якка ўзи сафарга чиққан мен, шунингдек, яна бир ҳамроҳимиз Абу-Дабига киритилмадик», — дейди у.
Йўловчилардан бири томонидан тақдим этилган фотоЙўловчилардан бири томонидан тақдим этилган фото
«30 ноябрь куни соат 01:30 ларда Абу-Даби аэропортида текширувдан ўтаётганимизда, назоратчилар паспортимни очиб кўрди ва ёнидаги телефон орқали кимнидир чақирди. Кейин ҳарбий кийимдаги бир неча нафар эркак келиб, бири паспортимни қўлига олиб, инглиз тилида бирга юринг, дея ишора қилди. Мени ҳарбийлар хонасига олиб бориб, бир нечта савол беришди. Дастлаб Абу-Дабига нега учиб борганимни сўрашди. Барча саволларига жавоб қайтарганимдан кейин ташқарига чиқиб туришимни, паспортимни эса текшириб бўлгач қайтаришларини айтишди. Ташқарида туриб, ўша хонага кириб-чиқаётганларни кузата бошладим. Бошқа давлат фуқаролари у ердан тезда чиқиб, бемалол чегарадан ўтди. Лекин Ўзбекистон фуқаролари қаттиқ текширилди, айниқса, эркаклар ушлаб турилаверди. Бирга сафарга чиққан шерикларимдан уч нафари бирин-кетин ўша хонага кириб-чиқди. Бундан ташқари, Умра зиёратига кетаётган баъзи ўзбекистонликларни ҳам аэропортдан ўтказишмади», — дейди у.
Унинг таъкидлашича, 30 ноябрь куни учиб борган ўзбекистонликларнинг 31 нафарини паспортлари 4−5 соат текширилиб, аэропортда ушлаб турилган. «Одамдек муомала қилишмади. Нега ушлаб туришгани ва айбимизни сўрасак, тайинли жавоб беришмади. Бу „сиёсий ҳолат“, дейишди. Айримларининг айтишича, ўзбекистонлик уч эркакнинг касрига қолибмиз (яҳудий раввиннинг ўлдирилишида гумон қилинаётган уч нафар Ўзбекистон фуқароси назар тутилмоқда — таҳр.). Лекин ҳалигача у ерда нима учун ушлаб турилганимиз ва нега ортга қайтариб юборилганимиз юзасидан аниқ маълумот беришмади», — деди у.
«6 соат мобайнида аэропортдаги совуқ залда ўтирдик. Сўнг харбий кийимдаги эркак келиб, „сизларни битта тушлик қилдириб, чиқариб юборамиз, сабр қилиб туринглар“, деб кетди. Унинг гапига хурсанд бўлиб турсак, орадан ҳеч қанча вақт ўтмай, салкам 20 нафар қуролланган ҳарбий бизни ўраб олди. „Ким телефонида мулоқот қилса ёки видеога олса, қўлидагини олиб қўямиз“, — дея огоҳлантирди. Ичкаридан чиққан формали одам 15 кишининг паспорт бўйича исм-фамилиясини ўқиди ва уларни ҳарбийлар қаергадир олиб кетди. 20 минутдан кейин бизни — қолган 16 эркакни бир ертўлага олиб боришди. 31 нафар ўзбекистонликни ўша ертўлада ушлаб туришди: на сув бор, на овқат. Бир иложини қилиб, телефонда элчихонамиз рақамини топиб, улар билан боғландик. Шундан сўнг элчихонадан келишди. Кейин бизга нон-туз, аэропорт ичида бемалол юриш ҳуқуқи берилди. Элчихона вакиллари биз билан суҳбатда: „Иложи бўлса, бир-икки ойча саёҳатга чиқмай туринглар, танишларга ҳам айтиб қўйинглар“, деди», — дейди Абу-Даби аэропортидан Ўзбекистонга қайтариб юборилган 37 ёшли эркак.
Унинг қайд этишича, у ва Ўзбекистонга қайтарилган шерикларининг ҳар бири 2−3 минг долларга «куйиб» қолди.
«Илгари ҳам Абу-Дабига борганман, лекин бундай ҳолат бўлмаган. Бу сафар шунча харажатга куйиб қолдик: меҳмонхоналар, чипталар, круиз-лайнерга олдиндан тўлов қилгандик. Аэропортдаги ҳарбийларга бу борадаги ҳамма ҳужжатларни кўрсатдик, лекин улар буни тушунмади ва ёрдам беришни истамади. Абу-Дабидан Тошкентга қайтиш чиптасини аввалдан Wizz Air компаниясидан онлайн сотиб олганимиз сабаб мен ва уч ҳамроҳим 1 декабрь куни Ўзбекистонга қайтиб келдик. Қолганлар қаердан ва ким орқали қайтиш чиптасини олганини билмайман», — дея қўшимча қилди у.
«Тошкентга қайтаётган кунимиз 15−20 нафар ўзбекистонлик эркаклар ушлаб турилган эди. Менга келаётган маълумотларга кўра, бундан ташқари, яна 15 киши ўша ертўлада экан. Тахминан 50 нафар атрофидаги ватандошларимиз Абу-Даби аэропортида ушлаб турилибди. Бундай ҳолат бундан кейин ҳам давом этиши мумкин», — дейди суҳбатдош.
«Абу-Дабида ушлаб турилганлар ҳам Тошкентга қайтганидан кейин, ҳаммамиз бирга БААнинг Ўзбекистондаги элчихонасига шикоят қилмоқчимиз. Бизнинг шунча харажатимизни ким, қайси давлат тўлаб беради: Ўзбекистонми ё БАА? Чунки у ердан қайтарилаётган ҳар бир фуқаро маълум даражада харажат қилган. Умра зиёратига кетаётганларнинг ҳам баъзилари пулига куйиб, қайтиб келяпти», — деди у.
Йўловчилардан бири йўллаган видеодан кадрЙўловчилардан бири йўллаган видеодан кадр
Абу-Даби орқали Дубайга бизнес учрашувга кетаётган вақтида бир сутка ушлаб турилган, сўнг Тошкентга қайтариб юборилган тошкентлик эркакнинг айтишича, аэропортда уларга кучли босим ўтказилган.
«Автоматлар билан қуролланган ҳарбийлар бизни ўраб олди, худди террористга қарагандек муомала қилишди. Айримларнинг қўлидаги телефонини олиб қўйишди, баъзиларникини текширишди, ҳатто ичкарида бир неча кишининг қўлига кишан солинган ҳолат ҳам бўлди. На ётишга, на ўтиришга жой қилиб берилди, одамлар полда ухлади. Қисқаси, Ўзбекистон фуқароларини жуда хўрлашди. У ерда ўзимизга адвокат йўллашга ҳам шароит бўлмади, чунки бизни ёпиқ ҳолатда ушлаб туришди. Қонун бузмаган ёки кимнидир ҳақорат қилмаган бўлсак, бир суткадан ортиқ вақт ушлаб туришга уларнинг ҳақи йўқ эди. Бунинг сабабини ҳарбийлар ва аэропорт ходимларидан сўрасак, улар қўпол муомала қилиб, жавоб бермади. Ҳалигача аниқ маълумот ололганимиз йўқ», — дейди у.
«Покистон, Хитой каби давлатлардан келган бир неча фуқаро, ҳужжатидаги камчилик сабаб, ушлаб турилганди. Бизда эса ҳеч қандай камчилик бўлмаса ҳам, бесабаб ушлаб турилдик. Шароитсиз аҳволда, ҳеч қандай ахборот бермай, террорчилар гуруҳини ушлаб тургандек қўпол муомалада бўлишди. Бир амаллаб элчихона билан боғланганимиздан кейингина аҳвол бироз яхшиланди. Лекин кеча учиб борган рейсдаги ўнлаб эркаклар ҳам ушлаб турилибди, деган хабарни эшитдим. Абу-Даби аэропортида ушлаб турилган ўзбекистонликлар сони ортиб боряпти. Бизни Абу-Дабида депортация қилишдими-йўқми, бунинг ҳам аниғини билмаймиз», — дея қўшимча қилди фуқаро.
«Газета.uz» аввалроқ ушбу ҳолат юзасидан Wizz Air авиакомпанияси вакилининг фикрларини эълон қилган эди.
2 декабрь куни Ўзбекистон ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Баҳромжон Аълоев БААнинг Ўзбекистондаги элчис Саид Матар ал-Қамзий билан Абу-Даби аэропортида ўзбекистонликл эркакларнинг ушлаб турилиши билан боғлиқ вазиятни муҳокама қилгани маълум бўлди. «Мавжуд ҳолатни имкон қадар қисқа муддатларда ҳал қилиш бўйича тегишли чора-тадбирлар кўришга келишиб олинди», — дейилади Ўзбекистон ТИВ ахборотида.
Аммо Ўзбекистон фуқаролари Абу-Даби аэропортида нега, қандай сабаблар билан ушлаб турилгани ҳақида ҳамон расмий изоҳ берилганича йўқ. Шу вақтгача аниқ қанча ўзбекистонлик эркак Абу-Даби аэропортида ушлаб қолингани ҳам маълум эмас.

30 ноября в аэропорту Абу-Даби задержали 31 мужчину — граждан Узбекистана, прилетевших из Ташкента. У них отобрали паспорта, запретили въезд в ОАЭ и не выпускали из аэропорта. Более чем через сутки часть мужчин, которые смогли сами приобрести билеты, вернулись на родину. Остальные возвращаются последующими рейсами в Ташкент и Самарканд.
Общее количество задержанных узбекистанцев до сих пор неизвестно, как и причины, по которым им запретили въезд в ОАЭ. По словам мужчин, с которыми беседовала «Газета.uz», в аэропорту Абу-Даби их права были нарушены, военнослужащие обращались с ними грубо, более полусуток их держали без еды. Задержания были и на других рейсах из Узбекистана.
Вечером 1 декабря корреспондент «Газеты.uz» Миролим Исажонов находился в аэропорту Ташкента, чтобы побеседовать с пассажирами рейсов авиакомпании Wizz Air, которые улетали в Абу-Даби и прилетели оттуда. Ранее мы публиковали интервью представителя Wizz Air в аэропорту Ташкента.
Пассажиры рейса «Ташкент — Абу-Даби» 1 декабря.Пассажиры рейса «Ташкент — Абу-Даби» 1 декабря.
Среди улетающих в Абу-Даби было немало паломников, направлявшихся в Саудовскую Аравию для совершения обряда умры. Многие из опрошенных пассажиров сказали, что не слышали о задержании узбекистанцев в Абу-Даби.
Один из прилетевших пассажиров сообщил, что он и около 20 человек планировали посетить Дубай, Катар и Бахрейн через Абу-Даби и завершить поездку в Абу-Даби. Группа собиралась провести по два дня в каждом городе, отдохнуть, предварительно забронировали и оплатили гостиницы, а также приобрели билеты на круизный лайнер. Однако четверо из них так и не покинули аэропорт и были отправлены обратно в Узбекистан.
«Среди нас были пожилые люди, женщины и дети. Их пропустили через границу, но двоих наших спутников, путешествующих с семьями, меня, отправившегося в одиночное путешествие, и ещё одного нашего попутчика в Абу-Даби не впустили», — сообщил он.
Фотография, предоставленная одним из пассажиров 30 ноября.Фотография, предоставленная одним из пассажиров 30 ноября.
Мужчина рассказал, что 30 ноября около 1:30, когда они проходили проверку в аэропорту Абу-Даби, сотрудник аэропорта, открыв паспорт, вызвал кого-то по телефону. Затем подошли несколько мужчин в военной форме, один из них взял паспорт и сказал на английском: «Следуйте за мной».
«Меня отвели в комнату для допросов, где задали несколько вопросов. Сначала спросили, зачем я прилетел в Абу-Даби. После того, как я ответил на все их вопросы, мне сказали подождать снаружи, пока проверяют мой паспорт. Я ждал и наблюдал за тем, кто входит и выходит из этой комнаты. Граждане других стран выходили быстро и беспрепятственно проходили границу. Но граждан Узбекистана тщательно проверяли, особенно мужчин, которых задерживали. Трое из моих спутников по очереди также вошли в эту комнату. Из аэропорта также не выпустили некоторых узбекистанцев, направлявшихся в паломничество Умра», — сказал он.
«С нами обращались не как с людьми. На наши вопросы о причинах задержания и в чем наша вина, внятного ответа не дали. Сказали лишь, что это „политическая ситуация“. Некоторые утверждали, что нас задержали из-за трёх узбекистанцев, подозреваемых в убийстве раввина из Израиля в Дубае. Но до сих пор нам не сообщили точные причины задержания и высылки», — добавил он.
37-летний мужчина, который также вернулся в Узбекистан из Абу-Даби, рассказал, что он и группа других узбекистанцев находились «в холодном зале аэропорта шесть часов».
«Потом подошёл мужчина в военной форме и сказал: „Мы организуем вам обед и выпустим вас, потерпите немного“, а затем ушёл. Мы обрадовались, но вскоре около 20 вооружённых военных окружили нас. „Если кто-то будет говорить по телефону или снимать видео, мы заберём устройства“, — предупредили они. Затем человек в форме вышел и зачитал по паспортам фамилии 15 человек, которых военные увели куда-то. Через 20 минут нас, оставшихся 16 мужчин, отвели в подвальное помещение», — сказал он.
«Всех 31 узбекистанца удерживали там в подвале: не было ни воды, ни еды. Нам удалось найти номер нашего посольства и связаться с ним по телефону. После этого представители посольства прибыли к нам. Затем нам дали немного еды и разрешили свободно передвигаться по аэропорту. Представители посольства, разговаривая с нами, сказали: „Если возможно, временно воздержитесь от поездок в течение одного-двух месяцев и предупредите об этом знакомых“», — рассказал мужчина.
Пассажир добавил, что каждый из возвращённых в Узбекистан потерял от 2000 до 3000 долларов.
«Раньше я уже бывал в Абу-Даби, но такого никогда не случалось. Мы понесли большие расходы: на гостиницы, круиз и билеты, всё было оплачено заранее. Мы предоставили все документы военным в аэропорту, но они ничего не объяснили и не оказали никакой помощи. Билеты на обратный рейс Wizz Air у меня и моих трёх спутников были куплены заранее онлайн, поэтому мы смогли вернуться в Ташкент. Что стало с остальными пассажирами и как они вернутся, я не знаю», — отметил он.
Собеседник сообщил, что в момент его вылета в аэропорту Абу-Даби удерживали 15−20 узбекистанцев. «Ещё 15 человек, как мне сказали, находились в том же подвальном помещении. В аэропорту Абу-Даби было задержано примерно 50 наших соотечественников», — рассказал он.
После возвращения в Ташкент группа мужчин планировала подать коллективную жалобу в посольство ОАЭ в Узбекистане.
«Кто и какая страна компенсирует нам все эти расходы: Узбекистан или ОАЭ? Ведь каждый из возвращённых граждан понёс значительные затраты. Даже те, кто направлялся в Умру, потеряли свои деньги и вернулись», — добавил он.
Узбекистанец, который был задержан на сутки при поездке через Абу-Даби на деловую встречу в Дубай, а затем возвращён в Ташкент, рассказал, что на них оказывалось сильное давление.
«Военные с автоматами окружили нас, с нами обращались как с террористами. У некоторых отобрали телефоны, у кого-то проверили. Некоторым даже надели наручники. Нам не предоставили ни места для сна, ни места для сидения, люди спали на полу. Одним словом, граждан Узбекистана сильно унижали. Нам даже не дали возможности нанять адвоката, так как нас удерживали в изоляции. Если мы не нарушили закон или не оскорбляли никого, у них не было права удерживать нас более суток. Когда мы спрашивали причины задержания у военных и сотрудников аэропорта, они грубо обращались с нами и не отвечали. Мы до сих пор не получили какой-либо точной информации», — отметил он.
По его словам, несколько граждан других стран, например, Пакистана и Китая, были задержаны из-за проблем с документами, но узбекистанцев удерживали безо всяких причин.
«С нами обращались жёстко, как с террористической группой, без предоставления каких-либо условий и информации. Только после того, как нам удалось связаться с посольством, ситуация немного улучшилась. Однако я слышал, что десятки мужчин, прилетевших рейсом накануне, также были задержаны. Число задержанных узбекистанцев в аэропорту Абу-Даби продолжает расти. Депортировали нас из Абу-Даби или нет — мы точно не знаем», — добавил пассажир.
Первый замминистра иностранных дел Узбекистана Бахромжон Аълоев 2 декабря в Ташкенте принял посла ОАЭ Саида Матара аль-Кемзи и обсудил ситуацию с задержанием узбекистанцев. «Достигнута договорённость принять соответствующие меры для скорейшего урегулирования сложившейся ситуации», — говорится в сообщении МИДа.
Однако причины задержания граждан Узбекистана в аэропорту Абу-Даби до сих пор официально не разъяснены. Также всё ещё неизвестно точное количество узбекистанцев, которых не пустили в ОАЭ.